Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200 mm f/2.8-4.0 ASPH. - jasny i kompaktowy telezoom do zadań specjalnych

1
Maciej Luśtyk
27 Luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Ofertę producenta rozszerza zapowiadany już od roku jasny tele zoom nakierowany na fotografów sportu i przyrody. Podpięty do aparatów z systemu Mikro Cztery Trzecie zaoferuje nam ekwiwalent 100-400 mm.

Pierwsza wzmianka o zoomie 50-200 mm ze stajni Panasonika pojawiła się przy okazji zeszłorocznych targów CES. Wtedy oprócz docelowej ogniskowej obiektywu, nie wiedzieliśmy na jego temat jeszcze nic więcej. Po roku oczekiwań otrzymujemy jednak obiektyw, który znacznie rozszerza możliwości fotografów pracujących aparatami Mikro Cztery Trzecie.

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200 mm f/2.8-4.0 ASPH to najnowszy model z serii wysokiej jakości zoomów ze światłem f/2.8-4.0, w której do tej pory pojawiły się modele 8-18 mm i 12-60 mm. Oferując bardzo duże przybliżenie (ekwiwalent 100-400 mm dla pełnej klatki) i dużą jasność stać ma się doskonałym wyborem dla fotografów sportu czy zwierząt, którym do tej pory podobnej konstrukcji w tym systemie brakowało.

Układ optyczny obiektywu zbudowano w oparciu o 21 elementów w 15 grupach, w tym cztery soczewki o obniżonej dyspersji, jedną o podwyższonej refrakcji oraz dwie soczewki asferyczne, które minimalizować mają występowanie aberracji i gwarantować równą ostrość w całej powierzchni kadru. Obiektyw pozwoli na ostrzenie z odległości już 75 cm i oferuje 9-listkową przysłonę, którą przymkniemy maksymalnie do wartości f/22. Z kolei powłoki Nano Surface Coating bardzo dobrze radzić mają sobie z niechcianymi flarami i odbiciami światła.

Szkło ma także szybko i bezgłośne ostrzyć, a to za sprawą liniowego silnika AF, który doskonale współpracować ma z systemem detekcji kontrastu aparatów Panasonic. Otrzymujemy także system optycznej stabilizacji, która współpracować będzie ze stabilizacją matrycy aparatu, pozwalając na nieskrępowaną pracę “z ręki”.

Obiektyw jest kompatybilny z telekonwerterami o krotności 1,4 x oraz 2,0 x, co pozwoli wydłużyć jego efektywny zasięg do 800 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki). Jest przy tym bardzo kompaktowy - przy wadze 655 g mierzy raptem 76 x 132 mm i odporny. Uszczelnienia zapewnią nam ochronę przed kurzem i zachlapaniami. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 50-200 mm f/2.8-4.0 ASPH pojawić ma się w sprzedaży w czerwcu, w cenie 1700 dolarów. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem panasonic.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)