Panasonic zaprezentował organiczną matrycę 8K. Ma mieć 4-krotnie większy zakres dynamiczny od zwykłych sensorów

Autor: Maciej Luśtyk

2 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

O rozwoju organicznej matrycy Panasonica słyszymy już przeszło 10 lat. Teraz wreszcie producent pokazał działający produkt, który ma szansę  wprowadzić małą rewolucję w świecie foto-wideo.

Opracowana wspólnie przez Panasonica i Fujifilm matryca, w której warstwą światłoczułą jest substancja organiczna, urosła na przestrzeni lat do rangi mitu. Wszyscy o niej słyszeli, a sama technologia pretenduje do miana największej rewolucji w obrazowaniu ostatnich lat, ale projekt nigdy nie ujrzał światła dziennego w formie gotowego produktu. Być może jednak stanie się to już w niedalekiej przyszłości. Podczas japońskich targów branżowych producent pokazał (kolejny raz) działający prototyp kamery 8K, wyposażony właśnie w nowy organiczny sensor.

Zakres dynamiczny ponad 20 EV i migawka globalna

Zaprezentowana matryca organiczna ma format Super35 (filmowe APS-C) i może pochwalić się rozdzielczością 35 Mp (8192 x 4320 px). Co chyba jednak najważniejsze, oferuje migawkę globalną (jednoczesny odczyt całej powierzchni sensora), a dodatkowo może pochwalić się prawdopodobnie największym zakresem dynamicznym w historii, który ma być ok. czterokrotnie większy niż w przypadku standardowych matryc CMOS. W praktyce oznacza to, że nowy sensor gwarantowałby dynamikę ponad 20 EV, oferując możliwości zbliżone do ludzkiego oka.

Podczas targów zaprezentowano przykładową scenę, na której widać silnie kontrastową scenę, na której dobrze widoczne są zarówno szczegóły w jasnych, jak i ciemnych partiach obrazu. Ma to być zasługą technologii Ultra-WDR, gdzie obraz piksela składany jest z kilku mniejszych, różniących się czułością. Rozwiązanie to pozwoliłoby także m.in. symulować użycie filtrów ND. Więcej informacji na temat sensora możecie znaleźć w poniższych relcjach, na których widzimy prototyp pokazany w 2019 roku.

Organiczny sensor może być rewolucją. Ale jeszcze na nią poczekamy

Niestety wygląda na to, że nowa matryca nieszybko trafi na rynek. Podczas wcześniejszych prezentacji producent wskazywał, że gotowy produkt chciałby pokazać przy okazji Olimpiady w 2020 roku. Teraz informuje, że prace rozwojowe nad sensorem cały czaj jeszcze trwają, a o ewentualnych, wykorzystujących go premierach jeszcze nie zadecydowano.

Wygląda więc na to, że na aparaty i kamery z organiczną matrycą jeszcze trochę poczekamy. Tym bardziej, że nachodzący flagowy Lumix GH6 według plotek wykorzystywać ma nową warstwową matrycę Sony. Z racji formatu prototypu raczej nie należy spodziewać się też, że tego typu sensor pojawi się w serii Lumix S. Dużo bardziej prawdopodobnym jest, że technologia zadebiutuje najpierw w serii profesjonalnych kamer Varicam i EVA, których aktualizacje oczekiwane są przez użytkowników już od pewnego czasu.

Źródło: monoist.atmarkit.co.jp

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Polacy w finałach Red Bull Illume 2021 - największego konkursu fotografii sportów ekstremalnych na świecie
Polacy w finałach Red Bull Illume 2021 - największego konkursu fotografii sportów ekstremalnych na...
Organizatorzy Red Bull Illume przez cały najbliższy tydzień będą ujawniać nazwiska laureatów tegorocznej edycji tego wyjątkowego konkursu. O główną nagrodę walczy 4...
9
Meyer Optik Görlitz otwiera własną manufakturę obiektywów
Meyer Optik Görlitz otwiera własną manufakturę obiektywów
Wygląda na to, że historia kultowej marki powraca na właściwe tory. Nowy właściciel firmy informuje o zmianie siedziby i uruchomieniu własnej manufaktury. Już niebawem...
6
Nikon zawiązuje współpracę z Nissin i Profoto
Nikon zawiązuje współpracę z Nissin i Profoto
Współpraca z producentami akcesoriów oświetleniowych rozszerzyć ma kwestie kompatybilności i zwiększyć możliwości w zakresie pracy ze sztucznym światłem.
8
Powiązane artykuły