Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200 mm f/2.8-4.0 ASPH. - jasny i kompaktowy telezoom do zadań specjalnych

Autor: Maciej Luśtyk

27 Luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Ofertę producenta rozszerza zapowiadany już od roku jasny tele zoom nakierowany na fotografów sportu i przyrody. Podpięty do aparatów z systemu Mikro Cztery Trzecie zaoferuje nam ekwiwalent 100-400 mm.

Pierwsza wzmianka o zoomie 50-200 mm ze stajni Panasonika pojawiła się przy okazji zeszłorocznych targów CES. Wtedy oprócz docelowej ogniskowej obiektywu, nie wiedzieliśmy na jego temat jeszcze nic więcej. Po roku oczekiwań otrzymujemy jednak obiektyw, który znacznie rozszerza możliwości fotografów pracujących aparatami Mikro Cztery Trzecie.

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200 mm f/2.8-4.0 ASPH to najnowszy model z serii wysokiej jakości zoomów ze światłem f/2.8-4.0, w której do tej pory pojawiły się modele 8-18 mm i 12-60 mm. Oferując bardzo duże przybliżenie (ekwiwalent 100-400 mm dla pełnej klatki) i dużą jasność stać ma się doskonałym wyborem dla fotografów sportu czy zwierząt, którym do tej pory podobnej konstrukcji w tym systemie brakowało.

Układ optyczny obiektywu zbudowano w oparciu o 21 elementów w 15 grupach, w tym cztery soczewki o obniżonej dyspersji, jedną o podwyższonej refrakcji oraz dwie soczewki asferyczne, które minimalizować mają występowanie aberracji i gwarantować równą ostrość w całej powierzchni kadru. Obiektyw pozwoli na ostrzenie z odległości już 75 cm i oferuje 9-listkową przysłonę, którą przymkniemy maksymalnie do wartości f/22. Z kolei powłoki Nano Surface Coating bardzo dobrze radzić mają sobie z niechcianymi flarami i odbiciami światła.

Szkło ma także szybko i bezgłośne ostrzyć, a to za sprawą liniowego silnika AF, który doskonale współpracować ma z systemem detekcji kontrastu aparatów Panasonic. Otrzymujemy także system optycznej stabilizacji, która współpracować będzie ze stabilizacją matrycy aparatu, pozwalając na nieskrępowaną pracę “z ręki”.

Obiektyw jest kompatybilny z telekonwerterami o krotności 1,4 x oraz 2,0 x, co pozwoli wydłużyć jego efektywny zasięg do 800 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki). Jest przy tym bardzo kompaktowy - przy wadze 655 g mierzy raptem 76 x 132 mm i odporny. Uszczelnienia zapewnią nam ochronę przed kurzem i zachlapaniami. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200 mm f/2.8-4.0 ASPH pojawić ma się w sprzedaży w czerwcu, w cenie 1700 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem panasonic.com.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Optyka filmowa jest zbyt doskonała? Nowa seria Tokina Vista-P oferuje układy optyczne przeprojektowane specjalnie tak, by dodać nagraniom nagraniom nieco charakteru.
7
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych...
Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie...
7
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)