Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4 ASPH. POWER O.I.S - nowa jakość zooma?

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4 ASPH. POWER O.I.S - nowa jakość zooma?

CES 2017: Wraz z premierą flagowego modelu GH5, Panasonic zaprezentował także nowy, opracowany przy współpracy z Leiką obiektyw 12-60 mm, który ma być pierwszym z serii wysokiej jakości zoomów ze światłem f/2.8-4.

Na układ optyczny nowego obiektywu Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4 ASPH POWER O.I.S składa się 14 elementów, ułożonych w dwunastu grupach, z czego 4 to soczewki asferyczne, a 2 wykonano ze szkła ED, co niwelować ma występowanie aberracji oferować równie ostry obraz zarówno na środku, jak i na brzegach kadru. Z kolei 9-listkowa przysłona, w połączeniu ze światłosiłą f/2.8 oferować ma przyjemne dla oka rozmycie nieostrości. Ponadto układ optyczny został skonstruowany tak, by zapobiec powiększeniu obrazu, które obserwujemy w większości obiektywów zmiennoogniskowych podczas zoomowania.

Producent twierdzi, że obiektyw o ekwiwalencie 24-120 mm doskonale nada się do filmowania i to nie tylko ze względu na uniwersalny zakres ogniskowych, ale także dzięki liniowemu napędowi AF, który zapewniać ma cichą i bezgłośną pracę. Oprócz tego mechanizm regulacji przysłony został wyposażony w oddzielny silnik, który pozwoli obiektywowi błyskawicznie reagować na zmiany natężenia światła występujące podczas zoomowania i panoramowania. Obiektyw doskonale ma też współpracować z ciągłym autofokusem DFD aparatów Panasonica. Szkoda jedynie, że skoro obiektyw został stworzony z myślą o filmowcach, producent nie zdecydował się go wyposażyć w manualne pokrętło przysłony, z możliwością podpięcia systemów follow-focus.

Na pokładzie znalazł się także system stabilizacji, który będzie współpracować z systemem stabilizacji matrycy aparatów Panasonica (5-axis Dual I.S.2), oferując skuteczność rzędu 5 EV. Jak przystało na jakościową konstrukcję, szkło jest także uszczelniane przed kurzem i zachlapaniami.

To wszystko w kompaktowej obudowie. Szkło mierzy jedynie 86 x 68 mm i waży 320 g. Jest to też pierwszy obiektyw z serii wysokiej jakości zoomów, które zaprezentowane mają zostać już niebawem. W planach są także zoomy o zakresach 8-18 mm (ekwiwalent 16-36 mm) i 50-200 mm (ekwiwalent 100-400 mm), również ze światłem f/2.8-4. Jeśli jakość szkła rzeczywiście będzie tak wysoka, jak zapewnia producent, zestaw ten może spotkać się z dużym zainteresowaniem.

Na razie nie znana jest data pojawienia się nowego obiektywu na rynku ani jego cena.

Więcej informacji o sprzęcie producenta znajdziecie pod adresem panasonic.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8