Canon RF 85 mm f/1.2L USM - profesjonalna portretówka wkracza do systemu EOS R

Jeśli chodzi o rozbudowę pełnoklatkowego bezlusterkowego systemu, Canon idzie jak burza. Na rynku właśnie debiutuje pierwszy z 6 nowych obiektywów zapowiedzianych na początku roku. Fani portretu będą zachwyceni.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Najnowszy obiektyw Canon RF 85 mm f/1.2L USM dla wielu zawodowców pracujących w branży modowej czy ślubnej może być powodem do przesiadki na bezlusterkowy system producenta. Jak już mogliśmy się przekonać, szkła z linii RF sprawują się naprawdę świetnie, a najnowszy model obiecuje naprawdę wiele.

Konstrukcja na miarę XXI wieku

Układ optyczny zbudowano na bazie 13 soczewek w 9 grupach, gdzie znajdziemy zarówno soczewki asferyczne, jak i element UD, który zagwarantować ma wzorową rozdzielczość na całej powierzchni kadru. Producent zresztą chwali się, że jest to obiektyw o najwyższej rozdzielczości w całej linii RF. Oprócz tego, jego to pierwsze po modelu EF 35 mm f/1.4L II USM szkło, w którym zastosowano technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która niemal do zera ograniczać ma występowanie aberracji chromatycznej. Do tego powłoki ASC (AIr Sphere Coating), ograniczające występowanie odbić światła i flar.

Za przyjemne dla oka rozmycie nieostrości, w parze z duża światłosiłą odpowiadać będzie 9-listkowa przysłona, która domkniemy do wartości f/16. Fotografować będziemy mogli zaś z minimalnej odległości 85 mm, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 82 mm. Pracę z szeroko otwartą przysłoną ułatwić ma z kolei szybki, bezgłośny ultradźwiękowy silnik autofokusu USM. Biorąc pod uwagę doskonałe osiągi systemu AF w modelach EOS R i EOS RP powinniśmy otrzymać więc wyjątkowo wydajny zestaw.

Canon RF 85 mm f/1.2L USM, podobnie jak inne szkła z profesjonalnej linii L, został w całości uszczelniony i wzorem innych konstrukcji z systemu RF oferuje dodatkowy pierścień funkcyjny, do którego możemy przypisać określone funkcje aparatu (np. kontrola ekspozycji, lub ISO). Jak na swoje możliwości jest też stosunkowo kompaktowy - 117,3 x 103,2 mm przy wadze 1195 g. Mimo wszystko to jednak więcej niż w przypadku analogicznej konstrukcji z linii EF.

Oprócz tego, warto wspomnieć, że w drugiej połowie roku obiektyw pojawi się także w wersji DS (Defocus Smoothing), która oferować ma dużo bardziej miękkie rozmycie nieostrości. Prawdopodobnie więc będziemy mieli do czynienia z czymś w rodzaju soczewki apodyzacyjnej.

Zdjęcia przykładowe

O tym jak obiektyw sprawuje się w praktyce możemy wstępnie przekonać się oglądając oficjalne zdjęcia przykładowe udostępnione przez Canon USA.

Cena i dostępność

Szkło trafi na sklepowe półki w czerwcu 2019 roku, w cenie 2699 dolarów (około 10500 zł). Oficjalna polska cena zawierająca podatek na pewno dużo bardziej uderzy jednak zainteresowanych po kieszeniach.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem canon.pl.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Canon
logo logo
Magazyny
Zamów