Film Toaster - alternatywa dla skanera

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Właściwa digitalizacja negatywów to dość skomplikowany i żmudny proces. Większość osób stawia w tym wypadku profesjonalne skanery. Ciekawą, szybszą alternatywą mogą być reprodukcje wykonywane za pomocą aparatu.

Film Toaster to, jak zapewnia producent, pierwsza na świecie profesjonalna platforma przeznaczona do wykonywania cyfrowych reprodukcji negatywów, której głównym atutem ma być jakość otrzymywanych obrazów (porównywalna z profesjonalnymi skanerami) oraz szybkość. Według twórców, reprodukcja rolki 35-milimetrowego filmu zajmie nam około 6 minut. Dla porównania kilka minut może trwać tradycyjne skanowanie jednego kadru w wysokiej rozdzielczości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Urządzenie współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami negatywów i zostało zbudowane tak, by zapobiec dostawania się światła z zewnątrz. Od spodu negatywy podświetla lampa LED o temperaturze barwowej 5000K, podajniki z filmami wkładamy zaś od boku, na podobnej zasadzie jak w skanerach. W zestawie otrzymamy kasety na film małoobrazkowy 35 mm oraz na wszystkie rozmiary filmów średniego formatu.

Aby skorzystać z dobrodziejstw “tostera” będziemy potrzebowali lustrzanki bądź bezlusterkowca z obiektywem z mocowaniem filtra o średnicy w zakresie 52-72 mm i możliwością ostrzenia z bliskiej odległości. Preferowane są tu szkła makro, ale producent zapewnia, że z reprodukcją bez problemu poradzi sobie na przykład niedrogi obiektyw Nikkor 50 mm f/1.8G.

Cechą, która z pewnością mocno ograniczy liczbę nabywców jest cena urządzenia. Film Toaster oferowany jest obecnie w “promocyjnej” cenie $1700. Poźniej będziemy musieli zapłacić za niego prawie $2400. Trochę drogo jak na coś, co przy odrobinie wysiłku bylibyśmy w stanie zbudować sami, za ułamek tej ceny. Z drugiej strony otrzymujemy kompletne rozwiązanie do szybkiej digitalizacji obiektywów, które może konkurować z profesjonalnymi skanerami.

Więcej informacji znajdziecie na stronie filmtoaster.photography.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED 100BS - kompaktowa głowica światła ciągłego
Fomei LED 100BS - kompaktowa głowica światła ciągłego
Fomei wprowadza do sprzedaży nową lampę LED, która łączy kompaktowe wymiary, użyteczną moc, możliwość mocowania modyfikatorów i wygodną obsługę z przystępną ceną....
0
Peak Design - sprytny system smartfonowych mocowań
Peak Design - sprytny system smartfonowych mocowań
Peak Design, firma znana z produkcji toreb i plecaków fotograficznych, przenosi swoje oryginalne pomysły na rynek smartfonów. Seria Mobile to kompletny system...
8
Microsoft Surface Laptop Studio i Surface Pro 8 - nowe komputery dla twórców
Microsoft Surface Laptop Studio i Surface Pro 8 - nowe komputery dla twórców
Microsoft zaprezentował nową generację urządzeń z serii Surface. Tableto-komputery otrzymały m.in. lepsze ekrany, ale nie decydując się na...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)