Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Reflex - nowa modułowa analogowa lustrzanka coraz bliżej

2

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Czy w tych czasach produkcja nowego analogowego aparatu 35 mm ma rację bytu? Po miesiącach opóźnień myśleliśmy, że z projektem można się już pożegnać, tymczasem produkcja ruszyć ma już latem.

Nieco ponad rok temu informowaliśmy Was o dość karkołomnym projekcie. Oto kilku śmiałków postanowiło stworzyć od podstaw nową lustrzankę analogową, która miałaby tchnąć w świat klasycznego medium nieco świeżości. Czy jednak taki aparat ma sens, skoro świetne analogowe modele z dawnych lat możemy niemal na kilogramy kupować za pośrednictwem serwisów aukcyjnych?

Analog XXI wieku

Kluczem do nowej konstrukcji miała być modułowość. Wzorem konstrukcji średnioformatowych, aparat Reflex w łatwy sposób pozwalać ma na wymianę mocowania obiektywu oraz kaset z filmem. Tym sposobem mamy móc łatwo przeskoczyć jedne z największych problemów we współczesnym fotografowaniu analogiem, czyli kwestię dostępności szkieł dla danego systemu oraz doboru filmu do pracy w zmiennych warunkach oświetleniowych.

Aparat ciekawie prezentuje się także pod względem samej specyfikacji. Reflex pozwalać będzie na pracę w trybie manualnym i trybie preselekcji przysłony (wraz z możliwością korekcji ekspozycji +/- 4EV), a migawka obsługiwać będzie czasy w zakresie 1/4000 s - 1 s (do tego nieograniczony czas ekspozycji w trybie Bulb). Z kolei światłomierz umożliwi wygodną współpracę z filmami o czułościach w zakresie ISO 25-6400. Nie powinniśmy mieć więc problemów w żadnymi powszechnie dostępnymi materiałami na rynku. Do tego otrzymamy wbudowane lampy flash i LED oraz przycisk podglądu głębi ostrości. Ostrzenie i przewijanie będzie natomiast odbywać się w całości manualnie.

Dodatkowym plusem konstrukcji miało być to, że wraz z wypuszczeniem jej na rynek twórcy obiecywali udostępnić jej plany, pozwalając entuzjastom na tworzenie własnych modułów i rozszerzanie oferty kompatybilnych akcesoriów.

Problemy z dostępnością migawki

Projekt został pomyślnie sfinansowany za pośrednictwem serwisu Kickstarter, jednak jak to często bywa twórcy napotkali na problemy na etapie produkcji aparatów. Deklarowana data pierwszych dostaw (wrzesień 2018 roku) minęła już dosyć dawno i myśleliśmy, że z projektem będziemy musieli pożegnać się już na dobre. Najnowsze wieści przynoszą jednak dobre wiadomości. Projekt nie tylko jest stale rozwijany, ale produkcja ruszyć ma już za kilka miesięcy.

Głównym powodem opóźnień miały być problemy z dostępnością modułu migawki. Twórcy zwyczajnie nie byli w stanie uzyskać stosunkowo niewielkiej liczby wysokiej jakości modułów migawki w przystępnej cenie. Całę przedsięwzięcie stanęło więc pod znakiem zapytania. Ostatecznie jednak migawki zdecydowali się produkować własnoręcznie, co uniezależnić ma całe przedsięwzięcie od firm trzecich i pozwolić w przyszłości na ewentualne odsprzedawanie licencji.

Start produkcji już latem?

Oprócz tego, twórcy informują, że zawiązali strategiczną współpracę z jednym z producentów optyki, dzięki czemu już w czasie premiery aparatu dostępne maja być jasne stałki, w tym testowany już model 40 mm f/1.8. Do tego projekt aparatu Reflex prezentowany będzie w lutym inwestorom w ramach konferencji Startup Grind, co pozwolić ma firmie zabezpieczyć środki na dalszy rozwój.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a testy nowej migawki zakończą się sukcesem, aparat trafić ma na linię produkcyjną już wczesnym latem 2019 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem reflex-s.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Coś, czego jeszcze nie było - nowy aparat Sony już 26 stycznia
Coś, czego jeszcze nie było - nowy aparat Sony już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
1
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
2
0
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)