Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości

0

Autor: Maciej Luśtyk

5 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa strona internetowa Filmtypes, która opisuje najważniejsze cechy filmów i prezentuje wykonane z ich pomocą zdjęcia.

Kupiłeś aparat analogowy, ciekawe obiektywy i jesteś gotowy na analogową przygodę? Przyszła pora na wybór filmu. O co jednak poprosić złowrogo spoglądającego sprzedawcę z fotolabu, lub co zamówić z fotograficznej hurtowni? Czy materiały za 60 zł warte są swojej ceny czy może zaspokoją cie pozycje budżetowe? No i czym właściwie różnią się od siebie te wszystkie filmy czarno-białe?

Wszystko, co musisz wiedzieć o filmach analogowych zebrane w jednym miejscu

Szukając odpowiedzi na te pytania nie musisz już błądzić w odmętach Google. Wszystkie twoje wątpliwości rozwieje strona Filmtypes, stworzona przez austriackiego fotografa Dominika Sobe. Nowy serwis pełnić ma rolę kompendium wiedzy o materiałach światłoczułych. Otrzymujemy więc listę 50 dostępnych aktualnie na rynku filmów analogowych (już niebawem pojawi się więcej pozycji), opisanych czytelną i zrozumiałą dla każdego specyfikacją, która poinformuje nas m.in. o czułości, kontrastowości czy przeznaczeniu danego materiału.

Co jednak chyba najważniejsze, w zakładce każdego filmu możemy obejrzeć wykonane za jego pomocą zdjęcia, które zaciągane są z serwisu Flickr, a także znaleźć linki do ich recenzji, które do tej pory pojawiły się w sieci. Przy każdej pozycji znalazło się również miejsce na komentarze użytkowników, a dodatkowo mamy też możliwość kupienia poszczególnych filmów za pośrednictwem serwisu Amazon, ale akurat dla polskiego odbiorcy nie będzie to pewnie najbardziej opłacalne.

Ogólnie rzecz biorąc strona jest wyjątkowo prosta, przejrzysta i użyteczna. Choć nie znajdziemy tu bardziej szczegółowych informacji, na przykład dotyczących wołania w różnych wywoływaczach, czy też rezultatów forsowania danej emulsji, to z pewnością pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób rozpoczynających swoją przygodę z analogiem, którym pozwoli ona zaoszczędzić sporo czasu i niepewności związanych z wyborem filmu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem filmtypes.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
22
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły