Nik Collection 3.0 - kontrola perspektywy i niedestrukcyjny workflow

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

DxO zaprezentowało kolejną odsłonę popularnych wtyczek z serii Nik Collection. Tym razem otrzymujemy wreszcie jakieś nowości, choć to nadal niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jeszcze kilka lat temu oprogramowanie było udostępniane za darmo.

Wtyczki z serii Nik Colletion to chyba jedne z najbardziej długowiecznych pluginów na rynku. Choć zaprezentowane już lata temu, nadal wśród wielu fotografów uznawane są za jedne z najlepszych narzędzi do finalnej obróbki zdjęć. Dodatkowo popularności przysporzył im fakt, że przed dłuższy czas były udostępniane przez Google (były właściciel oprogramowania) za darmo.

Przed kilkoma laty licencję wykupiło DxO, i cóż… znów kazało za nie płacić. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że producent nie dodał w zasadzie nic od siebie, oprócz wsparcia dla najnowszych systemów i wersji programów graficznych, przy których wtyczki mogły mieć problemy ze stabilnością. Potem producent dołożył jeszcze nieco presetów, ale to wciąż było niewiele. Trudno się więc dziwić, że wiele osób nadal wolało po prostu ściągnąć ich starsze wersje. 

Mała rewolucja dla osób edytujących zdjęcia głównie w Lightroomie

Teraz DxO prezentuje pakiet NIK Collection 3.0, wraz z którym użytkownicy otrzymają wreszcie coś rzeczywiście nowego. Przede wszystkim zestaw wzbogaca zupełnie nowa wtyczka Perspective Efex, służącą - tak, zgadza się - korekcji zniekształceń perspektywy. Plugin może działać automatycznie, lub też korygować perspektywę według wyznaczonych przez nas linii referencyjnych. To z pewnością miły dodatek, choć tak naprawdę z korekcją perspektywy prawdopodobnie równie dobrze poradzimy sobie za pomocą natywnych narzędzi programów PS czy LR. Plusem wtyczki jest natomiast możliwość symulacji efektu miniatury, uzyskiwanego przy pomocy obiektywów tilt-shift.

Być może ważniejszymi nowościami są te dotyczące samej pracy z wtyczkami. Producent obiecuje m.in. szybciej i efektywniej działający organizator wtyczek NiK Selective Tool, a także - uwaga, uwaga - niedestrukcyjny workflow w przypadku pracy z aplikacją Lightroom Classic. Nie będzie to być może najwygodniejsze, gdyż wymaga wcześniejszego eksportu do pliku TIFF, ale z pewnością pozwoli zainteresować możliwościami wtyczek fotografów, który większość edycji przeprowadzają w Lightroomie.

Cena i dostępność

Wtyczki z serii Nik Collection 3 by DxO możemy kupić z dożywotnią licencją w ramach jednorazowej opłaty w wysokości 100 euro. Użytkownicy wcześniejszych wersji mogą dokonać upgrade’u w niższej cenie, a dla zainteresowanych jest także darmowa wersja próbna.

Więcej o wtyczkach przeczytacie pod adresem nikcollection.dxo.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Cascable 6.0 - duża aktualizacja aplikacji do łączenia aparatu ze smartfonem
Cascable 6.0 - duża aktualizacja aplikacji do łączenia aparatu ze smartfonem
Rozbudowana mobilna aplikacja do łączenia smartfona z aparatem została zaktualizowana. Wersja 6.0 to nowy wygląd, ulepszony interfejs oraz wsparcie dla średnioformatowego Phase One IQ4.
0
0
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Projektanci Apple’a od zawsze przykładali dużo uwagi do kwestii łączności pomiędzy urządzeniami. Wraz z najnowszym systemem przeniesiona zostanie ona na kolejny...
0
0
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Najnowsze iPady z procesorem M1 udowodniły, że mogą stać się funkcjonalną stacją do obróbki zdjęć i filmów. Skorzystać chce z tego Capture One, wypuszczając „mobilną”...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)