Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

World Press Photo 2012: Zdjęcie roku

0

Autor: Marcin Grabowiecki

10 Luty 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Przed chwilą poznaliśmy zwycięzców 55. edycji prestiżowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, której autorem jest Hiszpan Samuel Aranda. Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków!
WORLD PRESS PHOTO OF THE YEAR 2011: Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times

Kilka minut temu poznaliśmy wyniki 55. edycji konkursu World Press Photo.

Tytuł "Zdjęcie roku" otrzymała praca, która przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego. Zdjęcie zostało wykonane w meczecie, który był używany jako szpital przez demonstrantów protestujących przeciwko prezydentowi Aliemu Abdullahowi Salehemu. Jej autorem jest Samuel Aranda. Fotografia została zrobiona 15 października 2011 roku w Jemenie.

Według jury nagrodzone zdjęcie reprezentuje wszystkie konflikty, które przetaczały się przez Jemen, Libię, Tunezję, Libię i Syrię. Pokazuje je z prywatnej perspektywy, wskazując przy okazji na znaczącą rolę kobiety. Kobieta, której twarzy nie widzimy staje się symbolem wszystkich zwykłych ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach minionego roku na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie jest swoistym hołdem dla nich.

Samuel Aranda otrzyma nagrodę podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 21 kwietnia 2012 roku w Amsterdamie. Fotograf dostanie 10 tys. euro oraz cyfrową lustrzankę firmy Canon.

2. nagroda w kategorii "Ludzie w wiadomościach": Tomasz Lazar, Polska

W tegorocznej edycji udział wzięło 5247 fotografów ze 124 krajów. Łącznie nadesłali oni 101 254 zdjęcia.

W Jury 55. edycji konkursu obradowało 19 osób, pod przewodnictwem Aidana Sullivana z Getty Images. Przyznali oni nagrody 57 fotografom z 24 krajów. Obrady trwały od 28 stycznia do 9 lutego 2012.

Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Tomasz Gudzowaty dostał trzecią nagrodę w kategorii "Sport" (reportaż), a Tomasz Lazar - drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" za zdjęcie pojedyncze. Byliśmy miło zaskoczeni, kiedy przypomnieliśmy sobie, że Lazar był laureatem konkursu "Znajdź swój punkt widzenia", który zorganizowaliśmy w 2010 roku.

Wystawę wszystkich nagrodzonych prac jako pierwsi będą mieli przyjemność oglądać Holendrzy. W dniach 20 kwietnia-17 czerwca będzie prezentowana w Amsterdamie. Następnie wystawa powędruje do 45 krajów. Wśród nich znajdzie się z pewnością Polska. Będziemy informować Was na bieżąco o terminach w jakich pojawi się w polskich miastach.

W naszej galerii znajdziecie już pełną listę nagrodzonych wraz z wybranymi zdjęciami i redakcyjnym komentarzem

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)