Fujifilm i Panasonic pracują nad nową technologią produkcji organicznych matryc CMOS

Firmy Fujifilm i Panasonic poinformowały o pracy nad "rozwojem koncepcji nowej technologii produkcji organicznych matryc CMOS przy użyciu fotoelektronicznej warstwy organicznej konwersji."
Firmy Fujifilm i Panasonic poinformowały o pracy nad nad nową technologią produkcji "organicznych matryc CMOS przy użyciu fotoelektronicznej warstwy organicznej konwersji."

To opracowanie wpłynęło na poszerzenie zakresu dynamiki i zwiększenie czułości matrycy. Pozwala na uchwycenie szczegółów i żywych kolorów w ciemnych partiach obrazu. Niwelowane jest zjawisko prześwietleń w bardzo jasnych ujęciach. Przemysł fotograficzny wkłada w rozwój technologii dużo wysiłku, by zwiększyć liczbę pixeli, podczas gdy najważniejsze jest, aby jednocześnie podnieść jakość obrazu poprzez zwiększenie zakresu dynamiki i czułości, i zapobiec mieszaniu się kolorów na pixelach oraz niwelować niepożądany efekt crosstalk - czytamy w informacji prasowej.


W opracowaniu prasowym czytamy dalej: Panasonic skorzystał z technologii urządzeń semikonduktorów, aby podwyższyć jakość obrazu zaawansowanych matryc. Fujifilm z drugiej strony przedstawiło sprawdzoną technologię warstwy organicznej konwersji fotoelektrycznej z wysokim współczynnikiem absorbcji, by użyć jej do sekcji przyjmującej światło zamiast silikonowych fotodiod, co zaowocowało stworzeniem nowej konstrukcji budowy matryc.

Nowa organiczna matryca CMOS wprowadza na rynek najwyższy zakres dynamiki w zakresie 88dB i zaawansowaną czułość: 1,2 x bardziej czułą niż konwencjonalna matryca. Pozwala to na produkcję aparatów kompaktowych o zwiększonej czułości i ulepszonej jakości obrazu.

Obie firmy będą promowały wykorzystanie nowej technologii organicznych matryc w wielu swoich produktach, włączając w to kamery monitoringowe, kamery cofania w samochodach, urządzenia mobilne, wreszcie aparaty cyfrowe.

Rezultaty badań zostaną zaprezentowane dzisiaj (11 czerwca 2013) na sympozjum VLSI w Kioto oraz na International Image Sensor Workshop 15 czerwca br. w Utah.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.fujifilm.com.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12