Samyang AF 85 mm f/1.4 F, 85 mm f/1.4 Z oraz 14 mm f/2.8 Z - optyczna gratka dla nikoniarzy

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Samyang odsłonił przed nami kolejny etap swojej wiosennej ofensywy. Tym razem ucieszą się użytkownicy Nikona. Otrzymujemy jasną, wyposażoną w silnik AF portretówkę do systemu F oraz dwa pierwsze modele do bezlusterkowego systemu Z.

Trzy nowe szkła do systemów Nikona nie są nowościami pod względem konstrukcji. Już wcześniej widzieliśmy je w wersji do innych systemów. Mimo to użytkownicy na pewno nie będą narzekać. To przecież niezwykle popularne i jak zawsze przystępnie wycenione modele, które dodatkowo są uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami.

Samyang AF 85 mm f/1.4 F

Jasna portretówka z autofokusem, zaadaptowana pod system F. Układ optyczny bazuje 9 elementach w 7 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Z kolei 9-listkowa przysłona w parze ze światłem f/1.4 zagwarantują nam plastyczne rozmycie nieostrości i i wyjątkowo płytką głębię ostrości. Przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/16.

Obiektyw o wymiarach 77 x 88 mm został wykonany z metalu, jest uszczelniony i waży 480 g. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 88 mm.

Samyang MF 85 mm f/1.4 Z

Portretówka o podobnych możliwościach, tym razem w manualnej wersji do bezlusterkowego systemu Z. Otrzymujemy 9 soczewek ułożonych w 7 grupach (1 soczewka asferyczna). Minimalna odległość ostrzenia to co prawda aż 1 m, a przysłona jest “tylko” 8-listkowa, ale za to domkniemy ją do wartości f/22.

Obiektyw manualny jest też znacznie cięższy od swojego nowszego odpowiednika z system AF - waży 740 g przy wymiarach 102 x 78 mm. Na szkło zamocujemy filtry o średnicy 72 mm.

Samyang MF 14 mm f/2.8 Z

Superszerokokątna manualna stałka, która zdążyła zdobyć szereg fanów w innych systemach. Na układ optyczny składa się 14 soczewek w 10 grupach, z których trzy to soczewki o zwiększonej refrakcji, dwie o obniżonym współczynniku dyspersji. Do tego dwie soczewki asferyczne. Optyka pozwoli nam na ostrzenie z odległości 28 cm, a 6-listkową przysłonę domkniemy do wartości f/22.

Szkło nie należy niestety do małych i lekkich - waży 810 g przy wymiarach 87 x 124 mm.

Cena i dostępność

Obiektywy zostaną zaprezentowane podczas tagów Targów China P&E 2019 w Pekinie w dniach 12-15 kwietnia. Na razie nie wiemy kiedy dokładnie i w jakiej cenie trafią do sprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)