Samyang AF 85 mm f/1.4 F, 85 mm f/1.4 Z oraz 14 mm f/2.8 Z - optyczna gratka dla nikoniarzy

0
Maciej Luśtyk
11 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Samyang odsłonił przed nami kolejny etap swojej wiosennej ofensywy. Tym razem ucieszą się użytkownicy Nikona. Otrzymujemy jasną, wyposażoną w silnik AF portretówkę do systemu F oraz dwa pierwsze modele do bezlusterkowego systemu Z.

Trzy nowe szkła do systemów Nikona nie są nowościami pod względem konstrukcji. Już wcześniej widzieliśmy je w wersji do innych systemów. Mimo to użytkownicy na pewno nie będą narzekać. To przecież niezwykle popularne i jak zawsze przystępnie wycenione modele, które dodatkowo są uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami.

Samyang AF 85 mm f/1.4 F

Jasna portretówka z autofokusem, zaadaptowana pod system F. Układ optyczny bazuje 9 elementach w 7 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Z kolei 9-listkowa przysłona w parze ze światłem f/1.4 zagwarantują nam plastyczne rozmycie nieostrości i i wyjątkowo płytką głębię ostrości. Przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/16.

Obiektyw o wymiarach 77 x 88 mm został wykonany z metalu, jest uszczelniony i waży 480 g. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 88 mm.

Samyang MF 85 mm f/1.4 Z

Portretówka o podobnych możliwościach, tym razem w manualnej wersji do bezlusterkowego systemu Z. Otrzymujemy 9 soczewek ułożonych w 7 grupach (1 soczewka asferyczna). Minimalna odległość ostrzenia to co prawda aż 1 m, a przysłona jest “tylko” 8-listkowa, ale za to domkniemy ją do wartości f/22.

Obiektyw manualny jest też znacznie cięższy od swojego nowszego odpowiednika z system AF - waży 740 g przy wymiarach 102 x 78 mm. Na szkło zamocujemy filtry o średnicy 72 mm.

Samyang MF 14 mm f/2.8 Z

Superszerokokątna manualna stałka, która zdążyła zdobyć szereg fanów w innych systemach. Na układ optyczny składa się 14 soczewek w 10 grupach, z których trzy to soczewki o zwiększonej refrakcji, dwie o obniżonym współczynniku dyspersji. Do tego dwie soczewki asferyczne. Optyka pozwoli nam na ostrzenie z odległości 28 cm, a 6-listkową przysłonę domkniemy do wartości f/22.

Szkło nie należy niestety do małych i lekkich - waży 810 g przy wymiarach 87 x 124 mm.

Cena i dostępność

Obiektywy zostaną zaprezentowane podczas tagów Targów China P&E 2019 w Pekinie w dniach 12-15 kwietnia. Na razie nie wiemy kiedy dokładnie i w jakiej cenie trafią do sprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle...
1
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Przed tygodniem Sigma pokazała nowy reporterski zoom do systemu Sony E, który według zapowiedzi ma być najlepszym szkłem w swojej klasie. Okazuje się, że 
15
3
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
6
0
Powiązane artykuły