Dział Getty Images Reportage przestanie istnieć. Co to oznacza dla jego fotoreporterów?

Autor: Michał Chrzanowski

1 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wielkimi krokami zbliża się nieuchronny koniec oddziału Getty Images Reportage. Wraz z początkiem października jego fotografowie przestaną być reprezentowani przez agencję. Jednak pojawiło się dla nich światełko w tunelu.

Kierowany przez Aidan Sullivan dział Getty Images Reportage przez ostatnie dziewięć lat skupiał jednych z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych fotoreporterów i dokumentalistów, między innymi Toma Stoddarta, Lynsey Addario czy Brenta Stirtona. Skupiał, ponieważ wraz z początkiem października 2016 roku Getty Images Reportage przestanie reprezentować kogokolwiek - przynajmniej w odniesieniu do zleceń redakcyjnych. Czy to oznacza, że fotoreporterzy pozostaną bez żadnej pomocy ze strony agencji? Nie do końca.

Sullivan, wspierany przez Getty Images, uruchomi nową agencję handlową o nazwie Verbatim, która będzie reprezentować grupę dotychczasowych fotoreporterów działu Reportage oraz promować ich wśród klientów komercyjnych. Rola tradycyjnych agencji fotograficznych zmieniła się dramatycznie. W konsekwencji branża związana z fotoreportażem odnotowała drastyczny spadek, głównie finansowania projektów fotograficznych oraz zleceń reporterskich - powiedział dla magazyny TIME, Aidan Sullivan. Moim zadaniem jest reprezentować grupę niezwykle utalentowanych fotoreporterów, z którymi pracuję i znaleźć im zadania oraz zlecenia generujące dochody. Było dla mnie jasnym, że typowe czekanie i opieranie się na tradycyjnych źródłach dochodu jest bezcelowe - dodaje Sullivan.

Tak więc głównym celem nowej spółki będzie trafienie w gusta klientów oraz pozyskanie takich firm, dla których priorytetem jest „silna narracja wizualna“. Nowa spółka będzie działać jako zależny od Getty Images oddział z siedzibą w Londynie i Nowym Jorku. Większość obecnych pracowników sekcji Reportage przejmie Verbatim. W tej pierwszej pozostaną jedynie dwaj pracownicy, którzy będą odpowiadać za sprzedaż archiwalnych treści. Będą oni również zarządzać programem Emerging Talent, który będzie promował pracę młodych fotoreporterów. W większości jednak Getty Images Reportage jakie znamy przestanie istnieć i przekształci się w archiwum.

W ramach umowy zostanie zamknięte również biuro Global Assignment, zaś jego fotografowie przeniosą się do Verbatim. Jakiekolwiek warunki finansowe nie zostały ujawnione. Jednak jak zapewnia Aidan Sullivan, w Verbatim zostanie uruchomiony specjalny fundusz, którego celem będzie finansowanie prac członków nowej spółki. Na razie to wszystkie informacje, którymi podzieliła się firma Getty Images. Całą sprawę będziemy monitorować.

źródło: TIME

zdjęcie główne: Dan Kitwood / Getty Images

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
7
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Dystrybutor marek Irix, Quadralite, Godox, Hoya oraz Tokina zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fotoforma. Na odwiedzających czekają atrakcyjne rabaty, możliwość przetestowania sprzętu...
1
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
16
Powiązane artykuły