Zdjęcia HDR jakich jeszcze nie było za sprawą technologii opracowanej przez naukowców z MIT

Zdjęcia HDR jakich jeszcze nie było za sprawą technologii opracowanej przez naukowców z MIT
Aparaty fotograficzne nie są na razie w stanie konkurować z zakresem dynamiki tonalnej ludzkiego oka. Istnieje co prawda fotografia HDR, jednak bazuje ona na kilku naświetlanych po sobie ekspozycjach. Najbliżej są naukowcy z MIT, którzy opracowali technologię pozwalającą uzyskać idealnie naświetlone zdjęcia z szeroką dynamiką podczas pojedynczej ekspozycji.
Ostatnimi czasy naukowcy z MIT zaskakują nowymi rozwiązaniami na polu technologii obrazowania. Raptem 2 tygodnie temu informowaliśmy Was o rozwiązaniu pozwalającym w niebywale precyzyjny sposób pozbyć się odbić ze zdjęć, a już dzisiaj mamy do czynienia z kolejną ciekawostką. Jest nią Modulo Camera - aparat pozwalający na zapisanie zdjęć z wysoką dynamiką tonalną podczas pojedynczej ekspozycji.
Od lewej: zdjęcie wykonane zwykłym aparatem, zdjęcie z aparatu Modulo, przetworzony obraz z aparatu Modulo fot. MIT
Uzyskane wyniki są efektem nowej technologii, która resetuje poszczególne piksele na matrycy aparatu, po osiągnięciu przez nie maksymalnej ilości informacji o świetle i od nowa nadpisuje dane o ekspozycji. Dzięki temu, korzystając ze specjalnego oprogramowania konwertującego nadpisane dane możliwe jest uzyskanie efektu HDR bezpośrednio podczas naświetlania pojedynczego zdjęcia.

Niestety musi minąć jeszcze kilka lat zanim nowe rozwiązania trafią do naszych aparatów fotograficznych. Wymaga to bowiem stworzenia dedykowanych matryc, których konstrukcja umożliwiałaby korzystanie z opracowanej technologii. Dlatego funkcja ta ma być z początku wykorzystywana głównie w zastosowaniach przemysłowych. Jesteśmy jednak przekonani, że na tyle ciekawe rozwiązania szybko zwrócą uwagę producentów aparatów. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący działanie nowej technologii.Więcej informacji na ten tempt znajdziecie na stronie media.mit.edu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
2
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4