World Press Photo 2012: Zdjęcie roku

Przed chwilą poznaliśmy zwycięzców 55. edycji prestiżowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, której autorem jest Hiszpan Samuel Aranda. Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków!
WORLD PRESS PHOTO OF THE YEAR 2011: Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times

Kilka minut temu poznaliśmy wyniki 55. edycji konkursu World Press Photo.

Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, która przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego. Zdjęcie zostało wykonane w meczecie, który był używany jako szpital przez demonstrantów protestujących przeciwko prezydentowi Aliemu Abdullahowi Salehemu. Jej autorem jest Samuel Aranda. Fotografia została zrobiona 15 października 2011 roku w Jemenie.

Według jury nagrodzone zdjęcie reprezentuje wszystkie konflikty, które przetaczały się przez Jemen, Libię, Tunezję, Libię i Syrię. Pokazuje je z prywatnej perspektywy, wskazując przy okazji na znaczącą rolę kobiety. Kobieta, której twarzy nie widzimy staje się symbolem wszystkich zwykłych ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach minionego roku na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie jest swoistym hołdem dla nich.

Samuel Aranda otrzyma nagrodę podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 21 kwietnia 2012 roku w Amsterdamie. Fotograf dostanie 10 tys. euro oraz cyfrową lustrzankę firmy Canon.
2. nagroda w kategorii "Ludzie w wiadomościach": Tomasz Lazar, Polska

W tegorocznej edycji udział wzięło 5247 fotografów ze 124 krajów. Łącznie nadesłali oni 101 254 zdjęcia.

W Jury 55. edycji konkursu obradowało 19 osób, pod przewodnictwem Aidana Sullivana z Getty Images. Przyznali oni nagrody 57 fotografom z 24 krajów. Obrady trwały od 28 stycznia do 9 lutego 2012.

Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Tomasz Gudzowaty dostał trzecią nagrodę w kategorii "Sport" (reportaż), a Tomasz Lazar - drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" za zdjęcie pojedyncze. Byliśmy miło zaskoczeni, kiedy przypomnieliśmy sobie, że Lazar był laureatem konkursu "Znajdź swój punkt widzenia", który zorganizowaliśmy w 2010 roku.

Wystawę wszystkich nagrodzonych prac jako pierwsi będą mieli przyjemność oglądać Holendrzy. W dniach 20 kwietnia-17 czerwca będzie prezentowana w Amsterdamie. Następnie wystawa powędruje do 45 krajów. Wśród nich znajdzie się z pewnością Polska. Będziemy informować Was na bieżąco o terminach w jakich pojawi się w polskich miastach.

W naszej galerii znajdziecie już pełną listę nagrodzonych wraz z wybranymi zdjęciami i redakcyjnym komentarzem.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
7
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5