ON1 NoNoise AI - nowy plugin, który „inteligentnie” usunie szumy ze zdjęć

Autor: Maciej Luśtyk

10 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Na rynku programów wykorzystujących uczenie maszynowe do odszumiania zdjęć pojawił się nowy gracz. ON1 NoNoise AI obiecuje szybsze i lepsze rezultaty od swoich głównych konkurentów.

Ostatnimi czasy prawie co miesiąc słyszymy o nowych rozwiązaniach z zakresu edycji obrazu, wykorzystujących „sztuczną inteligencję”, czyli algorytmy wytrenowane w oparciu tzw. deep learning. Systemy te powszechnie stosowane są już m.in. przez aplikacje Adobe, Luminar, DxO, Topaz czy ON1. Ostatni z wymienionych producentów zaprezentował właśnie nowy plugin ON1 NoNoise AI, który obiecuje wzorowe rezultaty w zakresie odszumiania zdjęć RAW.

ON1 NoNoise AI ma być szybkim i skutecznym sposobem na uratowanie mocno zaszumionych zdjęć

NoNoise AI przeprowadza proces odszumiania już na etapie demozaikowania plików RAW, a następnie „inteligentnie” wyostrza zdjęcia i uzupełnia brakujące detale. Następnie przygotowany plik możemy wyeksportować do formatu DNG, by móc dalej cieszyć się swobodą edycji surowego pliku.

Głównym atutem nowej wtyczki ma być to, że działa szybciej i skuteczniej od swoich konkurentów, pozwalając m.in. na pracę na warstwach i maskowanie w celu jak najlepszej kontroli szumu w różnych partiach zdjęcia.

Jak widać na kilku przykładach, dostępnych do obejrzenia na stronie produktu, ON1 NoNoise AI wydaje się działać naprawdę skutecznie. Oczywiście w maksymalnym powiększeniu zauważymy lekkie rozmydlenie i desaturację, niemniej jednak rezultaty imponują i powinny sprawić, że zdjęcia będą prezentować się widocznie lepiej w rozmiarach ekranowych i na ewentualnych wydrukach. Co chyba najważniejsze, tego typu aplikacja ma szansę dać drugie życie starszym, lub wykorzystującym mniejsze matryce aparatom, które słabo radzą sobie na wyższych czułościach.

Cena i dostępność

ON1 No Noise AI ma działać zarówno jako osobny program, jak i wtyczka do aplikacji Adobe Photoshop (i Photoshop Elements), Adobe Ligtroom Classic, Affinity Photo, Capture One, Apple Photos i Corel Paintshop Pro.

Premiera programu odbędzie się czerwcu, jego cena pozostaje jednak jeszcze nieznana.

Co ciekawe, w nadchodzących tygodniach będziemy mogli lepiej przekonać się o skuteczności rozwiązania. W ramach NoNoise Challenge producent zaprasza do wysyłania własnych, zaszumionych zdjęć, z których najciekawsze przetworzy przy użyciu opisanego algorytmu i zaprezentuje na swojej stronie jeszcze przed oficjalną premiera wtyczki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie on1.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Google na dobre zmieniło to, jak korzystamy z Map. Teraz wprowadza kolejną rewolucję, która pozwoli nam oglądać interesujące miejsca swobodnie jak nigdy dotąd. Nowa...
9
Apple aktualizuje Final Cut Pro z myślą o komputerach Mac Studio
Apple aktualizuje Final Cut Pro z myślą o komputerach Mac Studio
Firma Apple udostępniła uaktualnienie dla programu Final Cut Pro. Nowa wersja poprawia wydajność programu na komputerach Mac Studio i wprowadza kilka nowych funkcji.
5
DaVinci Resolve 18 - darmowy edytor wideo wprowadza opcję współpracy w chmurze i szereg nowych narzędzi
DaVinci Resolve 18 - darmowy edytor wideo wprowadza opcję współpracy w chmurze i szereg nowych...
Jeden z najbardziej zaawansowanych programów do edycji filmów na rynku rozszerza funkcjonalność o opcję kolaboracji przez sieć i szereg innych wygodnych nowości. Jak...
8
Powiązane artykuły