Zdjęcia HDR jakich jeszcze nie było za sprawą technologii opracowanej przez naukowców z MIT

0
Maciej Luśtyk
19 Sierpień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Aparaty fotograficzne nie są na razie w stanie konkurować z zakresem dynamiki tonalnej ludzkiego oka. Istnieje co prawda fotografia HDR, jednak bazuje ona na kilku naświetlanych po sobie ekspozycjach. Najbliżej są naukowcy z MIT, którzy opracowali technologię pozwalającą uzyskać idealnie naświetlone zdjęcia z szeroką dynamiką podczas pojedynczej ekspozycji.

Ostatnimi czasy naukowcy z MIT zaskakują nowymi rozwiązaniami na polu technologii obrazowania. Raptem 2 tygodnie temu informowaliśmy Was o rozwiązaniu pozwalającym w niebywale precyzyjny sposób pozbyć się odbić ze zdjęć, a już dzisiaj mamy do czynienia z kolejną ciekawostką. Jest nią Modulo Camera - aparat pozwalający na zapisanie zdjęć z wysoką dynamiką tonalną podczas pojedynczej ekspozycji.

Uzyskane wyniki są efektem nowej technologii, która resetuje poszczególne piksele na matrycy aparatu, po osiągnięciu przez nie maksymalnej ilości informacji o świetle i od nowa nadpisuje dane o ekspozycji. Dzięki temu, korzystając ze specjalnego oprogramowania konwertującego nadpisane dane możliwe jest uzyskanie efektu HDR bezpośrednio podczas naświetlania pojedynczego zdjęcia.

Niestety musi minąć jeszcze kilka lat zanim nowe rozwiązania trafią do naszych aparatów fotograficznych. Wymaga to bowiem stworzenia dedykowanych matryc, których konstrukcja umożliwiałaby korzystanie z opracowanej technologii. Dlatego funkcja ta ma być z początku wykorzystywana głównie w zastosowaniach przemysłowych. Jesteśmy jednak przekonani, że na tyle ciekawe rozwiązania szybko zwrócą uwagę producentów aparatów. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący działanie nowej technologii.

Więcej informacji na ten tempt znajdziecie na stronie media.mit.edu

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Smithsonian udostępnia miliony obrazów kompletnie za darmo
Smithsonian udostępnia miliony obrazów kompletnie za darmo
Open Access to nowy portal zawierający ponad 2,8 miliona obrazów 2D i 3D, historycznych artefaktów, dzieł malarskich i najstarszych zdjęć na świecie. Gratka dla wszystkim szukających darmowych...
20
0
Tylko 22% fotografów ślubnych chce wykonywać ten zawód dłużej niż 10 lat
Tylko 22% fotografów ślubnych chce wykonywać ten zawód dłużej niż 10 lat
Żyjemy w katolickim kraju, niemal wszyscy biorą śluby. To ogromny rynek. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak to wygląda z drugiej strony?
59
18
Targi Photokina zagrożone koronawirusem? Mamy komentarz organizatora
Targi Photokina zagrożone koronawirusem? Mamy komentarz organizatora
Trwająca od grudnia epidemia wirusa COVID-19 zbiera coraz większe żniwo, zagrażając już nie tylko zdrowiu ludzi, ale też odciskając piętno na zależnym od Chin rynku...
3
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)