Clixta - archiwalne fotografie z całego świata w jednym miejscu

0
Maciej Luśtyk
5 Lipiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Największe na świecie pudełko z odbitkami - tak aplikację opisują jej twórcy i chcą by stała się alternatywą dla tradycyjnych albumów fotograficznych.

Gdy co jakiś czas w mediach społecznościowych nasi znajomi udostępniają stare, wykonane jeszcze aparatami analogowymi zdjęcia, zwykle cieszą się one dużą popularnością. Szybko jednak znikają w gąszczu setek zdjęć zdjęć przesyłanych codziennie przez użytkowników serwisów. Zapobiec chcą temu twórcy aplikacji Clixta, która ma być swojego rodzaju Instagramem dla fotografii archiwalnych, a tym samym narzędziem ułatwiającym archiwizację starych zdjęć.

Podobnie jak większość serwisów społecznościowych opartych na zdjęciach, Clixta pozwala na budowanie własnego profilu użytkownika, śledzenie i przeglądanie zdjęć innych osób oraz nawiązywanie znajomości. Do tego otrzymujemy funkcje, które pozwolić mają na efektywną i szybką digitalizację oraz skatalogowanie zdjęć z naszego domowego archiwum - w tym celu aplikacja wykorzysta aparat w smartfonie lub tablecie, a następnie umożliwi nam prostą edycję zapisanych w ten sposób zdjęć.

Jeżeli ktoś miałby wątpliwości, co do bezpieczeństwa prywatnych, archiwalnych fotografii udostępnianych całemu światu, twórcy wyciągają pomocną dłoń. Wgrywane zdjęcia możemy oznaczać jako prywatne i udostępniać je jedynie wybranym osobom, ale bardziej istotną funkcją jest możliwość ustalania dla własnych zasad udostępniania i licencji dla poszczególnych fotografii.

Sam pomysł na aplikację wydaje się dosyć banalny i niszowy, ale staje się interesujący, gdy spojrzymy na niego z szerszej perspektywy. Wartość serwisu zwielokratania liczba jego użytkowników, ale także każda upływająca sekunda.

- Cenimy stare fotografie i związane z nimi wspomnienia, ale z biegiem czasu grozi nam, że zdjęcia, pokrywające się kurzem na strychu czy w pudle pod łóżkiem, w końcu zaginą. Wyobrażam sobie czas, gdy z aplikacji będą mogli korzystać historycy i organizacje oświatowe, na przykład w celu dokumentacji rozwoju danej dzielnicy - opowiadają twórcy.

Aplikacja Clixta dostępna jest za darmo za pośrednictwem serwisów Google Play i iTunes AppStore.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem clixta.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
"Excitement" to słowo, które podczas tegorocznej konferencji Keynote przewinęło się setki razy. Czy jednak w obliczu tego, co ma do zaoferowania konkurencja nowe...
20
0
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Matryca Samsunga, o której ostatnimi czasy zrobiło się głośno, znalazła wreszcie dla siebie ciało. Pierwszym aparatem, który skorzysta z dobrodziejstw 64-milionowego...
11
0
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
Czujecie się zawiedzeni, że wasz iPhone nie robi tak doskonałych zdjęć nocą jak flagowce Huawei czy Google? Niepotrzebnie. Zbliżone rezultaty obiecuje nowa aplikacja...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)