Dział Getty Images Reportage przestanie istnieć. Co to oznacza dla jego fotoreporterów?

Autor: Michał Chrzanowski

1 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wielkimi krokami zbliża się nieuchronny koniec oddziału Getty Images Reportage. Wraz z początkiem października jego fotografowie przestaną być reprezentowani przez agencję. Jednak pojawiło się dla nich światełko w tunelu.

Kierowany przez Aidan Sullivan dział Getty Images Reportage przez ostatnie dziewięć lat skupiał jednych z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych fotoreporterów i dokumentalistów, między innymi Toma Stoddarta, Lynsey Addario czy Brenta Stirtona. Skupiał, ponieważ wraz z początkiem października 2016 roku Getty Images Reportage przestanie reprezentować kogokolwiek - przynajmniej w odniesieniu do zleceń redakcyjnych. Czy to oznacza, że fotoreporterzy pozostaną bez żadnej pomocy ze strony agencji? Nie do końca.

Sullivan, wspierany przez Getty Images, uruchomi nową agencję handlową o nazwie Verbatim, która będzie reprezentować grupę dotychczasowych fotoreporterów działu Reportage oraz promować ich wśród klientów komercyjnych. Rola tradycyjnych agencji fotograficznych zmieniła się dramatycznie. W konsekwencji branża związana z fotoreportażem odnotowała drastyczny spadek, głównie finansowania projektów fotograficznych oraz zleceń reporterskich - powiedział dla magazyny TIME, Aidan Sullivan. Moim zadaniem jest reprezentować grupę niezwykle utalentowanych fotoreporterów, z którymi pracuję i znaleźć im zadania oraz zlecenia generujące dochody. Było dla mnie jasnym, że typowe czekanie i opieranie się na tradycyjnych źródłach dochodu jest bezcelowe - dodaje Sullivan.

Tak więc głównym celem nowej spółki będzie trafienie w gusta klientów oraz pozyskanie takich firm, dla których priorytetem jest „silna narracja wizualna“. Nowa spółka będzie działać jako zależny od Getty Images oddział z siedzibą w Londynie i Nowym Jorku. Większość obecnych pracowników sekcji Reportage przejmie Verbatim. W tej pierwszej pozostaną jedynie dwaj pracownicy, którzy będą odpowiadać za sprzedaż archiwalnych treści. Będą oni również zarządzać programem Emerging Talent, który będzie promował pracę młodych fotoreporterów. W większości jednak Getty Images Reportage jakie znamy przestanie istnieć i przekształci się w archiwum.

W ramach umowy zostanie zamknięte również biuro Global Assignment, zaś jego fotografowie przeniosą się do Verbatim. Jakiekolwiek warunki finansowe nie zostały ujawnione. Jednak jak zapewnia Aidan Sullivan, w Verbatim zostanie uruchomiony specjalny fundusz, którego celem będzie finansowanie prac członków nowej spółki. Na razie to wszystkie informacje, którymi podzieliła się firma Getty Images. Całą sprawę będziemy monitorować.

źródło: TIME

zdjęcie główne: Dan Kitwood / Getty Images

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Generatory AI ograniczają czas i środki potrzebne na wykonanie wielu prac graficznych. Szybkość i wygoda niosą jednak za soba wysokie koszty środowiskowe.
4
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w quizie i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w quizie i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
6
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
Powiązane artykuły