Przewozisz filmy samolotem? Uważaj na nowe skanery bagażu podręcznego

1
Maciej Luśtyk
22 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nie od dziś wiadomo, że niewywołanych filmów nie należy nadawać w bagażu rejestrowanym. Teraz jednak problemem dla fanów analoga może być także kontrola bagażu podręcznego.

Pytania o to, czy filmy można bezpiecznie przewozić samolotem są zapewne tak stare, jak sam internet. Do tej pory w większości przypadków mogliśmy spać spokojnie, jeśli filmy przewoziliśmy ze sobą. Promieniowanie używane w skanerach bagażu podręcznego jest zwyczajnie zbyt małe by przy jednorazowym skanie wyrządzić szkody niewywołanym filmom. Należało jedynie pamiętać, by filmów przypadkiem nie nadać w bagażu rejestrowanym - dużo mocniejsze promieniowanie wykorzystywane w większych skanerach potrafiło na stałe uszkodzić materiały światłoczułe, co objawiało się charakterystycznymi wzorami, widocznymi po ich wywołaniu.

Przykład uszkodzeń na filmie spowodowanych przez skaner lotniskowy

Wygląda jednak na to, że już niedługo przewożenie filmów może stać się problematyczne także w przypadku bagażu podręcznego. Jak informują fotografowie z Freestyle Photo Supplies, którzy ostrzegają o całej sytuacji na Instagramie, na wielu lotniskach w stanach zjednoczonych pojawiło się już około 145 skanerów bagażu podręcznego 3D nowego typu, bazujących na podobnej co w większych skanerach bagażu rejestrowanego, wykorzystującej znacznie więcej promieniowania technologii tomografii komputerowej. Nowe skanery są częścią ogólnego planu modernizacji urządzeń kontroli, zapowiedzianego w zeszłym roku przez TSA (Transportation Security Administration) i American Airlines.

Gdy widzisz taki skaner, poproś o kontrolę ręczną

Jak na razie sprawa dotyczy jedynie kilku lotnisk w USA, a prowadzący profil Freestyle Photo Supplies uspokajają, że agenci celni wydają się być świadomi problemu i pozwalają, by filmy przechodziły jedynie kontrolę “organoleptyczną”. Prawdopodobnie jednak nowe skanery w niedalekiej przyszłości zagoszczą także w innych krajach, gdzie świadomość osób kontrolujących bagaż może być mniejsza. Jeśli więc przewożąc filmy analogowe zobaczycie gdziekolwiek charakterystyczną świecącą tubę Analogic (o ironio!), miejcie się na baczności.

O elektronikę możemy być spokojni

Jednocześnie w oświadczeniu przesłanym do serwisu Kosmo Foto TSA informuje, że skanery nie zagrażają bezpieczeństwu sprzętu elektronicznego, czy zdjęć zapisanych na kartach pamięci i dyskach zewnętrznych.

Więcej informacji, a także listę lotnisk, na których zostało ulokowane nowe skanery znajdziecie pod adresem kosmofoto.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Już po raz piętnasty wręczamy najważniejsze nagrody branżowe, których laureaci zostali wyłonieni przez naszych czytelników. Zobaczcie, które produkty i wydarzenia...
19
1
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie...
18
0
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
27
8
Powiązane artykuły