Samyang AF 85 mm f/1.4 FE - portretówka do systemu Sony E o wysokiej wyrazistości i malowniczym bokeh

0

Autor: Michał Chrzanowski

15 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Samyang zaprezentowała kolejny, czwarty obiektyw w kampanii „Kolekcja wiosenna”. Jest nim model AF 85 mm f/1.4 FE, który ma charakteryzować się świetną rozdzielczością, wydajnym i precyzyjnym systemem AF oraz pięknym efektem bokeh.

Samyang zaczyna wypełniać obietnicę daną użytkownikom przed kilkoma dniami. Producent obrał nową długoterminową strategię, która zakłada stopniowe premiery w każdym sezonie nowych obiektywów oraz znanych konstrukcji w nowych wersjach z nowymi mocowaniami. Pierwszym modelem zaprezentowanym w tym roku był Samyang XP 10 mm f/3.5, najszersza na świecie pełnoklatkowa stałka do lustrzanek. Następnie producent zaprezentował obiektywy MF 14 mm f/2.8 RF i MF 85 mm f/1.4 RF - czyli dwie manualne propozycje do pełnoklatkowego systemu Canon EOS R. Dziś natomiast światu ukazał model AF 85 mm f/1.4 FE - jasną portretówkę z autofokusem zaprojektowaną z myślą o pełnoklatkowych bezlusterkowcach Sony.

Wyrazistość i plastyka

- Ponieważ fotografowie coraz częściej szukają czegoś więcej niż ostrości optycznej, rośnie zapotrzebowanie na obiektywy oferujące atrakcyjną plastykę i doskonałe odwzorowanie kolorów skóry. Model AF 85 mm f/1.4 FE to przełom w tworzeniu optyki przez markę Samyang. Firma w tym projekcie korzysta ze swojego 40-letniego doświadczenia skupiając się na dwóch najważniejszych dla inżynierów aspektach; ostrości obrazu oraz rozmyciu tła - zaznacza producent.

Niestety Samyang pozostaje enigmatyczny i nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących konstrukcji optycznej zaprezentowanej stałki. Wiemy jedynie, że w osiągnięciu założonej jakości obrazu, pomocna ma okazać się specjalna technologia polerowania soczewek zastosowana po raz pierwszy w tak szerokim zakresie. To właśnie dzięki niej oraz 9-listkowej przysłonie o świetle f/1.4 fotografowie mają otrzymać na swoich zdjęciach piękną plastykę z dużym kontrastem. Możemy jednak przypuszczać (po parametrach, jak i samym designie), że będziemy mieć do czynienia z modelem, który jest zaadoptowanym do systemu Sony E odpowiednikiem lustrzankowego obiektywu AF 85 mm f/1.4 EF z mocowaniem Canon. Jednak ta informacja nie została potwierdzona przez producenta.

Cena i dostępność

Model AF 85 mm f/1.4 FE to pierwszy obiektyw Samyang z systemem AF, który ma premierę w 2019 roku. Obiektyw zostanie pokazany po raz pierwszy na The Photography Show w Wielkiej Brytanii w dniach 16-19 marca, a w Polsce zaprezentowany będzie podczas EXPOzycji w Krakowie w dniach 9-10 maja oraz na targach Foto-Video w Łodzi w dniach 23-25 maja. Obiektyw będzie sprzedawany w cenie 2 799 zł.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły