DxO Pure Raw - popraw zdjęcia jeszcze przed obróbką

0

Autor: Maciej Luśtyk

15 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

DxO prezentuje nowy produkt, który zwiększyć ma możliwości edycji naszych zdjęć. Pure Raw to konwerter, który usunie szum i skoryguje wady optyki jeszcze zanim otworzymy zdjęcie w Lightroomie.

Programy do edycji DxO zdobyły swojego czasu popularność ze względu na fenomenalne możliwości korekcji dystorsji i innych wad obiektywów (nie bez powodu edytor RAW firmy nazywał się niegdyś DxO Optics Pro). Od zawsze też producent oferował subtelny algorytm przetwarzania szumu, a odkąd firma weszła w posiadanie opartej o układy AI technologii Deep Prime, chwali się, że jej system odszumiania jest najbardziej zaawansowany na świecie.

O ile jednak wojna zdetronizowanie produktów Adobe wydaje się z góry przegrana, producent ma inny pomysł na spopularyzowanie swoich rozwiązań i prezentuje konwerter DxO Pure Raw, który poprawić ma nasze zdjęcia jeszcze zanim nawet zaczniemy obrabiać je w Lightroomie czy Photoshopie.

Czym jest DxO Pure Raw?

Jak to działa? DxO Pure RAW to nic innego jak zamknięcie kilku funkcji programu Photo Lab w osobnej aplikacji, której jedynym zadaniem jest przekonwertowanie RAW-a do DNG z uwzględnieniem systemów demozaikowania i korekcji optyki opracowanej przez producenta. W ten sposób przetworzone zdjęcia mają nam dać nam dużo lepszą bazę do późniejszej edycji niż gdybyśmy zaczynali pracować na surowym RAW-ie bezpośrednio w docelowym programie.

Niestety konwerter nie oferuje kontroli nad intensywnością systemu odszumiania czy samym procesem przetwarzania RAW-ów, na co pozwala chociażby pełna wersja Photo Lab, a na tę chwilę nie wiadomo także czy tak samo dobrze radzi sobie ze wszystkimi rodzajami plików RAW. Trudno też powiedzieć, czy konwersja nie wpływa negatywnie na samą „elastyczność” plików RAW.

Cena i dostępność

Wszystko to możecie sprawdzić jednak na własną rękę, pobierając darmową, 30-dniową wersję próbną konwertera. Niestety pełna wersja programu nie należy do tanich - producent życzy sobie za nią 129 euro, czyli ok. 590 zł (aktualnie możemy zakupić go w promocji za 89 euro).

Więcej informacji znajdziecie na stronie dxo.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
ON1 NoNoise AI - nowy plugin, który „inteligentnie” usunie szumy ze zdjęć
ON1 NoNoise AI - nowy plugin, który „inteligentnie” usunie szumy ze zdjęć
Na rynku programów wykorzystujących uczenie maszynowe do odszumiania zdjęć pojawił się nowy gracz. ON1 NoNoise AI obiecuje szybsze i lepsze rezultaty od swoich...
12
0
Imagen AI - sztuczna inteligencja, która nauczy się twojego stylu obróbki zdjęć
Imagen AI - sztuczna inteligencja, która nauczy się twojego stylu obróbki zdjęć
Po co tracić czas na postprodukcję, skoro można nauczyć komputer, by edytował zdjęcia tak, jak my? Właśnie taką funkcjonalność obiecują twórcy programy Imagen...
5
0
Photoshop z natywnym wsparciem dla procesorów M1 i „inteligentna” interpolacja w Adobe Camera RAW
Photoshop z natywnym wsparciem dla procesorów M1 i „inteligentna” interpolacja w Adobe Camera RAW
Po miesiącach testów Adobe wprowadza wreszcie finalną wersję Photoshopa przystosowaną do pracy z nowymi procesorami Apple. Pojawia się też nowa, oparta o układ AI,...
5
1
Powiązane artykuły