50 milionów Nikkorów na 50-lecie bagnetu F

50 lat temu wyprodukowano pierwszą lustrzankę małoobrazkową Nikona z bagnetem F. Tak się złożyło, że w sierpniu fabrykę tej firmy opuścił 50-milionowy obiektyw Nikkor. Co ciekawe, aż 10% egzemplarzy powstało w ubiegłym roku.
O 50 rocznicy powstania bagnetu F {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=8586;pisaliśmy na początku roku. Sierpień przyniósł Nikonowi kolejną okazję do świętowania. Firma poinformowała, że mury jednej z jej fabryk opuścił 50-milionowy Nikkor. Co ciekawe, aż 5 milionów powstało tylko w ostatnim roku.

Pierwszy był Nikkor-S Auto 5cm f/2, później pojawiły się dziesiątki innych. Niemal wszystkie Nikkory wyprodukowane przez ostatnie 50 lat można podpiąć do dowolnej lustrzanki Nikona. Oczywiście nie w każdym przypadku dostępna będzie pełna funkcjonalność (stabilizacja, AF, pomiar światła, sterowanie przysłoną), niemniej niezmienność bagnetu może imponować. Obecnie w ofercie znajduje się około 60 różnych Nikkorów - każdy powinien więc znaleźć odpowiadający mu zestaw.]
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4