DxO PhotoLab 6 - jeszcze lepsza konwersja RAW i imponujące narzędzia retuszu

Autor: Maciej Luśtyk

7 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

DxO prezentuje kolejną wersję swojego flagowego edytora zdjęć. W najnowszej odsłonie programy DxO Photolab otrzymamy udoskonalone systemy demozaikowania i odszumiania plików. Do tego nowe funkcje lokalnej edycji, szerokogamutowy profil koloru i funkcje proofingu.

Z każdą kolejną generację program DxO Photolab staje się coraz ciekawszą alternatywą dla Lightrooma. Głównym punktem sprzedażowym są tu imponujące funkcje odszumiania i algorytmy odpowiedzialne za przetwarzanie plików, ale w nowej wersji program robi też wiele w celu usprawnienia samej pracy.

Dzięki rozwiązaniom AI, w DxO Photolab 6 uzyskać mamy widoczną poprawę jakości zdjęć

Za przetwarzanie obrazu odpowiada tu usprawniony, wytrenowany na sieciach neuronowych system DeepPRIME XD. Algorytm jednocześnie demozaikuje i odszumia pliki RAW, obiecując jednocześnie zachowanie lepszej ostrości i kolorystyki niż we wcześniejszych generacjach tego układu. Według producenta, zastosowanie technologii DeepPRIME XD poprawiać ma wygląd zdjęcia w zakresie szumu i kolorystyki o ok. 2,5 EV, co oznacza, że zdjęcia wykonane przy ISO 6400 mają wyglądać jak zrobione przy ISO 1200.

Jedną z najważniejszych pozostałych nowości jest rozbudowane narzędzie ReTouch, które dać ma nam dużo większą swobodę lokalnych edycji niż w innych programach do obróbki. Dotyczy to głównie procesów klonowania czy leczenia, gdzie będziemy mieć duży wpływ na obszar źródłowy - poprzez jego skalowanie, obracanie czy odbijanie. Otrzymujemy tez wsparcie technologii UPoint, pozwalającej na dokonywanie poszczególnych edycji bez konieczności nakładania skomplikowanych masek.

Wraz z DxO Photolab 6 otrzymujemy także nową przestrzeń kolorystyczną DxO Wide Gamut, która oferuje dużo szerszy gamut od przestrzeni sRGB i AdobeRGB i która lepiej radzić ma sobie z reprodukcją tonów skóry. Aby być pewnym, że to, co widzimy na ekranie będzie odpowiadać wydrukowi, otrzymujemy także tryb Soft Proofingu, w którym będziemy mogli odpowiednio wyregulować finalny obrazek.

Oprócz tego mamy też usprawniony system katalogowania, poprawę stabilności i wydajności, a także, jak zwykle, nowe profile sprzętowe aparatów i obiektywów.

ViewPoint 4 - zapanuj nad perspektywą

Obok nowej wersji PhotoLaba, na rynku debiutuje także kolejna odsłona wtyczki ViewPoint, odpowiadającej za zaawansowane korekcje geometrii i perspektywy.

Cena i dostępność

Aplikacja DxO PhotoLab 6 dostępna jest do pobrania na komputery Mac i Windows w wersjach Essential (m.in. bez DeepProme XD i wsparcia matryc Fujifilm) oraz Elite (wszystkie nowe opcje), w cenach kolejno 139 dolarów i 219 dolarów w ramach dożywotniej licencji. Zainteresowani mogą także przetestować program w ramach darmowej 30-dniowej wersji próbnej.

Wtyczkę DxO ViewPoint 4 możemy kupić w cenie 99 dolarów.

Więcej informacji o nowościach znajdziecie na stronie dxo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nowa funkcja Photoshopa zmienia wszystko - Generative Fill to narzędzie, które zrewolucjonizuje edycję
Nowa funkcja Photoshopa zmienia wszystko - Generative Fill to narzędzie, które zrewolucjonizuje...
Adobe na dobre wprowadza funkcje AI do programów z pakietu Creative Cloud. W becie programu Photoshop pojawiła się nowa opcja Generative Fill, która na zawsze odmieni to jak pracujemy...
12
Calibrite Profiler v1.1 - szybsza i wygodniejsza kalibracja monitorów
Calibrite Profiler v1.1 - szybsza i wygodniejsza kalibracja monitorów
Calibrate wprowadza istotną aktualizację oprogramowania Profiler. Wprowadzono funkcję profilowania projektorów i wyświetlaczy wielkoformatowych. Nowa wersja posiada także pierwsze w...
0
DraGAN - kolejne narzędzie AI pokazuje jak będzie wyglądać przyszłość obróbki zdjęć
DraGAN - kolejne narzędzie AI pokazuje jak będzie wyglądać przyszłość obróbki zdjęć
Technologie AI na dobre wkraczają na rynek pracy komercyjnej. Naukowcy z Instytutu Maxa Placka, MIT i Google prezentują system, który już niedługo może rozbudować...
12
Powiązane artykuły