Zdjęcia HDR jakich jeszcze nie było za sprawą technologii opracowanej przez naukowców z MIT

0
Maciej Luśtyk
19 Sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Aparaty fotograficzne nie są na razie w stanie konkurować z zakresem dynamiki tonalnej ludzkiego oka. Istnieje co prawda fotografia HDR, jednak bazuje ona na kilku naświetlanych po sobie ekspozycjach. Najbliżej są naukowcy z MIT, którzy opracowali technologię pozwalającą uzyskać idealnie naświetlone zdjęcia z szeroką dynamiką podczas pojedynczej ekspozycji.
Ostatnimi czasy naukowcy z MIT zaskakują nowymi rozwiązaniami na polu technologii obrazowania. Raptem 2 tygodnie temu informowaliśmy Was o rozwiązaniu pozwalającym w niebywale precyzyjny sposób pozbyć się odbić ze zdjęć, a już dzisiaj mamy do czynienia z kolejną ciekawostką. Jest nią Modulo Camera - aparat pozwalający na zapisanie zdjęć z wysoką dynamiką tonalną podczas pojedynczej ekspozycji.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Uzyskane wyniki są efektem nowej technologii, która resetuje poszczególne piksele na matrycy aparatu, po osiągnięciu przez nie maksymalnej ilości informacji o świetle i od nowa nadpisuje dane o ekspozycji. Dzięki temu, korzystając ze specjalnego oprogramowania konwertującego nadpisane dane możliwe jest uzyskanie efektu HDR bezpośrednio podczas naświetlania pojedynczego zdjęcia.

Niestety musi minąć jeszcze kilka lat zanim nowe rozwiązania trafią do naszych aparatów fotograficznych. Wymaga to bowiem stworzenia dedykowanych matryc, których konstrukcja umożliwiałaby korzystanie z opracowanej technologii. Dlatego funkcja ta ma być z początku wykorzystywana głównie w zastosowaniach przemysłowych. Jesteśmy jednak przekonani, że na tyle ciekawe rozwiązania szybko zwrócą uwagę producentów aparatów. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący działanie nowej technologii.Więcej informacji na ten tempt znajdziecie na stronie media.mit.edu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)