Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Przewozisz filmy samolotem? Uważaj na nowe skanery bagażu podręcznego

1

Autor: Maciej Luśtyk

22 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nie od dziś wiadomo, że niewywołanych filmów nie należy nadawać w bagażu rejestrowanym. Teraz jednak problemem dla fanów analoga może być także kontrola bagażu podręcznego.

Pytania o to, czy filmy można bezpiecznie przewozić samolotem są zapewne tak stare, jak sam internet. Do tej pory w większości przypadków mogliśmy spać spokojnie, jeśli filmy przewoziliśmy ze sobą. Promieniowanie używane w skanerach bagażu podręcznego jest zwyczajnie zbyt małe by przy jednorazowym skanie wyrządzić szkody niewywołanym filmom. Należało jedynie pamiętać, by filmów przypadkiem nie nadać w bagażu rejestrowanym - dużo mocniejsze promieniowanie wykorzystywane w większych skanerach potrafiło na stałe uszkodzić materiały światłoczułe, co objawiało się charakterystycznymi wzorami, widocznymi po ich wywołaniu.

Przykład uszkodzeń na filmie spowodowanych przez skaner lotniskowy

Wygląda jednak na to, że już niedługo przewożenie filmów może stać się problematyczne także w przypadku bagażu podręcznego. Jak informują fotografowie z Freestyle Photo Supplies, którzy ostrzegają o całej sytuacji na Instagramie, na wielu lotniskach w stanach zjednoczonych pojawiło się już około 145 skanerów bagażu podręcznego 3D nowego typu, bazujących na podobnej co w większych skanerach bagażu rejestrowanego, wykorzystującej znacznie więcej promieniowania technologii tomografii komputerowej. Nowe skanery są częścią ogólnego planu modernizacji urządzeń kontroli, zapowiedzianego w zeszłym roku przez TSA (Transportation Security Administration) i American Airlines.

Gdy widzisz taki skaner, poproś o kontrolę ręczną

Jak na razie sprawa dotyczy jedynie kilku lotnisk w USA, a prowadzący profil Freestyle Photo Supplies uspokajają, że agenci celni wydają się być świadomi problemu i pozwalają, by filmy przechodziły jedynie kontrolę “organoleptyczną”. Prawdopodobnie jednak nowe skanery w niedalekiej przyszłości zagoszczą także w innych krajach, gdzie świadomość osób kontrolujących bagaż może być mniejsza. Jeśli więc przewożąc filmy analogowe zobaczycie gdziekolwiek charakterystyczną świecącą tubę Analogic (o ironio!), miejcie się na baczności.

O elektronikę możemy być spokojni

Jednocześnie w oświadczeniu przesłanym do serwisu Kosmo Foto TSA informuje, że skanery nie zagrażają bezpieczeństwu sprzętu elektronicznego, czy zdjęć zapisanych na kartach pamięci i dyskach zewnętrznych.

Więcej informacji, a także listę lotnisk, na których zostało ulokowane nowe skanery znajdziecie pod adresem kosmofoto.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
30
0
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)