World Press Photo 2012: Zdjęcie roku

0
Marcin Grabowiecki
10 Luty 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Przed chwilą poznaliśmy zwycięzców 55. edycji prestiżowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, której autorem jest Hiszpan Samuel Aranda. Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków!
WORLD PRESS PHOTO OF THE YEAR 2011: Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times

Kilka minut temu poznaliśmy wyniki 55. edycji konkursu World Press Photo.

Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, która przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego. Zdjęcie zostało wykonane w meczecie, który był używany jako szpital przez demonstrantów protestujących przeciwko prezydentowi Aliemu Abdullahowi Salehemu. Jej autorem jest Samuel Aranda. Fotografia została zrobiona 15 października 2011 roku w Jemenie.

Według jury nagrodzone zdjęcie reprezentuje wszystkie konflikty, które przetaczały się przez Jemen, Libię, Tunezję, Libię i Syrię. Pokazuje je z prywatnej perspektywy, wskazując przy okazji na znaczącą rolę kobiety. Kobieta, której twarzy nie widzimy staje się symbolem wszystkich zwykłych ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach minionego roku na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie jest swoistym hołdem dla nich.

Samuel Aranda otrzyma nagrodę podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 21 kwietnia 2012 roku w Amsterdamie. Fotograf dostanie 10 tys. euro oraz cyfrową lustrzankę firmy Canon.
2. nagroda w kategorii "Ludzie w wiadomościach": Tomasz Lazar, Polska

W tegorocznej edycji udział wzięło 5247 fotografów ze 124 krajów. Łącznie nadesłali oni 101 254 zdjęcia.

W Jury 55. edycji konkursu obradowało 19 osób, pod przewodnictwem Aidana Sullivana z Getty Images. Przyznali oni nagrody 57 fotografom z 24 krajów. Obrady trwały od 28 stycznia do 9 lutego 2012.

Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Tomasz Gudzowaty dostał trzecią nagrodę w kategorii "Sport" (reportaż), a Tomasz Lazar - drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" za zdjęcie pojedyncze. Byliśmy miło zaskoczeni, kiedy przypomnieliśmy sobie, że Lazar był laureatem konkursu "Znajdź swój punkt widzenia", który zorganizowaliśmy w 2010 roku.

Wystawę wszystkich nagrodzonych prac jako pierwsi będą mieli przyjemność oglądać Holendrzy. W dniach 20 kwietnia-17 czerwca będzie prezentowana w Amsterdamie. Następnie wystawa powędruje do 45 krajów. Wśród nich znajdzie się z pewnością Polska. Będziemy informować Was na bieżąco o terminach w jakich pojawi się w polskich miastach.

W naszej galerii znajdziecie już pełną listę nagrodzonych wraz z wybranymi zdjęciami i redakcyjnym komentarzem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
22
24
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
19
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)