Fujinon GF 23 mm f/4 R LM WR i 110 mm f/2 R LM WR - nowe szkła do średniego formatu

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zgodnie z zapowiedziami Fujifilm rozszerzyło ofertę szkieł do nowego średnioformatowego systemu. Do rodziny dołącza szeroki kąt i jasna portretówka. Znamy też plany kolejnych produkcji.

Osoby zdecydowane na inwestycję w średnioformatowy bezlusterkowy system Fujifilm mają powód do radości. Oferta szkieł wzbogaciła się właśnie o dwa nowe obiektywy. O konstrukcjach wiedzieliśmy już wcześniej, nie znaliśmy jednak szczegółów dotyczących ich konstrukcji.

Model Fujinon GF 23 mm f.4 R LM WR, oferując ekwiwalent ogniskowej 18 mm podbić ma serca fotografów krajobrazowych. Konstrukcja optyczna składająca się z 15 elementów w 12 grupach (2 soczewki asferyczne, 3 ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji) w połączeniu ze światłem f/4 oferować ma szeroki obraz na całej powierzchni kadru i bardzo dobrze wypadać pod względem dystorsji. Z kolei powłoki Nano Gl zminimalizować mają powstawanie odbić światła i flar, a 9-listkowa przysłona zapewnić miękkie rozmycie nieostrości. Obiektyw mierzy 90 x 103 mm przy wadze 845 g.

Fujinon GF 23 mm f.4 R LM WR

Drugi z prezentowanych obiektywów, Fujinon GF 110 mm f/2 R LM WR, kierowany jest do fotografów modowych i portretowych. Otrzymujemy ekwiwalent ogniskowej 87 mm dla formatu, co przy świetle f/2 i 9-listkowej przysłonie pozwoli nam na uzyskanie plastycznego bokeh i odseparowanie fotografowanych obiektów od tła. Na jego układ optyczny składa się 14 elementów w 9 grupach, w tym 4 soczewki o obniżonych współczynniku dyspersji, które ograniczyć mają występowanie aberracji. Nie będzie to jednak konstrukcja lekka - szkło będzie ważyć aż 1010 g, przy wymiarach 94 x 126 mm.

Fujinon GF 110 mm f/2 R LM WR

Obydwa obiektywy wyposażone zostały w liniowy napęd autofokusa i są uszczelniane przed kurzem i zachlapaniami. Według producenta poradzić mają sobie z rozdzielczościami rzędu 100 Mp, co w obliczu ostatnich doniesień ze świata sensorów może sugerować, że producent ma w planach także średnioformatowy aparat o większej rozdzielczości niż obecny GFX 50S.

Szkła pojawić mają się pod koniec czerwca w cenach 2599 dolarów (GF 23 mm f/4) i 2799 dolarów (GF 110 mm f/2). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Oprócz prezentacji obiektywów, producent zapowiedział też pojawienie się adaptera View Camera Adapter G, pozwalającego na podpięcie do modelu GFX 50S szkieł z aparatów wielkoformatowych, a także aktualizację firmware’u aparatu, która poprawić ma między innymi skuteczność systemu AF i kompensację ekspozycji oraz wprowadzić funkcje tetheringu przez Wi-Fi.

Fujfiilm pokazało też aktualną mapę obiektywów do systemu GF. Oprócz modelu o ogniskowej 45 mm, o którym wiemy, że pojawi się jeszcze w tym roku, w planach jest także teleobiektyw oraz telekonwerter.

Wiecej informacji na temat nowości znajdziecie pod adresem fujifilm.pl.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang rusza z nową promocją, w ramach której do każdego obiektywu Samyang AF z mocowaniem Sony E otrzymamy gratis stacje do kalibracji i aktualizacji firmware’u...
25
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Niedrogi obiektyw makro wprowadziła do sprzedaży firma Pergear. Charakteryzuje się aż 2-krotnym odwzorowaniem obrazu i przeznaczony jest do aparatów z matrycami APS-C i Micro 4/3.
6
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do bezlusterkowców APS-C. Po raz pierwszy też do Fujifilm X
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do...
Wreszcie się doczekaliśmy. Tamron zapowiada nowy obiektyw APS-C z popularnej serii bezlusterkowych zoomów, który oprócz wariantu do aparatów Sony E, po raz pierwszy...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)