Samyang AF 85 mm f/1.4 RF - jasna, niedroga portretówka teraz także w wersji z mocowaniem Canon RF

Autor: Maciej Luśtyk

28 Maj 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Chyba możemy zacząć już mówić o demokratyzacji nowego systemu Canona. Do oferty pełnoklatkowych szkieł do bezlusterkowców producenta dołącza jasny i niedrogi obiektyw portretowy Samyanga.

Jeżeli chodzi o dostępność systemowej optyki do systemu RF (EOS R) Canon z pewnością radzi sobie najlepiej wśród producentów, którzy z opóźnieniem weszli na rynek pełnoklatkowych bezlusterkowców. Nadal jednak w systemie dość mocno brakuje bardziej przystępnych cenowo konstrukcji zewnętrznych producentów, pokroju Tamrona, Sigmy czy właśnie Samyanga.

Idealna jasna portretówka z AF na początek? Na pewno najbardziej atrakcyjna cenowo

Wygląda jednak, że powoli sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Oto na rynku debiutuje szkło, które do nowego systemu może przekonać wiele osób zainteresowanych portretem czy szeroko pojętą fotografią modową - wyposażony w silnik autofokusu Samyang AF 85 mm f/1.4 RF. Według źródeł, oficjalna premiera odbyć ma się dopiero jutro, ale o obiektywie wiemy wszystko już dzisiaj.

Pod względem konstrukcji, otrzymujemy w zasadzie to samo co w przypadku pokazanej rok temu wersji do systemu Sony E. Układ optyczny składa się z 11 elementów w 8 grupach, w tym z 1 jednej soczewki ED i 4 soczewek HD o wysokim współczynniku refrakcji. W praktyce oznacza to, że obiektyw dobrze niwelować ma występowanie aberracji chromatycznej, a powłoki Ultra Multi Coating zapewnić mają świetną kontrolę ewentualnych blików i flar.

Do tego 9-listkowa, zaokrąglona przysłona, która zapewnić ma przyjemne dla oka bokeh, wydajny  podwójny, ultradźwiękowy silnik liniowy DLSM (Dual Linear Sonic Motor) i uszczelnienia, które ochronią konstrukcję przed kurzem i wilgocią.

Cena i dostępność

Pod względem optycznym nowy Samyang prawdopodobnie nie będzie mógł bezpośrednio konkurować z najlepszymi konstrukcjami 85 mm f/1.4 na rynku, ale na pewno wygra z nimi ceną. Nowe szkło debiutuje bowiem w cenie 800 dolarów (około 3200 zł). Choć to nieco drożej niż w przypadku wersji do Sony E,  na polskim rynku cena będzie zapewne bliższa 3500-4000 zł, to nadal nadal świetna okazja dla aspirujących portrecistów.

Szkło pojawić ma się w sprzedaży już w czerwcu.

Specyfikacja:

Nazwa Samyang AF 85 mm f/1.4 RF
Producent Samyang
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon RF
Ogniskowa 85
Maksymalna jasność 1.4
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 11 elementów w 8 grupach (4 soczewki HR, 1 soczewka ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,11x
Minimalna odległość ogniskowania 90 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa ultradźwiękowy silnik liniowy DLSM (Dual Linear Sonic Motor)
Stabilizacja nie
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Cena w dniu premiery 800 dolarów

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
W kwietniu, wspólnie z firmą Fujifilm ogłosiliśmy konkurs, w ramach którego troje czytelników fotopolis miało okazję testować jasne stałki: Fujinon XF 18 mm f/1.4, Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR,...
16
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Jeden z najciekawszych obiektywów zoom do aparatów APS-C debiutuje w wersji z mocowaniem Fujifilm X. Ekwiwalent 25-105 mm będzie uniwersalnym narzędziem dla fotografów...
16
Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - makro idealne?
Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - makro idealne?
Venus Optics prezentuje kolejne szkło dla fotografów makro. Tym razem jest to dopracowana konstrukcja apochromatyczna , która przy klasycznej ogniskowej zaoferuje aż...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)