Yongnuo YN 50 mm f/1.8 II - druga odsłona budżetowego standardu

Yongnuo YN 50 mm f/1.8 II - druga odsłona budżetowego standardu

Firma Yongnuo przeprowadza niemałą optyczną ofensywę. Producent zaprezentował właśnie model YN 50 mm f/1.8 II, czyli drugą generację pełnoklatkowego standardu. Obiektyw jest już dostępny w sprzedaży, a jego cena może zaskoczyć.

Yongnuo ani myśli zwalniać tempa. Po premierze modułu YN43 do smartfonów i obiektywu makro YN 60 mm f/2 MF przyszła pora na kolejne szkło. Tym razem jest to druga odsłona zaprezentowanej pod koniec 2014 roku standardowej stałki o świetle f/1.8, która była wierną kopią odpowiednika Canona. Nowa wersja Yongnuo YN 50 mm f/1.8 II to między innymi usprawniony układ optyczny i wydajniejszy AF.

Nowa optyka, lepsza jakość obrazu

We wnętrzu drugiej odsłony obiektywu znajdziemy unowocześniony układ optyczny składający się z 6 soczewek rozmieszczonych w 5 grupach. Ale taką samą liczbę elementów oraz ich rozkład zapewniał poprzednik. Niemniej jednak nowa stałka to poprawiona konstrukcja optyczna, która zapewnia 46-stopniowy kąt widzenia oraz powiększenie 0.21x. Do tego zastosowano nową technologię powłok minimalizujących odbicia i refleksy świetlne powstające w trudnych warunkach oświetleniowych. Poza tym „zwiększyła się dokładność ogniskowania, prędkość autofokusa i przepuszczalność światła“ - zaznacza producent. Dodatkowo za obrazowanie ma odpowiadać kombinacja 50 mm ogniskowej oraz 7-listkowej przysłony o nominalnym otworze f/1.8, co ma zagwarantować efekt okrągłego bokeh oraz miękkich rozmyć nieostrości. Poza tym na przedni element będziemy w stanie nakręcić filtry o średnicy 58 mm.

W porównaniu z pierwszą generacją zmniejszyła się minimalna odległość ogniskowania, która teraz wynosi 35 cm (u poprzednika było to 45 cm). Dzięki temu możemy bardziej zbliżyć się do fotografowanego obiektu. Oczywiście model YN 50 mm F1.8 II został wyposażony w system autofokusa. Jednak producent nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących automatycznego przeostrzania. Natomiast podczas manualnego ustawiania ostrości ma pomóc wskaźnik odległości ostrości, który znajdziemy na froncie tubusa. Ten z kolei jest wyjątkowo kompaktowy - mierzy 75 x 52 mm i waży 162 g. Do tego został wyposażony w metalowy i chromowany bagnet, który ma być odporny na zużycie i korozję.

Podobnie jak w najnowszych konstrukcjach Yongnuo otrzymujemy możliwość uaktualnienia oprogramowania obiektywu. W tym celu skorzystamy nie z portu USB, a z samego aparatu. Producent zaznacza, że nie tylko „spełnia to wymagania dotyczące aktualizacji, ale także pozwala uniknąć problemów związanych z niekompatybilnością spowodowaną przez różne systemy operacyjne komputera“.

Cena i dostępność

Na koniec najlepsza informacja. Yongnuo YN 50 mm f/1.8 II jest już dostępny w sprzedaży. Za model z mocowaniem Canon przyjdzie nam zapłacić zaledwie 74 dolary. W przyszłości mają pojawić się także konstrukcje z mocowaniem Nikon. Producent jednak nie zdradza dokładnej daty. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.hkyongnuo.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4