Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości

0
Maciej Luśtyk
5 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa strona internetowa Filmtypes, która opisuje najważniejsze cechy filmów i prezentuje wykonane z ich pomocą zdjęcia.

Kupiłeś aparat analogowy, ciekawe obiektywy i jesteś gotowy na analogową przygodę? Przyszła pora na wybór filmu. O co jednak poprosić złowrogo spoglądającego sprzedawcę z fotolabu, lub co zamówić z fotograficznej hurtowni? Czy materiały za 60 zł warte są swojej ceny czy może zaspokoją cie pozycje budżetowe? No i czym właściwie różnią się od siebie te wszystkie filmy czarno-białe?

Wszystko, co musisz wiedzieć o filmach analogowych zebrane w jednym miejscu

Szukając odpowiedzi na te pytania nie musisz już błądzić w odmętach Google. Wszystkie twoje wątpliwości rozwieje strona Filmtypes, stworzona przez austriackiego fotografa Dominika Sobe. Nowy serwis pełnić ma rolę kompendium wiedzy o materiałach światłoczułych. Otrzymujemy więc listę 50 dostępnych aktualnie na rynku filmów analogowych (już niebawem pojawi się więcej pozycji), opisanych czytelną i zrozumiałą dla każdego specyfikacją, która poinformuje nas m.in. o czułości, kontrastowości czy przeznaczeniu danego materiału.

Co jednak chyba najważniejsze, w zakładce każdego filmu możemy obejrzeć wykonane za jego pomocą zdjęcia, które zaciągane są z serwisu Flickr, a także znaleźć linki do ich recenzji, które do tej pory pojawiły się w sieci. Przy każdej pozycji znalazło się również miejsce na komentarze użytkowników, a dodatkowo mamy też możliwość kupienia poszczególnych filmów za pośrednictwem serwisu Amazon, ale akurat dla polskiego odbiorcy nie będzie to pewnie najbardziej opłacalne.

Ogólnie rzecz biorąc strona jest wyjątkowo prosta, przejrzysta i użyteczna. Choć nie znajdziemy tu bardziej szczegółowych informacji, na przykład dotyczących wołania w różnych wywoływaczach, czy też rezultatów forsowania danej emulsji, to z pewnością pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób rozpoczynających swoją przygodę z analogiem, którym pozwoli ona zaoszczędzić sporo czasu i niepewności związanych z wyborem filmu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem filmtypes.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
W Górach, w mieście, na wybrzeżu...Oto zestaw uniwersalnych wskazówek i warsztatowych porad, przygotowanych przez zawodowego fotografa krajobrazu Dave’a...
25
1
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
Minął ponad rok od wprowadzenia RODO w naszym kraju. Czy prowadzisz swój fotograficzny biznes zgodnie z rozporządzeniem? Oto usługa, dzięki której już nigdy nie...
11
0
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
W karierze każdego fotografa przychodzi moment, kiedy na biurko trafia tablet graficzny. Jak szybko i bezboleśnie włączyć go do swojego workflow podpowiada fotograf i...
31
6
Powiązane artykuły