Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zielone Chicago, czyli dzień św. Patryka na filmie poklatkowym 4K

0

Autor: Michał Chrzanowski

17 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Farbowanie rzeki Chicago na zielono to już tradycja, bez której mieszkańcy „wietrznego miasta“ nie potrafią sobie wyobrazić dnia św. Patryka. A dzięki najnowszej produkcji Chris Biela możemy zobaczyć to wyjątkowe wydarzenie.

Time-lapse’y są coraz bardziej popularne. Wielu filmowców wykorzystuje tę technikę w swoich produkcjach. Jednak, aby dobrze jej użyć trzeba wykazać się nie lada cierpliwością i zaangażowaniem. Na wykonanie zaledwie kilkuminutowego time-lapse’a trzeba poświęcić dobrych kilka godzin. Efekty jednak mogą być zdumiewające.

Wie o tym Chris Biela - filmowiec i fotograf na stałe mieszkający w Chicago. To właśnie dzięki jego hipnotyzującym produkcjom time-lapse możemy poznawać „wietrze miasto“ z zupełnie innej strony. Fotografia w technice time-lapse to jego pasja, która zrodziła się około 6 lat temu. Metodą prób i błędów doszedłem do satysfakcjonujących rezultatów, aby moc je publikować. Uwielbiam ta dynamikę zmiany obrazu w krótkim czasie, która jest często niezauważalna „gołym okiem“ - powiedział nam Chris Biela.

Coroczne farbowanie rzeki Chicago jest tradycją, która z punku widzenia tej formy fotografii jest bardzo atrakcyjna. Drugi raz miałem okazje fotografować to wydarzenie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów oraz pozytywnym odbiorem. Postanowiłem sfotografować to jeszcze raz zmieniając tym razem lokalizację. Udało mi się przekonać zarząd hotelu zlokalizowanego nad samym brzegiem rzeki, w centrum całego widowiska, aby móc ustawić sprzęt na dachu. W minusowej temperaturze tego dnia (-7 C), przy pięknym słońcu barwienie rzeki było niesamowitym wyzwaniem fotograficznym. Efekt jednak był wart poświecenia - dodał Biela.

 

Farbowanie samej rzeki z okazji dnia św. Patryka trwa około 30 minut. Kolor utrzymuje się 5-6 godzin po zakończeniu. Do sfilmowania tego widowiska Biela używał Canona 5D MK III i Canona 70D z obiektywami Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM i Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM. Wszystkie zdjęcia były dłużej naświetlane, aby uzyskać płynność obrazu przy użyciu filtra ND.

Więcej prac Chrisa Biela, w tym ciekawych time lapse’ów możecie znaleźć na jego kanale na Youtube.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły