Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH. - najlepszy obiektyw do vlogów w Mikro Cztery Trzecie?

Autor: Maciej Luśtyk

18 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Panasonic prezentuje szkło, które ma szansę na nowo zwrócić uwagę vlogerów w kierunku systemu Mikro Cztery Trzecie. Ze względu na przystępną cenę i kompaktowość Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 spodoba się jednak wszystkich fanom szerokiego kąta.

Nowy obiektyw Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH. zaoferuje nam ekwiwalent 18 mm dla pełnej klatki, co w połączeniu ze stosunkowo dużą jasnością uczyni go prawdopodobnie najciekawszym szkłem do realizacji vlogów i różnego rodzaju relacji w systemie Mikro Cztery Trzecie. Przyczyni się do tego także wyjątkowo niewielka konstrukcja, która mierzy raptem 52 x 61 mm i waży 130 g, co sprawia, że nowy obiektyw będzie też świetnym wyborem dla fotografów ulicznych i reportażystów pracujących na mniejszych aparatach.

Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH. jest mały, lekki i prawdopodobnie także dobry optycznie. Czego chcieć więcej?

Na układ optyczny składa się 12 elementów w 9 grupach, śród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, dwie soczewki ED oraz jedną soczewkę HR. Powinien być to więc obiektyw oferujący także przyzwoite rezultaty w zakresie optyki - w końcu to obiektyw z serii profesjonalnej, sygnowanej nazwą Leica.

Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ma być też szybki i bardzo dobrze przystosowany do pracy wideo. Producent obiecuje bezgłośną, gładką regulację ostrości, zminimalizowany breathing oraz płynną pracę przysłony (7-listkowej), która pozwoli realizować zmiany ekspozycji bez widocznych skoków jasności.

Otrzymujemy też liniowe przełożenie pierścienia ostrości, który możemy jednak przełączyć także w tryb nieliniowy, dla którego będziemy mogli regulować kąt obrotu, a tym samym czułość tego typu operacji. To przyjemny dodatek, ale szczerze mówiąc ustalanie kąta obrotu dużo bardziej przydatne byłoby w przypadku liniowej kontroli ostrości.

Co ciekawe, obiektyw może pochwalić się także wyjątkowo krótką minimalną odległością ostrzenia, wynoszącą raptem 9,4 cm. Przełoży się to na maksymalne powiększenie 0,25x i uczyni z modelu Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 superszerokokątne pseudo-makro. Jest to także konstrukcja w pełni uszczelniona i przygotowana na pracę w trudnych warunkach.

Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 - zdjęcia przykładowe

Poniżej możemy wstępnie ocenić możliwości nowego obiektywu na podstawie kilku zdjęć przykładowych udostępnionych przez producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

 

Cena i dostępność

Co najważniejsze, Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 to także szkło całkiem przystępnie wycenione, przynajmniej jak na standardy wysokiej obiektywów superszerokokątnych. Zadebiutuje ono na rynku pod koniec lipca 2022 roku w cenie 499 dolarów, czyli ok. 2200 zł. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy, ale prawdopodobnie należy spodziewać się tu pułapu ok. 2500 zł.

Mimo wszystko producent powinien mieć na uwadze, że pełnoklatkowa konkurencja podobne, a nawet szersze szkło oferuje w cenie o 1000 złotych niższej. I choć szkła z serii Leica DG celują w zapotrzebowania bardziej zaawansowanych twórców, zapewne większość użytkowników systemu M43 wolałaby zobaczyć budżetowe szkło o takich parametrach.

Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH - specyfikacja:

Nazwa Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH.
Producent Panasonic
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Miko Cztery Trzecie
Ogniskowa 9 mm (ekwiwalent 18 mm)
Maksymalna jasność 1.7
Maksymalna wartość przysłony 18
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 elementów / 9 grup (2 x ASP, 2 x ED, 1 x HR)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 100°
Maksymalne powiększenie 0,25 x
Minimalna odległość ogniskowania 9,3 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 55 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Brak danych
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 52 x 60,8 mm
Waga 130 g
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 499 dolarów

Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły