Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości

Autor: Maciej Luśtyk

5 Wrzesień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa strona internetowa Filmtypes, która opisuje najważniejsze cechy filmów i prezentuje wykonane z ich pomocą zdjęcia.

Kupiłeś aparat analogowy, ciekawe obiektywy i jesteś gotowy na analogową przygodę? Przyszła pora na wybór filmu. O co jednak poprosić złowrogo spoglądającego sprzedawcę z fotolabu, lub co zamówić z fotograficznej hurtowni? Czy materiały za 60 zł warte są swojej ceny czy może zaspokoją cie pozycje budżetowe? No i czym właściwie różnią się od siebie te wszystkie filmy czarno-białe?

Wszystko, co musisz wiedzieć o filmach analogowych zebrane w jednym miejscu

Szukając odpowiedzi na te pytania nie musisz już błądzić w odmętach Google. Wszystkie twoje wątpliwości rozwieje strona Filmtypes, stworzona przez austriackiego fotografa Dominika Sobe. Nowy serwis pełnić ma rolę kompendium wiedzy o materiałach światłoczułych. Otrzymujemy więc listę 50 dostępnych aktualnie na rynku filmów analogowych (już niebawem pojawi się więcej pozycji), opisanych czytelną i zrozumiałą dla każdego specyfikacją, która poinformuje nas m.in. o czułości, kontrastowości czy przeznaczeniu danego materiału.

Co jednak chyba najważniejsze, w zakładce każdego filmu możemy obejrzeć wykonane za jego pomocą zdjęcia, które zaciągane są z serwisu Flickr, a także znaleźć linki do ich recenzji, które do tej pory pojawiły się w sieci. Przy każdej pozycji znalazło się również miejsce na komentarze użytkowników, a dodatkowo mamy też możliwość kupienia poszczególnych filmów za pośrednictwem serwisu Amazon, ale akurat dla polskiego odbiorcy nie będzie to pewnie najbardziej opłacalne.

Ogólnie rzecz biorąc strona jest wyjątkowo prosta, przejrzysta i użyteczna. Choć nie znajdziemy tu bardziej szczegółowych informacji, na przykład dotyczących wołania w różnych wywoływaczach, czy też rezultatów forsowania danej emulsji, to z pewnością pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób rozpoczynających swoją przygodę z analogiem, którym pozwoli ona zaoszczędzić sporo czasu i niepewności związanych z wyborem filmu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem filmtypes.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
3
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły