Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Film Toaster - alternatywa dla skanera

0

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Właściwa digitalizacja negatywów to dość skomplikowany i żmudny proces. Większość osób stawia w tym wypadku profesjonalne skanery. Ciekawą, szybszą alternatywą mogą być reprodukcje wykonywane za pomocą aparatu.

Film Toaster to, jak zapewnia producent, pierwsza na świecie profesjonalna platforma przeznaczona do wykonywania cyfrowych reprodukcji negatywów, której głównym atutem ma być jakość otrzymywanych obrazów (porównywalna z profesjonalnymi skanerami) oraz szybkość. Według twórców, reprodukcja rolki 35-milimetrowego filmu zajmie nam około 6 minut. Dla porównania kilka minut może trwać tradycyjne skanowanie jednego kadru w wysokiej rozdzielczości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Urządzenie współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami negatywów i zostało zbudowane tak, by zapobiec dostawania się światła z zewnątrz. Od spodu negatywy podświetla lampa LED o temperaturze barwowej 5000K, podajniki z filmami wkładamy zaś od boku, na podobnej zasadzie jak w skanerach. W zestawie otrzymamy kasety na film małoobrazkowy 35 mm oraz na wszystkie rozmiary filmów średniego formatu.

Aby skorzystać z dobrodziejstw “tostera” będziemy potrzebowali lustrzanki bądź bezlusterkowca z obiektywem z mocowaniem filtra o średnicy w zakresie 52-72 mm i możliwością ostrzenia z bliskiej odległości. Preferowane są tu szkła makro, ale producent zapewnia, że z reprodukcją bez problemu poradzi sobie na przykład niedrogi obiektyw Nikkor 50 mm f/1.8G.

Cechą, która z pewnością mocno ograniczy liczbę nabywców jest cena urządzenia. Film Toaster oferowany jest obecnie w “promocyjnej” cenie $1700. Poźniej będziemy musieli zapłacić za niego prawie $2400. Trochę drogo jak na coś, co przy odrobinie wysiłku bylibyśmy w stanie zbudować sami, za ułamek tej ceny. Z drugiej strony otrzymujemy kompletne rozwiązanie do szybkiej digitalizacji obiektywów, które może konkurować z profesjonalnymi skanerami.

Więcej informacji znajdziecie na stronie filmtoaster.photography.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Newell S6M - mikrofon krawatowy z odsłuchem na żywo
Newell S6M - mikrofon krawatowy z odsłuchem na żywo
Na rynku pojawił się nowy mikrofon krawatowy Newell S6M. Jest dyskretny, z funkcją odsłuchu i z możliwością zasilania podczas nagrywania filmów lub tworzenia relacji na Instagram.
1
0
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox wprowadza na polski rynek nowe wersje paneli LED 1000, wzbogacone m.in. o możliwość sterowania DMX. Dostępna jest wersja ze stałą temperaturą barwową 5600K...
0
0
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Irix rozszerza system magnetycznych akcesoriów Magnetic Mount System o filtry do obiektywów filmowych.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)