Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samyang VDSLR MK2 - nowa generacja niedrogich, jasnych filmowych szkieł na początek

0

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Obiektywy filmowe Samyanga z serii VDSLR to jeden z najbardziej przystępnych sposobów na wejście w świat filmowej optyki. Druga generacja serii przynosi m.in. uszczelnienia i 9-listkową przysłoną, ale nadal pozostaje na pułapie cenowym nieosiągalnym dla większości producentów.

Obiektywy filmowe są zwykle koszmarnie drogie, nawet te uważane na „budżetowe”. Czy można inaczej? Samyang już raz udowodnił, że tak, prezentując w 2014 roku serię VDSLR, która niebywale obniżyła próg wejścia w świat specjalistycznej filmowej optyki i pozwoliła na rozwinięcie skrzydeł niezależnym twórcom.

Odświeżona konstrukcja

Teraz producent prezentuje drugą generację popularnych szkieł. Na serię Samyang VDSLR MK2 składają się cztery obiektywy pełnoklatkowe o najczęściej używanych ogniskowych: 24 mm, 35 mm, 50 mm i 85 mm, wszystkie ze światłem T1.5. Z kolei już na początku przyszłego roku serię wzbogacić ma jeszcze ultraszerokokątny Samyang 14 mm T3.1.

Nowe obiektywy są względnie kompaktowe (model 50 mm mierzy tylko 7,47 cm i waży 528 g) i oferują duży zakres obrotu pierścienia ostrości. Ponadto seria wyposażona została w 9-listkową, bezstopniową przysłonę, które pozwolić ma na uzyskanie bardziej plastycznego charakteru rozmycia nieostrości, a także umożliwić reprodukcję punktów świetlnych w formie 18-ramiennych gwiazd przy mocniejszym domknięciu.

W kwestii jakości obrazu bez niespodzianek - to dokładnie te samy układy co wcześniej, choć producent podkreśla, że użyte w ich konstrukcji soczewki asferyczne dobrze radzą z minimalizacją aberracji. Ewentualne niedoskonałości wynagrodzić ma nam duża jasność, pozwalająca na swobodną prace w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Jedną z najważniejszych nowości jest chyba wyposażenie szkieł w uszczelnienia, dzięki czemu sprawdzą się w mniej przyjaznym dla sprzętu otoczeniu i w miejscach o dużej wilgotności. Udogodnieniem będą też oznaczenia umieszczone po obu stronach tubusu.

Cena i dostępność

Ważna cechą zestawu jest także jego dostępność. Szkła z serii Samyang VDSLR MK2 kupimy w wariantach z mocowaniami Canon EF, Sony E, Canon RF, Nikon F, Canon EF-M, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie.

Obiektywy dostępne są w cenach od 1790 zł do 2790 zł. Oczywiście w tej cenie nie ma co oczekiwać jakości jak z optyki Cooke, ale też nie o to tutaj chodzi. To po prostu przystępny zestaw na początek przygody z bardziej świadomym filmowaniem, który niedużym kosztem pozwoli sprawnie realizować pierwsze poważniejsze produkcje.

Więcej informacji znajdziecie na stronie focusnordic.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
12
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
15
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły