Pentax Film Duplicator 4x5 - alternatywa dla skanera, która obsłuży każdy format

3

Autor: Maciej Luśtyk

20 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Cyfrowa archiwizacja negatywów to żmudny proces. Większość osób stawia w tym wypadku profesjonalne skanery. Ciekawą, szybszą alternatywą mogą być reprodukcje wykonywane za pomocą aparatu.

Na takim właśnie pomyśle bazuje Pentax Film Duplicator 4x5, który pozwoli nam zreprodukować każdy format negatywu, od 35 mm aż po wielkoformatowe klisze 10 x 12 cm, przy pomocy dowolnego aparatu z obiektywem makro i zewnętrznego flasha. Negatywy umieszczane są w specjalnym wkładzie, między dwoma warstwami szkła pokrytego warstwą antyrefleksyjną, a następnie podświetlane przez lampę światłem zmiękczonym przez szkło akrylowe (pleksiglas). Po drugiej stronie umieszczany jest aparat, a materiałowy komin i regulowana szyna pozwolą optymalnie ustawić odległość aparatu względem fotografowanego negatywu.

Plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim znaczne przyspieszenie procesu digitalizacji materiałów analogowych. W przypadku tradycyjnych skanerów, reprodukcja jednego kadru w wysokiej rozdzielczości może zająć nawet kilka minut. Za pomocą duplikatora Pentaksa, w tym samym czasie sfotografujemy ich zapewne kilkanaście.

Z pewnością docenią to osoby, stające przed wyzwaniem zeskanowania kilkuset czy nawet kilku tysięcy zdjęć, ale rozwiązanie Pentaksa będzie mogło konkurować z niektórymi skanerami także pod względem dostarczanej jakości, o ile pod urządzenie podepniemy aparat z matrycą o odpowiednio wysokiej rozdzielczości, nie mówiąc już o aparatach średnioformatowych. Dodatkowo zdjęcia możemy zapisywać jako RAW-y, co powinno umożliwić wygodniejszą późniejszą obróbkę “zeskanowanego” zdjęcia.

Na razie nie znana jest cena urządzenia, jednak zapewne nie będzie niska. Wcześniejsza wersja urządzenia, obsługująca maksymalnie negatywu średnioformatowe kosztuje aż £800. Cena zaktualizowanej wersji z pewnością będzie wyższa. Mimo wszystko to i tak sporo taniej niż musielibyśmy zapłacić za analogiczne rozwiązanie od firmy FilmToaster.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ricoh-imaging.co.jp.

(fot. DC Watch)

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
 Irix Essential Filter Set - komplet filtrów kołowych do Twojego obiektywu teraz taniej w zestawie
Irix Essential Filter Set - komplet filtrów kołowych do Twojego obiektywu teraz taniej w zestawie
Zestawy Irix Essential Filter Set składające się z filtru UV, polaryzacyjnego i szarego dostępne są w atrakcyjnej promocji, dzięki której można zaoszczędzić nawet do 100 zł. Niższa cena tylko do...
0
0
Mirfak - niedrogie mikrofony do filmowania, podcastów i streamingu. Zniżka dla czytelników Fotopolis
Mirfak - niedrogie mikrofony do filmowania, podcastów i streamingu. Zniżka dla czytelników Fotopolis
Mirfak oferuje przystępne cenowo mikrofony do różnych zastosowań. W ofercie znajdziecie zaawansowane mikrofony typu shotgun, rejestratory pojemnościowe na USB oraz...
9
1
Zaawansowany Bar RGB 25 i Ring 10W do smartfona - Fomei prezentuje nowe lampy LED
Zaawansowany Bar RGB 25 i Ring 10W do smartfona - Fomei prezentuje nowe lampy LED
Fomei wprowadza do sprzedaży zaawansowaną, podłużną lampę LED Bar RGB 25, która jest sterowana bezprzewodowo, oraz budżetową lampę pierścieniową LED Ring 10W do rejestracji wideo w domu
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)