World Press Photo 2012: Zdjęcie roku

0
Marcin Grabowiecki
10 Luty 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Przed chwilą poznaliśmy zwycięzców 55. edycji prestiżowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, której autorem jest Hiszpan Samuel Aranda. Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków!
WORLD PRESS PHOTO OF THE YEAR 2011: Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times

Kilka minut temu poznaliśmy wyniki 55. edycji konkursu World Press Photo.

Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, która przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego. Zdjęcie zostało wykonane w meczecie, który był używany jako szpital przez demonstrantów protestujących przeciwko prezydentowi Aliemu Abdullahowi Salehemu. Jej autorem jest Samuel Aranda. Fotografia została zrobiona 15 października 2011 roku w Jemenie.

Według jury nagrodzone zdjęcie reprezentuje wszystkie konflikty, które przetaczały się przez Jemen, Libię, Tunezję, Libię i Syrię. Pokazuje je z prywatnej perspektywy, wskazując przy okazji na znaczącą rolę kobiety. Kobieta, której twarzy nie widzimy staje się symbolem wszystkich zwykłych ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach minionego roku na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie jest swoistym hołdem dla nich.

Samuel Aranda otrzyma nagrodę podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 21 kwietnia 2012 roku w Amsterdamie. Fotograf dostanie 10 tys. euro oraz cyfrową lustrzankę firmy Canon.

2. nagroda w kategorii "Ludzie w wiadomościach": Tomasz Lazar, Polska

W tegorocznej edycji udział wzięło 5247 fotografów ze 124 krajów. Łącznie nadesłali oni 101 254 zdjęcia.

W Jury 55. edycji konkursu obradowało 19 osób, pod przewodnictwem Aidana Sullivana z Getty Images. Przyznali oni nagrody 57 fotografom z 24 krajów. Obrady trwały od 28 stycznia do 9 lutego 2012.

Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Tomasz Gudzowaty dostał trzecią nagrodę w kategorii "Sport" (reportaż), a Tomasz Lazar - drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" za zdjęcie pojedyncze. Byliśmy miło zaskoczeni, kiedy przypomnieliśmy sobie, że Lazar był laureatem konkursu "Znajdź swój punkt widzenia", który zorganizowaliśmy w 2010 roku.

Wystawę wszystkich nagrodzonych prac jako pierwsi będą mieli przyjemność oglądać Holendrzy. W dniach 20 kwietnia-17 czerwca będzie prezentowana w Amsterdamie. Następnie wystawa powędruje do 45 krajów. Wśród nich znajdzie się z pewnością Polska. Będziemy informować Was na bieżąco o terminach w jakich pojawi się w polskich miastach.

W naszej galerii znajdziecie już pełną listę nagrodzonych wraz z wybranymi zdjęciami i redakcyjnym komentarzem

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Już po raz piętnasty wręczamy najważniejsze nagrody branżowe, których laureaci zostali wyłonieni przez naszych czytelników. Zobaczcie, które produkty i wydarzenia...
18
1
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie...
18
0
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
27
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)