DxO PhotoLab 6 - jeszcze lepsza konwersja RAW i imponujące narzędzia retuszu

Autor: Maciej Luśtyk

7 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

DxO prezentuje kolejną wersję swojego flagowego edytora zdjęć. W najnowszej odsłonie programy DxO Photolab otrzymamy udoskonalone systemy demozaikowania i odszumiania plików. Do tego nowe funkcje lokalnej edycji, szerokogamutowy profil koloru i funkcje proofingu.

Z każdą kolejną generację program DxO Photolab staje się coraz ciekawszą alternatywą dla Lightrooma. Głównym punktem sprzedażowym są tu imponujące funkcje odszumiania i algorytmy odpowiedzialne za przetwarzanie plików, ale w nowej wersji program robi też wiele w celu usprawnienia samej pracy.

Dzięki rozwiązaniom AI, w DxO Photolab 6 uzyskać mamy widoczną poprawę jakości zdjęć

Za przetwarzanie obrazu odpowiada tu usprawniony, wytrenowany na sieciach neuronowych system DeepPRIME XD. Algorytm jednocześnie demozaikuje i odszumia pliki RAW, obiecując jednocześnie zachowanie lepszej ostrości i kolorystyki niż we wcześniejszych generacjach tego układu. Według producenta, zastosowanie technologii DeepPRIME XD poprawiać ma wygląd zdjęcia w zakresie szumu i kolorystyki o ok. 2,5 EV, co oznacza, że zdjęcia wykonane przy ISO 6400 mają wyglądać jak zrobione przy ISO 1200.

Jedną z najważniejszych pozostałych nowości jest rozbudowane narzędzie ReTouch, które dać ma nam dużo większą swobodę lokalnych edycji niż w innych programach do obróbki. Dotyczy to głównie procesów klonowania czy leczenia, gdzie będziemy mieć duży wpływ na obszar źródłowy - poprzez jego skalowanie, obracanie czy odbijanie. Otrzymujemy tez wsparcie technologii UPoint, pozwalającej na dokonywanie poszczególnych edycji bez konieczności nakładania skomplikowanych masek.

Wraz z DxO Photolab 6 otrzymujemy także nową przestrzeń kolorystyczną DxO Wide Gamut, która oferuje dużo szerszy gamut od przestrzeni sRGB i AdobeRGB i która lepiej radzić ma sobie z reprodukcją tonów skóry. Aby być pewnym, że to, co widzimy na ekranie będzie odpowiadać wydrukowi, otrzymujemy także tryb Soft Proofingu, w którym będziemy mogli odpowiednio wyregulować finalny obrazek.

Oprócz tego mamy też usprawniony system katalogowania, poprawę stabilności i wydajności, a także, jak zwykle, nowe profile sprzętowe aparatów i obiektywów.

ViewPoint 4 - zapanuj nad perspektywą

Obok nowej wersji PhotoLaba, na rynku debiutuje także kolejna odsłona wtyczki ViewPoint, odpowiadającej za zaawansowane korekcje geometrii i perspektywy.

Cena i dostępność

Aplikacja DxO PhotoLab 6 dostępna jest do pobrania na komputery Mac i Windows w wersjach Essential (m.in. bez DeepProme XD i wsparcia matryc Fujifilm) oraz Elite (wszystkie nowe opcje), w cenach kolejno 139 dolarów i 219 dolarów w ramach dożywotniej licencji. Zainteresowani mogą także przetestować program w ramach darmowej 30-dniowej wersji próbnej.

Wtyczkę DxO ViewPoint 4 możemy kupić w cenie 99 dolarów.

Więcej informacji o nowościach znajdziecie na stronie dxo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Wybór właściwej karty pamięci do aparatu, kamery lub drona to konieczność sprawdzenia wielu parametrów. Aby ułatwić ten proces, Lexar przygotował wygodną wyszukiwarkę, która zrobi to...
17
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)