Granty Getty Images przyznane. Łączna pula to aż $50 000

Autor: Michał Chrzanowski

2 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Mary Frances Calvert, Kirsten Luce, Katie Orlinsky, Sergey Ponomarev i Jonathan Torgovnik to laureaci tegorocznych grantów Getty Images. Otrzymane stypendia zostaną przeznaczone na realizację projektów wyłonionych fotografów.

Tradycją już jest, że podczas festiwalu Visa pour l’Image (Francja) jurorzy ogłaszają laureatów grantów Getty Images. W tym roku organizatorzy postanowili nagrodzić pięciu fotografów. Szczęśliwcami zostali Mary Frances Calvert, Kirsten Luce, Katie Orlinsky, Sergey Ponomarev i Jonathan Torgovnik. Każdy z nich otrzyma stypendium w wysokości $10 tys, które zostanie przeznaczone na realizację nowego lub też kontynuację trwającego już projektu fotograficznego. Najważniejsze, aby ten „zwracał uwagę na istotne kwestie społeczne i kulturalne, a także inspirująco wpływał na rozwój i pracę twórczą fotografa“.

Sergey Ponomarev był jednym z pierwszych fotografów dokumentujących dramat uchodźców przybywających do Europy. Jego seria zatytułowana „Exodus“ obrazuje najbardziej znaczący i największy napływ migrantów, jaki miał miejsce w najnowszej historii świata. Moim osobistym celem jest udokumentowanie tego, co obecnie dzieje się w świadomości społecznej. Jakiekolwiek wyroki mogą być wykonywane przez osoby do tego uprawione lub w przyszłości przez naszych zwolenników, nasze dzieci czy wnuki. Jedyne, co teraz mogę zrobić to dokumentowanie tych wydarzeń. To wszystko, co mogę zrobić dla tego świata - powiedział Ponomarev.

Otrzymany grant pomoże mu w realizacji drugiego etapu tej historii, którą ma nadzieje przekształcić w książkę. Jak sam podkreśla, ta historia nie dobiegła jeszcze końca. Jesteśmy teraz świadkami etapu osiedlania się migrantów. To dość trudne dla obu stron, ponieważ próbują oni przystosować się do nowego społeczeństwa i nowych zasad obowiązujących w zupełnie nowym kraju - dodaje.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Również Kirsten Luce otrzymany grant przeznaczy na kontynuację swojego projektu - dokumentowanie najbardziej ruchliwego szlaku, którym przemycani są ludzie i narkotyki. Niespełna dwa lata temu (2014) bezprecedensowa liczba kobiet i dzieci migrowała wzdłuż granicy USA z Meksykiem i przedostała się do Teksasu prosząc tamtejsze władze o azyl i schronienie. To wydarzenie zostało uznane za kryzys humanitarny.

Jej celem jest dalsze fotograficzne zgłębienie tego tematu i - przede wszystkim - ukazanie ludziom problemów i trudności z jakimi zmagają się migranci. Stypendium Getty Images zapewni Kirsten Luce spokój pracy, bez ciągłej presji czasu i wydawców.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Gwałt jest morderstwem duszy oraz szacunku do własnej osoby. To dożywotni wyrok dla ofiar, które nigdy nie zapomną - mówi o projekcie „Prisoners of War: Male-on-male Rape in America’s Military“, Mary Frances Calvert. Ma nadzieję, że jej zdjęcia obrazują skalę problemu i kierunkują opinię publiczną na fakt, że to wojsko jest w głównej mierze odpowiedzialne za fizyczne i emocjonalne urazy weteranów. Jak podkreśla Calvert, otrzymany grant da jej większą swobodę oraz możliwość spędzenia więcej czasu z bohaterami jej opowieści.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Z kolei Jonathan Torgovnik został doceniony za projekt „Hijacked Life“ - obraz codziennych zmagań migrantów z Johannesburgu. Chcę pokazać tę grupę Afrykańczyków, którzy dotarli do Południowej Afryki w poszukiwaniu lepszego życia, lecz ich marzenia zostały zniszczone - mówi Torgovnik. Mam nadzieję, że świat zobaczy w jakich warunkach mieszkają ci ludzie i być może to coś zmieni - dodaje. Stypendium przeznaczy na dalszy rozwój swojej pracy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

Ostatnim laureatem grantu została Katie Orlinsky, która udokumentowała nieodwracalne zmiany klimatyczne i środowiskowe we wsiach na terenie Alaski. Największy problem stanowią tamtejsze zwierzęta, które w poszukiwaniu nowych siedlisk giną - często z rąk kłusowników. Wszystko się zmienia i to właśnie mi przypadła sposobność dokumentowania tych wydarzeń - podkreśla.

Dzięki dotacji Orlinsky ma nadzieję kontynuować ten projekt, koncentrując się na społecznościach, w których zmiana klimatu nie tylko wpłynęła na ich sposób życia, ale także na ich fizyczne istnienie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Pierwsze granty Getty Images zostały przyznane w 2004 roku. Od tamtej pory program się rozwijał i zmieniał swoje formy, jednak zawsze pozostał otwarty dla wszystkich fotografujących, a tematy zgłaszanych projektów są dowolny. Zresztą zobaczcie sami, co mają do powiedzenia organizatorzy i laureaci ubiegłorocznych edycji.

Więcej informacji o grantach Getty Images, a także pełny regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie gettyimages.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
7
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Dystrybutor marek Irix, Quadralite, Godox, Hoya oraz Tokina zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fotoforma. Na odwiedzających czekają atrakcyjne rabaty, możliwość przetestowania sprzętu...
1
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
16