World Press Photo 2012: Zdjęcie roku

Przed chwilą poznaliśmy zwycięzców 55. edycji prestiżowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, której autorem jest Hiszpan Samuel Aranda. Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków!
WORLD PRESS PHOTO OF THE YEAR 2011: Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times

Kilka minut temu poznaliśmy wyniki 55. edycji konkursu World Press Photo.

Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, która przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego. Zdjęcie zostało wykonane w meczecie, który był używany jako szpital przez demonstrantów protestujących przeciwko prezydentowi Aliemu Abdullahowi Salehemu. Jej autorem jest Samuel Aranda. Fotografia została zrobiona 15 października 2011 roku w Jemenie.

Według jury nagrodzone zdjęcie reprezentuje wszystkie konflikty, które przetaczały się przez Jemen, Libię, Tunezję, Libię i Syrię. Pokazuje je z prywatnej perspektywy, wskazując przy okazji na znaczącą rolę kobiety. Kobieta, której twarzy nie widzimy staje się symbolem wszystkich zwykłych ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach minionego roku na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie jest swoistym hołdem dla nich.

Samuel Aranda otrzyma nagrodę podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 21 kwietnia 2012 roku w Amsterdamie. Fotograf dostanie 10 tys. euro oraz cyfrową lustrzankę firmy Canon.
2. nagroda w kategorii "Ludzie w wiadomościach": Tomasz Lazar, Polska

W tegorocznej edycji udział wzięło 5247 fotografów ze 124 krajów. Łącznie nadesłali oni 101 254 zdjęcia.

W Jury 55. edycji konkursu obradowało 19 osób, pod przewodnictwem Aidana Sullivana z Getty Images. Przyznali oni nagrody 57 fotografom z 24 krajów. Obrady trwały od 28 stycznia do 9 lutego 2012.

Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Tomasz Gudzowaty dostał trzecią nagrodę w kategorii "Sport" (reportaż), a Tomasz Lazar - drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" za zdjęcie pojedyncze. Byliśmy miło zaskoczeni, kiedy przypomnieliśmy sobie, że Lazar był laureatem konkursu "Znajdź swój punkt widzenia", który zorganizowaliśmy w 2010 roku.

Wystawę wszystkich nagrodzonych prac jako pierwsi będą mieli przyjemność oglądać Holendrzy. W dniach 20 kwietnia-17 czerwca będzie prezentowana w Amsterdamie. Następnie wystawa powędruje do 45 krajów. Wśród nich znajdzie się z pewnością Polska. Będziemy informować Was na bieżąco o terminach w jakich pojawi się w polskich miastach.

W naszej galerii znajdziecie już pełną listę nagrodzonych wraz z wybranymi zdjęciami i redakcyjnym komentarzem.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1