Yongnuo YN 50 mm f/1.4N E - nowy jasny standard do systemu Nikona

1
Maciej Luśtyk
21 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Nikoniarze mają się z czego cieszyć. Po wczorajszej premierze szerokokątnego Samyanga, otrzymują kolejny ciekawy obiektyw, który nie nadszarpnie ich budżetu. Oto jasny standard Yongnuo w wersji z bagnetem Nikon F.

O obiektywie YN 50 mm f/1.4 informowaliśmy was pod koniec maja. Wtedy jednak zaprezentowana została wyłącznie wersja przeznaczona do współpracy z aparatami Canona. Teraz debiutuje model dedykowany mocowaniu Nikon F. Czy Yongnuo YN 50 mm f/1.4N E II wprowadza jakieś nowości?

Wygląda na to, że nie. Układ optyczny tak samo składa się z 9 soczewek, ułożonych w 7 grupach (4 soczewki o podwyższonej refrakcji). We wnętrzu znajdziemy także 7-listkową, elektromagnetyczną przysłonę o nominalnym otworze względnym f/1.4 (możliwe domknięcie do f/22), która w połączeniu z ogniskową 50 mm powinna zapewnić ciekawe i relatywnie miękkie rozmycia z odpowiednią separacją fotografowanego obiektu od tła. Obiektywem ostrzyć będziemy mogli już z odległości 45 cm.

Tutaj także zastosowano silnik autofokusa DC, który ma być precyzyjny, szybki i skuteczny nawet w przypadku korzystania z trybu Live View. Ile w tym prawdy dowiemy się, gdy obiektyw trafi do nas na testy, wygląda jednak na to, że producent zaczyna starać się oferować nieco lepsze konstrukcje niż w początkach swojej przygody z optyką.

Poza tym obiektyw, który mierzy 81 x 93 mm i waży 571 g, został wyposażony w okienko ukazujące skalę odległości hiperfokalnej, a także port USB, dzięki któremu zaktualizujemy oprogramowanie obiektywu. Otrzymujemy też gwint filtra o rozmiarze 58 mm.

Cena i dostępność

Na razie nie wiadomo jeszcze ile przyjdzie nam zapłacić za obiektyw, jego cena powinna być jednak bardzo podobna jak w przypadku wersji pod aparaty Canona. Tamta została z kolei wyceniona na 179 dolarów (około 670 zł). Jeśli więc szkło będzie oferowało przyzwoitą jakość obrazu, z pewnością będzie cieszyło się popularnością wśród fotografów z mniejszym budżetem. Na razie nie wiemy jeszcze kiedy dokładnie obiektyw pojawi się w sprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle...
13
2
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Przed tygodniem Sigma pokazała nowy reporterski zoom do systemu Sony E, który według zapowiedzi ma być najlepszym szkłem w swojej klasie. Okazuje się, że 
22
5
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
6
0
Powiązane artykuły