Samyang AF 85 mm f/1.4 F, 85 mm f/1.4 Z oraz 14 mm f/2.8 Z - optyczna gratka dla nikoniarzy

Samyang AF 85 mm f/1.4 F, 85 mm f/1.4 Z oraz 14 mm f/2.8 Z - optyczna gratka dla nikoniarzy

Samyang odsłonił przed nami kolejny etap swojej wiosennej ofensywy. Tym razem ucieszą się użytkownicy Nikona. Otrzymujemy jasną, wyposażoną w silnik AF portretówkę do systemu F oraz dwa pierwsze modele do bezlusterkowego systemu Z.

Trzy nowe szkła do systemów Nikona nie są nowościami pod względem konstrukcji. Już wcześniej widzieliśmy je w wersji do innych systemów. Mimo to użytkownicy na pewno nie będą narzekać. To przecież niezwykle popularne i jak zawsze przystępnie wycenione modele, które dodatkowo są uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami.

Samyang AF 85 mm f/1.4 F

Jasna portretówka z autofokusem, zaadaptowana pod system F. Układ optyczny bazuje 9 elementach w 7 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Z kolei 9-listkowa przysłona w parze ze światłem f/1.4 zagwarantują nam plastyczne rozmycie nieostrości i i wyjątkowo płytką głębię ostrości. Przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/16.

Obiektyw o wymiarach 77 x 88 mm został wykonany z metalu, jest uszczelniony i waży 480 g. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 88 mm.

Samyang MF 85 mm f/1.4 Z

Portretówka o podobnych możliwościach, tym razem w manualnej wersji do bezlusterkowego systemu Z. Otrzymujemy 9 soczewek ułożonych w 7 grupach (1 soczewka asferyczna). Minimalna odległość ostrzenia to co prawda aż 1 m, a przysłona jest “tylko” 8-listkowa, ale za to domkniemy ją do wartości f/22.

Obiektyw manualny jest też znacznie cięższy od swojego nowszego odpowiednika z system AF - waży 740 g przy wymiarach 102 x 78 mm. Na szkło zamocujemy filtry o średnicy 72 mm.

Samyang MF 14 mm f/2.8 Z

Superszerokokątna manualna stałka, która zdążyła zdobyć szereg fanów w innych systemach. Na układ optyczny składa się 14 soczewek w 10 grupach, z których trzy to soczewki o zwiększonej refrakcji, dwie o obniżonym współczynniku dyspersji. Do tego dwie soczewki asferyczne. Optyka pozwoli nam na ostrzenie z odległości 28 cm, a 6-listkową przysłonę domkniemy do wartości f/22.

Szkło nie należy niestety do małych i lekkich - waży 810 g przy wymiarach 87 x 124 mm.

Cena i dostępność

Obiektywy zostaną zaprezentowane podczas tagów Targów China P&E 2019 w Pekinie w dniach 12-15 kwietnia. Na razie nie wiemy kiedy dokładnie i w jakiej cenie trafią do sprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4