Zdjęcia HDR jakich jeszcze nie było za sprawą technologii opracowanej przez naukowców z MIT

0

Autor: Maciej Luśtyk

19 Sierpień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Aparaty fotograficzne nie są na razie w stanie konkurować z zakresem dynamiki tonalnej ludzkiego oka. Istnieje co prawda fotografia HDR, jednak bazuje ona na kilku naświetlanych po sobie ekspozycjach. Najbliżej są naukowcy z MIT, którzy opracowali technologię pozwalającą uzyskać idealnie naświetlone zdjęcia z szeroką dynamiką podczas pojedynczej ekspozycji.

Ostatnimi czasy naukowcy z MIT zaskakują nowymi rozwiązaniami na polu technologii obrazowania. Raptem 2 tygodnie temu informowaliśmy Was o rozwiązaniu pozwalającym w niebywale precyzyjny sposób pozbyć się odbić ze zdjęć, a już dzisiaj mamy do czynienia z kolejną ciekawostką. Jest nią Modulo Camera - aparat pozwalający na zapisanie zdjęć z wysoką dynamiką tonalną podczas pojedynczej ekspozycji.

Uzyskane wyniki są efektem nowej technologii, która resetuje poszczególne piksele na matrycy aparatu, po osiągnięciu przez nie maksymalnej ilości informacji o świetle i od nowa nadpisuje dane o ekspozycji. Dzięki temu, korzystając ze specjalnego oprogramowania konwertującego nadpisane dane możliwe jest uzyskanie efektu HDR bezpośrednio podczas naświetlania pojedynczego zdjęcia.

Niestety musi minąć jeszcze kilka lat zanim nowe rozwiązania trafią do naszych aparatów fotograficznych. Wymaga to bowiem stworzenia dedykowanych matryc, których konstrukcja umożliwiałaby korzystanie z opracowanej technologii. Dlatego funkcja ta ma być z początku wykorzystywana głównie w zastosowaniach przemysłowych. Jesteśmy jednak przekonani, że na tyle ciekawe rozwiązania szybko zwrócą uwagę producentów aparatów. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący działanie nowej technologii.

Więcej informacji na ten tempt znajdziecie na stronie media.mit.edu

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Wyścigi samochodowe to moc emocji i adrenaliny, brawurowe przejazdy, to także doskonałe warunki na uchwycenie wyjątkowych kadrów. Właśnie dlatego sprzęt Fujifilm...
0
1
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Niegdysiejszy gigant fotograficzny otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 765 mln dolarów, które pomoże firmie dokonać strategicznego przebranżowienia.
29
2
Nowa strona Next77
Nowa strona Next77
Firma Next77 - dystrybutor sprzętu fotograficznego, ma przyjemność poinformować o uruchomieniu nowej, ulepszonej wersji swojej strony internetowej.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)