Fujifilm i Panasonic pracują nad nową technologią produkcji organicznych matryc CMOS

Autor: Michal Grzegorczyk

11 Czerwiec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Firmy Fujifilm i Panasonic poinformowały o pracy nad "rozwojem koncepcji nowej technologii produkcji organicznych matryc CMOS przy użyciu fotoelektronicznej warstwy organicznej konwersji."

Firmy Fujifilm i Panasonic poinformowały o pracy nad nad nową technologią produkcji "organicznych matryc CMOS przy użyciu fotoelektronicznej warstwy organicznej konwersji."

To opracowanie wpłynęło na poszerzenie zakresu dynamiki i zwiększenie czułości matrycy. Pozwala na uchwycenie szczegółów i żywych kolorów w ciemnych partiach obrazu. Niwelowane jest zjawisko prześwietleń w bardzo jasnych ujęciach. Przemysł fotograficzny wkłada w rozwój technologii dużo wysiłku, by zwiększyć liczbę pixeli, podczas gdy najważniejsze jest, aby jednocześnie podnieść jakość obrazu poprzez zwiększenie zakresu dynamiki i czułości, i zapobiec mieszaniu się kolorów na pixelach oraz niwelować niepożądany efekt crosstalk - czytamy w informacji prasowej.

W opracowaniu prasowym czytamy dalej: Panasonic skorzystał z technologii urządzeń semikonduktorów, aby podwyższyć jakość obrazu zaawansowanych matryc. Fujifilm z drugiej strony przedstawiło sprawdzoną technologię warstwy organicznej konwersji fotoelektrycznej z wysokim współczynnikiem absorbcji, by użyć jej do sekcji przyjmującej światło zamiast silikonowych fotodiod, co zaowocowało stworzeniem nowej konstrukcji budowy matryc.

Nowa organiczna matryca CMOS wprowadza na rynek najwyższy zakres dynamiki w zakresie 88dB i zaawansowaną czułość: 1,2 x bardziej czułą niż konwencjonalna matryca. Pozwala to na produkcję aparatów kompaktowych o zwiększonej czułości i ulepszonej jakości obrazu.

Obie firmy będą promowały wykorzystanie nowej technologii organicznych matryc w wielu swoich produktach, włączając w to kamery monitoringowe, kamery cofania w samochodach, urządzenia mobilne, wreszcie aparaty cyfrowe.

Rezultaty badań zostaną zaprezentowane dzisiaj (11 czerwca 2013) na sympozjum VLSI w Kioto oraz na International Image Sensor Workshop 15 czerwca br. w Utah.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.fujifilm.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
5
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły