Samyang prezentuje dwie manualne stałki do systemu Canon EOS R

0

Autor: Michał Chrzanowski

28 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Szerokokątny obiektyw MF 14 mm f/2.8 RF i jasna portretówka MF 85 mm f/1.4 RF to dwie najnowsze propozycje Samyanga do pełnoklatkowego systemu Canon EOS R. Oba modele w sprzedaży mają pojawić się w maju tego roku.

Samyang zaczyna wypełniać obietnicę daną użytkownikom przed kilkoma dniami. Producent obrał nową długoterminową strategię, która zakłada stopniowe premiery w każdym sezonie nowych obiektywów oraz znanych konstrukcji w nowych wersjach z nowymi mocowaniami. Pierwszym modelem zaprezentowanym przed kilkoma dniami był Samyang XP 10 mm f/3.5, najszersza na świecie pełnoklatkowa stałka do lustrzanek. Teraz ofertę producenta zwiększyły kolejne dwie konstrukcje.

- Pojawienie się na rynku aparatów Canon EOS R i RP zostało przez Samyanga docenione i oto prezentujemy 2 pierwsze obiektywy z mocowaniem RF. Dowodzi to konkurencyjności marki Samyang który obserwuje trendy rynkowe i odpowiada na zapotrzebowania klientów - podkreśla producent.

Samyang MF 14 mm f/2.8 RF

Ten model ma okazać się świetną propozycją dla zaawansowanych fotografów. Niestety producent nie podaje jakichkolwiek istotnych szczegółów dotyczących budowy optycznej oraz wykorzystanych komponentów. Te z pewnością zostaną ujawnione w niedalekiej przyszłości - być może już na nadchodzących targach CP +. Na chwilę obecną wiemy jedynie, że ultraszerokokątny, manualny obiektyw MF 14 mm f/2.8 RF ma odznaczać się „doskonałą ostrością, nawet przy maksymalnym otworze przysłony“. Zaś kąt widzenia 115,7˚ ma być odpowiedni do uchwycenia w kadrze zjawiskowych krajobrazów, pejzaży lub architektury. Poza tym obiektyw ma skutecznie minimalizować aberracje chromatyczną i refleksy świetlne z pomocą nowoczesnych powłok Ultra Multi Coating (UMC)

W kwestii budowy będziemy mieć do czynienia najprawdopodobniej z połączeniem metalu i tworzyw sztucznych, a także uszczelnieniami, co z pewnością docenią wymagający fotografowie. Na tubusie z kolej znalazły się dwa pierścienie - węższy odpowiadający za zmianę przysłony, szerszy i wyraźnie rowkowany służący do ustawiania ostrości. Jest także przymocowana na stałe osłona przeciwsłoneczna.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Samyang MF 85 mm f/1.4 RF

Drugi z zaprezentowanych modeli, to konstrukcja, która w szczególności powinna przypaść do gustu portrecistom. Manualny MF 85 mm f/1.4 RF ma wyróżniać się pięknym rozmyciem tła tak cenionym obecnie przez fotografów. Ma także charakteryzować się „czystym i ostrym obrazem, z wyrazistym kontrastem i piękną projekcją kolorów“. Niestety, w przypadku tej stałki producent także nie zdradza specyfiki układu optycznego. Niemniej jednak podkreśla, że aberracja chromatyczna nie powinna stanowić większych problemów. Podobnie jak praca w wymagających warunkach oświetleniowych. Za redukowanie odblasków i flar mają odpowiadać powłoki antyrefleksyjne Ultra Multi Coating (UMC).

 

Jak zapewnia producent, „85-tka“ odznacza się nowoczesnym designem oraz solidną konstrukcją z uszczelnieniami, które dają większy komfort pracy w wymagających i zmiennych warunkach atmosferycznych. Na tubusie znajdziemy szeroki i karbowany pierścień zmiany ostrości oraz pierścień przysłony oraz naniesioną skalę ukazującą odległość hiperfokalną, co powinno okazać się przydatne przy manualnym ostrzeniu.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Na razie to wszystkie informacje, którymi podzielił się Samyang. Manualne stałki do systemu Canon EOS R mają trafić do sprzedaży w maju tego roku. Cena jak na razie pozostaje tajemnicą.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły