Film Toaster - alternatywa dla skanera

0
Maciej Luśtyk
5 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Właściwa digitalizacja negatywów to dość skomplikowany i żmudny proces. Większość osób stawia w tym wypadku profesjonalne skanery. Ciekawą, szybszą alternatywą mogą być reprodukcje wykonywane za pomocą aparatu.
Film Toaster to, jak zapewnia producent, pierwsza na świecie profesjonalna platforma przeznaczona do wykonywania cyfrowych reprodukcji negatywów, której głównym atutem ma być jakość otrzymywanych obrazów (porównywalna z profesjonalnymi skanerami) oraz szybkość. Według twórców, reprodukcja rolki 35-milimetrowego filmu zajmie nam około 6 minut. Dla porównania kilka minut może trwać tradycyjne skanowanie jednego kadru w wysokiej rozdzielczości.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Urządzenie współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami negatywów i zostało zbudowane tak, by zapobiec dostawania się światła z zewnątrz. Od spodu negatywy podświetla lampa LED o temperaturze barwowej 5000K, podajniki z filmami wkładamy zaś od boku, na podobnej zasadzie jak w skanerach. W zestawie otrzymamy kasety na film małoobrazkowy 35 mm oraz na wszystkie rozmiary filmów średniego formatu.

Aby skorzystać z dobrodziejstw “tostera” będziemy potrzebowali lustrzanki bądź bezlusterkowca z obiektywem z mocowaniem filtra o średnicy w zakresie 52-72 mm i możliwością ostrzenia z bliskiej odległości. Preferowane są tu szkła makro, ale producent zapewnia, że z reprodukcją bez problemu poradzi sobie na przykład niedrogi obiektyw Nikkor 50 mm f/1.8G.

Cechą, która z pewnością mocno ograniczy liczbę nabywców jest cena urządzenia. Film Toaster oferowany jest obecnie w “promocyjnej” cenie $1700. Poźniej będziemy musieli zapłacić za niego prawie $2400. Trochę drogo jak na coś, co przy odrobinie wysiłku bylibyśmy w stanie zbudować sami, za ułamek tej ceny. Z drugiej strony otrzymujemy kompletne rozwiązanie do szybkiej digitalizacji obiektywów, które może konkurować z profesjonalnymi skanerami.

Więcej informacji znajdziecie na stronie filmtoaster.photography.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
O nowych formatach przywróconego do życia slajdu Kodaka słyszymy już od roku. Nareszcie trafiają na rynek.
29
0
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal 1984, firma założona przez pracowników oryginalnego Tetenala, gdy tamten na początku roku stanął na krawędzi bankructwa zapowiada nowy produkt skierowany do początkujących. Jednorazowa...
14
0
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych. Odświeżona konstrukcja i dwa nowe modele
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych....
Akcesoria Peak Design to zdecydowanie jedne z najlepiej przemyślanych, a przy okazji najlepiej wyglądających toreb i plecaków fotograficznych. Teraz mają być jeszcze...
8
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)