Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia fotoreportera Tygodnika Solidarność przez policję. Tomasz Gutry miał domagać się milionowego odszkodowania, tymczasem prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie.

Jednym ze zdjęć, które podczas zeszłorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości obiegło wszystkie media, była fotografia przedstawiająca fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego, postrzelonego przez policję w twarz z broni gładkolufowej. Kula raniła fotografa w policzek i utkwiła w ranie, przez co musiał on zostać poddany hospitalizacji i przejść operację.

Według komunikatu policji, całe zdarzenie było niefortunnym wypadkiem, a niektóre relacje wskazywały, że fotograf zignorował zasady bezpieczeństwa, stając bezpośrednio pomiędzy oddziałami prewencji a agresywnymi uczestnikami protestów. Jednak nie był to jedyny przypadek użycia siły wobec dziennikarzy tamtego dnia - poszkodowani zostali także m.in. reporterzy Newseeka, Krytyki Politycznej czy agencji East News.

Prokuratura umarza postępowanie w sprawie. Według argumentacji fotograf sam jest sobie winien

Po całym zajściu, w rozmowie z Press.pl fotograf zapewniał, że wystąpi o duże odszkodowanie, które miałoby opiewać nawet na kwotę miliona złotych. Jako, że sprawa mocno przypominała przypadek fotoreportera Naszego Dziennika Roberta Sobkowicza, który w 1999 roku w podobny sposób stracił oko podczas demonstracji pracowników radomskiego „Łucznika”, wygrana reportera wydawała się przesądzona.

Tymczasem, w środę 18 sierpnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień funkcjonariuszy policji podczas Marszu Niepodległości. Według relacji Tomasza Gutrego, uzasadnieniem było to, że czasie zdarzenia nie powinien znajdować się w tamtym miejscu. Nie ustalono też, kto dokładnie oddał strzał do fotografa.

To jeszcze nie koniec sprawy. Fotograf złożył zażalenie

- Z pisma wynika, że nie powinno mnie być w tamtym miejscu. Tłumaczą się też, że to był rykoszet, co nie jest prawdą, bo strzelano do mnie z bliska - komentuje fotograf w rozmowie ze "Stołeczną".

Tomasz Gutry złożył w sprawie zażalenie, które zostanie rozpatrzone przez niezależny sąd. Sprawą zainteresowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

O ewentualnych postępach w sprawie będziemy Was informować na bieżąco.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Sony Europe ogłasza rozpoczęcie współpracy, w wyniku której staje się dostawcą sprzętu fotograficznego i wideo dla fotografów i wideoreporterów PA Media Group...
1
Sytuacja w Afganistanie na jednym zdjęciu - talibska propaganda naśmiewa się z USA
Sytuacja w Afganistanie na jednym zdjęciu - talibska propaganda naśmiewa się z USA
Nieoczekiwanie talibowie wykonali prawdopodobnie jedno z najważniejszych zdjęć tego roku. Rekreacja fotografii „Sztandar nad Iwo Jimą” Joego Rosenthala, naśmiewająca...
7
Dziś światowy dzień fotografii. Zobacz, jak zmieniała się na przestrzeni lat
Dziś światowy dzień fotografii. Zobacz, jak zmieniała się na przestrzeni lat
Jak co roku, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. To dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak to wszystko się zaczęło i jak długą drogę przeszło nasze...
25
Powiązane artykuły