Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sztuczna inteligencja oceni Twoje selfie

0

Autor: Michał Chrzanowski

23 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Selfie przez ostatnie lata zyskały na ogromnej popularności. Na różnego rodzaju portalach społecznościowych aż roi się od autoportretów robionych “z ręki”. Jednak czy każde wykonane zdjęcie jest dobre i zasługuje na opublikowanie? Jak sprawdzić, czy dana fotografia zyska wiele odsłon i polubień?

Z odpowiedzią na powyższe pytania przychodzi doktorant z Uniwersytetu w Stanford, Andrej Karpathy, a dokładniej stworzona przez niego sztuczna inteligencja (AI). Zaawansowany program po przeanalizowaniu dwóch milionów zdjęć selfie opracował wzór, dzięki któremu jest zdolny do oceny i wyodrębnienia ważnych komponentów kadru.

Okazuje się, że zbadane i najwyżej ocenione fotografie mają kilka cech wspólnych: na zdjęciu musi być ostro wykadrowany portret - najlepiej długowłosej dziewczyny. Twarz powinna znajdować się w 1/3 wysokości kadru. Poza tym fotografie muszą charakteryzować się zmniejszonym kontrastem. Koniecznością jest również użycie filtrów artystycznych - najlepiej czarno-białych - oraz dodanie ramek. Co więcej w kadrze nie powinien być widoczny aparat lub smartfon. Tak więc jeżeli selfie spełnia wszystkie wymienione czynniki zostanie najwyżej ocenione przez program. A to z kolei może oznaczać, że zdjęcie w serwisach społecznościowych zyska na dużej popularności.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Program opracowany przez Andreja Karpathy’ego to bardzo zaawansowany algorytm, który opiera się między innymi na technologii zwanej ”convolutional nets”, która została zaprojektowana w 1980 roku przez Yanna LeCuna. Zdjęcia przechodzą poprzez kilkustopniową analizę. Każdy z poziomów rozbija obraz na czynniki pierwsze - od rozpoznawania twarzy po złożone wzory i kształty. Końcowy rezultat zostaje opublikowany jako procentowy wynik - 100% najlepsze zdjęcie, 0% najsłabsze.

Jeżeli chcecie ocenić swoje selfie to jest taka możliwość. Na Twitterze Andrej Karpathy utworzył specjalne konto Selfie Bot @deepselfie. Wystarczy na podaną stronę zaimportować wybrane zdjęcie, a program po chwili wyśle odpowiedź z oceną naszego selfie.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
110
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły