Excire - wtyczka, która automatycznie otaguje i wyszuka nasze zdjęcia

Excire - wtyczka, która automatycznie otaguje i wyszuka nasze zdjęcia

Efektywne katalogowanie zdjęć to problem wielu fotografów. Zwłaszcza jeśli aparat bierzemy do ręki niemal codziennie. W gąszczu dziesiątek tysięcy zdjęć nietrudno coś zgubić. Wtyczka Excire sprawić ma, że już nigdy się to nie stanie, a wyszukiwanie stanie się łatwe i wygodne.

Zarządzanie bazą danych i dobra archiwizacja zdjęć to jeden z najważniejszych elementów pracy fotografa. Niestety też jeden z najbardziej problematycznych. Czasem nawet dobrze wydawałoby się skatalogowane zdjęcia bywają trudne do odnalezienia, gdy od ich wykonania upłynie nieco więcej czasu, a w naszej bibliotece pojawi się setka nowych folderów. Osobnym problemem jest chęć wyszukania w swojej galerii podobnych zdjęć. Pewnym rozwiązaniem jest tagowanie zdjęć słowami kluczowymi, jest to jednak proces czasochłonny, który wiele osób pomija.

Remedium na te problemy ma być wtyczka do Lightrooma Excire, która bazując na zaawansowanym systemie rozpoznawania obiektów automatycznie przeanalizuje naszą galerię, otaguje nasze zdjęcia i pozwoli na wyszukiwanie fotografii względem rzeczy znajdujących się w kadrze.

 

Plugin oferuje dwa tryby wyszukiwania. W trybie CT program wyszuka obrazy odpowiadające podanym przez nas słowom. Korzystając z wariantu EX, wyszukamy zdjęcia podobne do tego, które zaznaczyliśmy. Znalezienie wszystkich zdjęć jednej osoby nie będzie więc już żadnym problemem.

Aby plugin działał efektywnie, w naszej galerii musi znajdować się przynajmniej 10 tys. zdjęć. Wynik ten dla zawodowych fotografów nie powinien być żadnym problemem. Przeanalizowanie tej liczby zdjęć zajmie programowi około godziny. W przypadku większych galerii pierwsze uruchomienie wtyczki może więc zająć i cały dzień. Mimo wszystko warto poczekać, gdyż Excire wydaje się oferować dużo większą wygodę niż podobne aplikacje zewnętrzne, lub serwisy w chmurze.

Wtyczka nie należy jednak do najtańszych. Za pełną wersję będziemy musieli zapłacić $66. Na szczęście zakupu nie musimy dokonywać „w ciemno”. Producent oferuje pobranie 15-dniowej wersji testowej, która pozwoli nam wypróbować możliwości aplikacji.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem excire.de.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
7
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5