Fujinon GF 23 mm f/4 R LM WR i 110 mm f/2 R LM WR - nowe szkła do średniego formatu

Fujinon GF 23 mm f/4 R LM WR i 110 mm f/2 R LM WR - nowe szkła do średniego formatu

Zgodnie z zapowiedziami Fujifilm rozszerzyło ofertę szkieł do nowego średnioformatowego systemu. Do rodziny dołącza szeroki kąt i jasna portretówka. Znamy też plany kolejnych produkcji.

Osoby zdecydowane na inwestycję w średnioformatowy bezlusterkowy system Fujifilm mają powód do radości. Oferta szkieł wzbogaciła się właśnie o dwa nowe obiektywy. O konstrukcjach wiedzieliśmy już wcześniej, nie znaliśmy jednak szczegółów dotyczących ich konstrukcji.

Model Fujinon GF 23 mm f.4 R LM WR, oferując ekwiwalent ogniskowej 18 mm podbić ma serca fotografów krajobrazowych. Konstrukcja optyczna składająca się z 15 elementów w 12 grupach (2 soczewki asferyczne, 3 ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji) w połączeniu ze światłem f/4 oferować ma szeroki obraz na całej powierzchni kadru i bardzo dobrze wypadać pod względem dystorsji. Z kolei powłoki Nano Gl zminimalizować mają powstawanie odbić światła i flar, a 9-listkowa przysłona zapewnić miękkie rozmycie nieostrości. Obiektyw mierzy 90 x 103 mm przy wadze 845 g.

Fujinon GF 23 mm f.4 R LM WR

Drugi z prezentowanych obiektywów, Fujinon GF 110 mm f/2 R LM WR, kierowany jest do fotografów modowych i portretowych. Otrzymujemy ekwiwalent ogniskowej 87 mm dla formatu, co przy świetle f/2 i 9-listkowej przysłonie pozwoli nam na uzyskanie plastycznego bokeh i odseparowanie fotografowanych obiektów od tła. Na jego układ optyczny składa się 14 elementów w 9 grupach, w tym 4 soczewki o obniżonych współczynniku dyspersji, które ograniczyć mają występowanie aberracji. Nie będzie to jednak konstrukcja lekka - szkło będzie ważyć aż 1010 g, przy wymiarach 94 x 126 mm.

Fujinon GF 110 mm f/2 R LM WR

Obydwa obiektywy wyposażone zostały w liniowy napęd autofokusa i są uszczelniane przed kurzem i zachlapaniami. Według producenta poradzić mają sobie z rozdzielczościami rzędu 100 Mp, co w obliczu ostatnich doniesień ze świata sensorów może sugerować, że producent ma w planach także średnioformatowy aparat o większej rozdzielczości niż obecny GFX 50S.

Szkła pojawić mają się pod koniec czerwca w cenach 2599 dolarów (GF 23 mm f/4) i 2799 dolarów (GF 110 mm f/2). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Oprócz prezentacji obiektywów, producent zapowiedział też pojawienie się adaptera View Camera Adapter G, pozwalającego na podpięcie do modelu GFX 50S szkieł z aparatów wielkoformatowych, a także aktualizację firmware’u aparatu, która poprawić ma między innymi skuteczność systemu AF i kompensację ekspozycji oraz wprowadzić funkcje tetheringu przez Wi-Fi.

Fujfiilm pokazało też aktualną mapę obiektywów do systemu GF. Oprócz modelu o ogniskowej 45 mm, o którym wiemy, że pojawi się jeszcze w tym roku, w planach jest także teleobiektyw oraz telekonwerter.

Wiecej informacji na temat nowości znajdziecie pod adresem fujifilm.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8