Yongnuo nie zwalnia tempa. YN 50 mm f/1.4 to nowy jasny standard „do zadań specjalnych“

0
Michał Chrzanowski
30 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Oferta Yongnuo zaczyna wyglądać coraz ciekawiej. Producent zaprezentował właśnie ultrajasny, standardowy obiektyw YN 50 mm f/1.4, który ma odznaczać się ponadprzeciętną rozdzielczością, plastyką obrazu i wydajnym autofokusem.

Po ostatnich premierach modułu do smartfonów YN43 oraz dwóch obiektywów YN 60 mm f/2 MF i YN 50 mm f/1.8 II, Yongnuo wyciąga kolejnego asa z rękawa w postaci jasnego standardu YN 50 mm f/1.4. Pierwsze plotki o tym modelu sięgają jeszcze 2014 roku. Jednak wtedy - poza lakonicznymi wzmiankami producenta - nie było wiadomo w jakiej postaci, kiedy i czy w ogóle pojawi się na rynku ta stałka. Jednak dziś oferta Yongnuo powiększyła się o obiektyw, który może zainteresować fotografów poszukujących jasnego uniwersalnego szkła, a który przy okazji nie powinien nadszarpnąć ich budżetu.

Rozbudowana optyka

Jak na razie producent zdradził jedynie najważniejsze informacje techniczne. Układ optyczny zapewnia powiększenie obrazu 0.15x i składa się z 9 soczewek, które rozmieszczono w 7 grupach. Niestety nie wiadomo, czy konstruktorzy zdecydowali się zastosować specjalne elementy korygujące wady, takie jak aberracja chromatyczna lub jakiegoś rodzaju powłoki antyodblaskowe minimalizujące występowanie blików, flar i refleksów podczas fotografowania w kontrastowym oświetleniu. We wnętrzu znajdziemy także 7-listkową, elektromagnetyczną przysłonę o nominalnym otworze względnym f/1.4 (minimalna przysłona to f/22), która w połączeniu z ogniskową 50 mm powinna zapewnić ciekawe i relatywnie miękkie rozmycia z odpowiednią separacją fotografowanego obiektu od tła. Warto także zauważyć, że na frontową część tubusa będziemy mogli nakręcić różnego rodzaju filtry o średnicy 58 mm.

Wydajny AF i nie tylko

Zaprezentowany YN 50 mm f/1.4 to także wydajny silnik autofokusa DC Motor, który gwarantuje minimalną odległość ostrzenia już od 45 mm. Jak zapewnia producent, system AF ma być precyzyjny oraz ma „działać dobrze nawet przy ustawieniu ostrości w trybie Live View“. Poza tym obiektyw, który mierzy 81 x 93 mm i waży 572 g, został wyposażony w okienko ukazujące skalę odległości hiperfokalnej, a także port USB, dzięki któremu zaktualizujemy oprogramowanie obiektywu.

Jak na razie to wszystkie informacje, którymi podzielił się producent. Wciąż nie wiadomo, kiedy oraz w jakiej cenie zadebiutuje na rynku Yongnuo YN 50 mm f/1.4. Możemy jednak przypuszczać, że obiektyw pojawi się najpierw z mocowaniem Canon.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix rozszerza linię obiektywów filmowych o model 45 mm T1.5, który zapewniać ma wysoką jakość optyczną i wygodnie zaprojektowany tubus.
7
0
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Chiński producent zdecydował się na odświeżenie swojego kompaktowego klasyka, który ze względu na swoje rozmiary i parametry może być idealnym obiektywem spacerowym dla miłośników manualnych...
0
1
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
13
0
Powiązane artykuły