ON1 NoNoise AI - nowy plugin, który „inteligentnie” usunie szumy ze zdjęć

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Na rynku programów wykorzystujących uczenie maszynowe do odszumiania zdjęć pojawił się nowy gracz. ON1 NoNoise AI obiecuje szybsze i lepsze rezultaty od swoich głównych konkurentów.

Ostatnimi czasy prawie co miesiąc słyszymy o nowych rozwiązaniach z zakresu edycji obrazu, wykorzystujących „sztuczną inteligencję”, czyli algorytmy wytrenowane w oparciu tzw. deep learning. Systemy te powszechnie stosowane są już m.in. przez aplikacje Adobe, Luminar, DxO, Topaz czy ON1. Ostatni z wymienionych producentów zaprezentował właśnie nowy plugin ON1 NoNoise AI, który obiecuje wzorowe rezultaty w zakresie odszumiania zdjęć RAW.

ON1 NoNoise AI ma być szybkim i skutecznym sposobem na uratowanie mocno zaszumionych zdjęć

NoNoise AI przeprowadza proces odszumiania już na etapie demozaikowania plików RAW, a następnie „inteligentnie” wyostrza zdjęcia i uzupełnia brakujące detale. Następnie przygotowany plik możemy wyeksportować do formatu DNG, by móc dalej cieszyć się swobodą edycji surowego pliku.

Głównym atutem nowej wtyczki ma być to, że działa szybciej i skuteczniej od swoich konkurentów, pozwalając m.in. na pracę na warstwach i maskowanie w celu jak najlepszej kontroli szumu w różnych partiach zdjęcia.

Jak widać na kilku przykładach, dostępnych do obejrzenia na stronie produktu, ON1 NoNoise AI wydaje się działać naprawdę skutecznie. Oczywiście w maksymalnym powiększeniu zauważymy lekkie rozmydlenie i desaturację, niemniej jednak rezultaty imponują i powinny sprawić, że zdjęcia będą prezentować się widocznie lepiej w rozmiarach ekranowych i na ewentualnych wydrukach. Co chyba najważniejsze, tego typu aplikacja ma szansę dać drugie życie starszym, lub wykorzystującym mniejsze matryce aparatom, które słabo radzą sobie na wyższych czułościach.

Cena i dostępność

ON1 No Noise AI ma działać zarówno jako osobny program, jak i wtyczka do aplikacji Adobe Photoshop (i Photoshop Elements), Adobe Ligtroom Classic, Affinity Photo, Capture One, Apple Photos i Corel Paintshop Pro.

Premiera programu odbędzie się czerwcu, jego cena pozostaje jednak jeszcze nieznana.

Co ciekawe, w nadchodzących tygodniach będziemy mogli lepiej przekonać się o skuteczności rozwiązania. W ramach NoNoise Challenge producent zaprasza do wysyłania własnych, zaszumionych zdjęć, z których najciekawsze przetworzy przy użyciu opisanego algorytmu i zaprezentuje na swojej stronie jeszcze przed oficjalną premiera wtyczki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie on1.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Projektanci Apple’a od zawsze przykładali dużo uwagi do kwestii łączności pomiędzy urządzeniami. Wraz z najnowszym systemem przeniesiona zostanie ona na kolejny...
0
0
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Najnowsze iPady z procesorem M1 udowodniły, że mogą stać się funkcjonalną stacją do obróbki zdjęć i filmów. Skorzystać chce z tego Capture One, wypuszczając „mobilną”...
0
0
Nikon ma gratkę dla fotografów sportowych. NX Field to profesjonalny system zdalnego sterowania
Nikon ma gratkę dla fotografów sportowych. NX Field to profesjonalny system zdalnego sterowania
17 czerwca zadebiutuje NX Field - system, który umożliwi połączenie i zdalne sterowanie wieloma aparatami i automatyczne przesyłanie z nich zdjęć na serwery FTP. A...
0
0
Powiązane artykuły