Sztuczna inteligencja oceni Twoje selfie

0

Autor: Michał Chrzanowski

23 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Selfie przez ostatnie lata zyskały na ogromnej popularności. Na różnego rodzaju portalach społecznościowych aż roi się od autoportretów robionych “z ręki”. Jednak czy każde wykonane zdjęcie jest dobre i zasługuje na opublikowanie? Jak sprawdzić, czy dana fotografia zyska wiele odsłon i polubień?

Z odpowiedzią na powyższe pytania przychodzi doktorant z Uniwersytetu w Stanford, Andrej Karpathy, a dokładniej stworzona przez niego sztuczna inteligencja (AI). Zaawansowany program po przeanalizowaniu dwóch milionów zdjęć selfie opracował wzór, dzięki któremu jest zdolny do oceny i wyodrębnienia ważnych komponentów kadru.

Okazuje się, że zbadane i najwyżej ocenione fotografie mają kilka cech wspólnych: na zdjęciu musi być ostro wykadrowany portret - najlepiej długowłosej dziewczyny. Twarz powinna znajdować się w 1/3 wysokości kadru. Poza tym fotografie muszą charakteryzować się zmniejszonym kontrastem. Koniecznością jest również użycie filtrów artystycznych - najlepiej czarno-białych - oraz dodanie ramek. Co więcej w kadrze nie powinien być widoczny aparat lub smartfon. Tak więc jeżeli selfie spełnia wszystkie wymienione czynniki zostanie najwyżej ocenione przez program. A to z kolei może oznaczać, że zdjęcie w serwisach społecznościowych zyska na dużej popularności.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Program opracowany przez Andreja Karpathy’ego to bardzo zaawansowany algorytm, który opiera się między innymi na technologii zwanej ”convolutional nets”, która została zaprojektowana w 1980 roku przez Yanna LeCuna. Zdjęcia przechodzą poprzez kilkustopniową analizę. Każdy z poziomów rozbija obraz na czynniki pierwsze - od rozpoznawania twarzy po złożone wzory i kształty. Końcowy rezultat zostaje opublikowany jako procentowy wynik - 100% najlepsze zdjęcie, 0% najsłabsze.

Jeżeli chcecie ocenić swoje selfie to jest taka możliwość. Na Twitterze Andrej Karpathy utworzył specjalne konto Selfie Bot @deepselfie. Wystarczy na podaną stronę zaimportować wybrane zdjęcie, a program po chwili wyśle odpowiedź z oceną naszego selfie.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jonathan Mannion to znany amerykański fotograf związany z kultura Hiphopową, który m.in. sprzedaje produkty ze swoimi zdjęciami. Teraz znany...
0
0
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na okładce
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na...
Po 4 latach sprawa głośnego fotomontażu na okładce Gazety Polskiej wreszcie dobiega końca. Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok podtrzymał wyrok z listopada 2020.
0
2
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Na początku czerwca serwery Fujifilm padły ofiarą hakerów. Co sobie jednak myśleli atakując jednego z najważniejszych graczy rynku backupu?
0
0
Powiązane artykuły