Kipon Elegant - 5 nowych manualnych obiektywów do systemów Nikon Z i Canon R

Autor: Maciej Luśtyk

10 Grudzień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Wygląda na to, że nowe bezlusterkowe systemy Canon i Nikon maja szansę cieszyć się równą popularnością wśród zewnętrznych producentów optyki, co mocowanie Sony E. Kipon zaprezentował właśnie 5 szkieł z nowej, dedykowanej im serii Elegant.

Jeśli nowe obiektywy Kipon coś wam przypominają, nie jesteście w błędzie. Seria Elegant wydaje się być niczym innym, jak zaadaptowaną na potrzeby nowych systemów linią HandeVision Iberit, którą zaprezentowano niemal równo przed trzema laty i która oferowała obiektywy z mocowaniami Leica M, Sony E, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie. Jako, że strona marki HandeVision nie jest już dostępna w sieci, możemy spodziewać iż Kipon wycofał się z wcześniejszej współpracy i szuka nowego, prawdopodobnie większego rynku zbytu dla opracowanych wówczas konstrukcji.

W młodym ciele stary duch

Wśród 5 nowych szkieł z linii Elegant, znajdziemy analogiczne pozycje co we wspomnianej serii Iberit, czyli modele 24 mm, 35 mm, 50 mm, 75 mm i 90 mm ze światłem f/2.4. Ich dokładna specyfikacja nie jest jeszcze znana, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć do czynienia z takimi samymi układami optycznymi, co poprzednio i metalową obudową. W zależności od modelu otrzymamy więc 6- lub 10-listkową przysłonę.

Co ważne, szkła projektowano oryginalnie z myślą o mocowaniu M, dzięki czemu korpusy są stosunkowo lekkie i kompaktowe (35-79 x 58 mm, 250-330 g). Z pewnością może to zwrócić uwagę osób szukających niedrogich, lekkich szkieł do bezlusterkowych pełnych klatek. Niestety trzeba pamiętać, że są to obiektywy w pełni manualne. Z racji braku styków nie będziemy w stanie pracować w trybach preselekcji, ani zapisać pełnych danych EXIF.

Cena i dostępność

Obiektywy z serii Kipon Elegant mają trafić do sprzedaży jeszcze przed końcem bieżącego roku, w cenach: 499 dolarów (24 mm f/2.4), 468 dolarów (35 mm f/2.4), 325 dolarów (50 mm f/2.4), 355 dolarów (75 mm f/2.4) i 386 dolarów (90 mm f/2.4). O polskich cenach, ani o tym, czy szkła trafią do dystrybucji na terenie naszego kraju jeszcze nie wiemy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kipon.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)