Excire - wtyczka, która automatycznie otaguje i wyszuka nasze zdjęcia

Excire - wtyczka, która automatycznie otaguje i wyszuka nasze zdjęcia

Efektywne katalogowanie zdjęć to problem wielu fotografów. Zwłaszcza jeśli aparat bierzemy do ręki niemal codziennie. W gąszczu dziesiątek tysięcy zdjęć nietrudno coś zgubić. Wtyczka Excire sprawić ma, że już nigdy się to nie stanie, a wyszukiwanie stanie się łatwe i wygodne.

Zarządzanie bazą danych i dobra archiwizacja zdjęć to jeden z najważniejszych elementów pracy fotografa. Niestety też jeden z najbardziej problematycznych. Czasem nawet dobrze wydawałoby się skatalogowane zdjęcia bywają trudne do odnalezienia, gdy od ich wykonania upłynie nieco więcej czasu, a w naszej bibliotece pojawi się setka nowych folderów. Osobnym problemem jest chęć wyszukania w swojej galerii podobnych zdjęć. Pewnym rozwiązaniem jest tagowanie zdjęć słowami kluczowymi, jest to jednak proces czasochłonny, który wiele osób pomija.

Remedium na te problemy ma być wtyczka do Lightrooma Excire, która bazując na zaawansowanym systemie rozpoznawania obiektów automatycznie przeanalizuje naszą galerię, otaguje nasze zdjęcia i pozwoli na wyszukiwanie fotografii względem rzeczy znajdujących się w kadrze.

 

Plugin oferuje dwa tryby wyszukiwania. W trybie CT program wyszuka obrazy odpowiadające podanym przez nas słowom. Korzystając z wariantu EX, wyszukamy zdjęcia podobne do tego, które zaznaczyliśmy. Znalezienie wszystkich zdjęć jednej osoby nie będzie więc już żadnym problemem.

Aby plugin działał efektywnie, w naszej galerii musi znajdować się przynajmniej 10 tys. zdjęć. Wynik ten dla zawodowych fotografów nie powinien być żadnym problemem. Przeanalizowanie tej liczby zdjęć zajmie programowi około godziny. W przypadku większych galerii pierwsze uruchomienie wtyczki może więc zająć i cały dzień. Mimo wszystko warto poczekać, gdyż Excire wydaje się oferować dużo większą wygodę niż podobne aplikacje zewnętrzne, lub serwisy w chmurze.

Wtyczka nie należy jednak do najtańszych. Za pełną wersję będziemy musieli zapłacić $66. Na szczęście zakupu nie musimy dokonywać „w ciemno”. Producent oferuje pobranie 15-dniowej wersji testowej, która pozwoli nam wypróbować możliwości aplikacji.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem excire.de.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1