DxO Pure Raw - popraw zdjęcia jeszcze przed obróbką

Autor: Maciej Luśtyk

15 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

DxO prezentuje nowy produkt, który zwiększyć ma możliwości edycji naszych zdjęć. Pure Raw to konwerter, który usunie szum i skoryguje wady optyki jeszcze zanim otworzymy zdjęcie w Lightroomie.

Programy do edycji DxO zdobyły swojego czasu popularność ze względu na fenomenalne możliwości korekcji dystorsji i innych wad obiektywów (nie bez powodu edytor RAW firmy nazywał się niegdyś DxO Optics Pro). Od zawsze też producent oferował subtelny algorytm przetwarzania szumu, a odkąd firma weszła w posiadanie opartej o układy AI technologii Deep Prime, chwali się, że jej system odszumiania jest najbardziej zaawansowany na świecie.

O ile jednak wojna zdetronizowanie produktów Adobe wydaje się z góry przegrana, producent ma inny pomysł na spopularyzowanie swoich rozwiązań i prezentuje konwerter DxO Pure Raw, który poprawić ma nasze zdjęcia jeszcze zanim nawet zaczniemy obrabiać je w Lightroomie czy Photoshopie.

Czym jest DxO Pure Raw?

Jak to działa? DxO Pure RAW to nic innego jak zamknięcie kilku funkcji programu Photo Lab w osobnej aplikacji, której jedynym zadaniem jest przekonwertowanie RAW-a do DNG z uwzględnieniem systemów demozaikowania i korekcji optyki opracowanej przez producenta. W ten sposób przetworzone zdjęcia mają nam dać nam dużo lepszą bazę do późniejszej edycji niż gdybyśmy zaczynali pracować na surowym RAW-ie bezpośrednio w docelowym programie.

Niestety konwerter nie oferuje kontroli nad intensywnością systemu odszumiania czy samym procesem przetwarzania RAW-ów, na co pozwala chociażby pełna wersja Photo Lab, a na tę chwilę nie wiadomo także czy tak samo dobrze radzi sobie ze wszystkimi rodzajami plików RAW. Trudno też powiedzieć, czy konwersja nie wpływa negatywnie na samą „elastyczność” plików RAW.

Cena i dostępność

Wszystko to możecie sprawdzić jednak na własną rękę, pobierając darmową, 30-dniową wersję próbną konwertera. Niestety pełna wersja programu nie należy do tanich - producent życzy sobie za nią 129 euro, czyli ok. 590 zł (aktualnie możemy zakupić go w promocji za 89 euro).

Więcej informacji znajdziecie na stronie dxo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
Filmlab prezentuje najnowszą generację swojej aplikacji do wygodnej digitalizacji negatywów przy pomocy aparatów cyfrowych. Producent obiecuje, że dzięki nowym algorytmom, rezultaty...
9
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Adobe zaprezentowało nową odsłonę webowej aplikacji Express, służącej do szybkiego i wygodnego tworzenia różnego rodzaju grafik, filmików i animacji na potrzeby internetu. Nowe Adobe...
7
CEWE myPhotos - nowe centrum Twoich fotografii
CEWE myPhotos - nowe centrum Twoich fotografii
CEWE myPhotos to aplikacja, która ułatwi zarządzanie naszą prywatną galerią zdjęć. Jest całkowicie darmowe i oferuje 15 GB przestrzeni dyskowej gratis.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)