Fujifilm i Panasonic pracują nad nową technologią produkcji organicznych matryc CMOS

0
Michal Grzegorczyk
11 Czerwiec 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Firmy Fujifilm i Panasonic poinformowały o pracy nad "rozwojem koncepcji nowej technologii produkcji organicznych matryc CMOS przy użyciu fotoelektronicznej warstwy organicznej konwersji."

Firmy Fujifilm i Panasonic poinformowały o pracy nad nad nową technologią produkcji "organicznych matryc CMOS przy użyciu fotoelektronicznej warstwy organicznej konwersji."

To opracowanie wpłynęło na poszerzenie zakresu dynamiki i zwiększenie czułości matrycy. Pozwala na uchwycenie szczegółów i żywych kolorów w ciemnych partiach obrazu. Niwelowane jest zjawisko prześwietleń w bardzo jasnych ujęciach. Przemysł fotograficzny wkłada w rozwój technologii dużo wysiłku, by zwiększyć liczbę pixeli, podczas gdy najważniejsze jest, aby jednocześnie podnieść jakość obrazu poprzez zwiększenie zakresu dynamiki i czułości, i zapobiec mieszaniu się kolorów na pixelach oraz niwelować niepożądany efekt crosstalk - czytamy w informacji prasowej.

W opracowaniu prasowym czytamy dalej: Panasonic skorzystał z technologii urządzeń semikonduktorów, aby podwyższyć jakość obrazu zaawansowanych matryc. Fujifilm z drugiej strony przedstawiło sprawdzoną technologię warstwy organicznej konwersji fotoelektrycznej z wysokim współczynnikiem absorbcji, by użyć jej do sekcji przyjmującej światło zamiast silikonowych fotodiod, co zaowocowało stworzeniem nowej konstrukcji budowy matryc.

Nowa organiczna matryca CMOS wprowadza na rynek najwyższy zakres dynamiki w zakresie 88dB i zaawansowaną czułość: 1,2 x bardziej czułą niż konwencjonalna matryca. Pozwala to na produkcję aparatów kompaktowych o zwiększonej czułości i ulepszonej jakości obrazu.

Obie firmy będą promowały wykorzystanie nowej technologii organicznych matryc w wielu swoich produktach, włączając w to kamery monitoringowe, kamery cofania w samochodach, urządzenia mobilne, wreszcie aparaty cyfrowe.

Rezultaty badań zostaną zaprezentowane dzisiaj (11 czerwca 2013) na sympozjum VLSI w Kioto oraz na International Image Sensor Workshop 15 czerwca br. w Utah.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.fujifilm.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Naukowcy stworzyli sztuczne oko, które działa jak prawdziwe. Praktyczne zastosowanie już w przyszłym dziesięcioleciu?
Naukowcy stworzyli sztuczne oko, które działa jak prawdziwe. Praktyczne zastosowanie już w...
Do leczenia ślepoty czy fotograficznych implantów jeszcze daleka droga, ale nowy wynalazek rzuca nowe światło na to jak może wyglądać przyszłość fotografii i...
27
0
Babcia zmuszona przez europejski sąd do usunięcia zdjęć wnucząt z Facebooka
Babcia zmuszona przez europejski sąd do usunięcia zdjęć wnucząt z Facebooka
Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach? Nie w tym wypadku.
16
3
Olympus wycofuje się z rynku foto w Korei Południowej. Co z resztą krajów?
Olympus wycofuje się z rynku foto w Korei Południowej. Co z resztą krajów?
Głównym powodem decyzji, była stale malejąca sprzedaż aparatów. Czy to pierwszy element domina?
33
8
Powiązane artykuły