Kamery otworkowe od Corbisu

Corbis, jeden z największych banków zdjęć na świecie, w sympatyczny sposób uczcił Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. Przygotował i opublikował kilka schematów kamer otworkowych do własnoręcznego montażu. Wystarczy Internet, drukarka, karton, nożyce, klej i trochę pracy. W rezultacie otrzymamy oryginalne urządzenie, które umożliwi wejście w ciekawy świat widziany przez małą dziurkę.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Zasada działania {ITL|camera obscura znana jest od starożytności. Urządzenie na przestrzeni wieków służyło między innymi astronomom i malarzom. Współcześnie kamery otworkowe wykorzystywane są głównie przez artystów. Pasjonatów fotografii chyba najbardziej przyciąga prostota tego rozwiązania. Gotową kamerę otworkową można kupić, jednak znacznie przyjemniej jest wykonać ją własnoręcznie. Można ją zrobić z pudełka po zapałkach, metalowej puszki, praktycznie czegokolwiek. Można też ściągnąć odpowiedni schemat z Internetu.

dwie przykładowe kamery - więcej modeli na stronie

Działająca na całym świecie agencja fotograficzna (typu bank zdjęć) Corbis, opublikowała na swojej stronie schematy kilku kamer. Po ściągnięciu pliku pdf należy go wydrukować na kartonie i postępować według zamieszczonych w nim wskazówek. Wystarczą nożyce, klej i trochę wolnego czasu. Wykonanymi fotografiami można się podzielić z innymi uczestnikami projektu w specjalnie przygotowanej w tym celu galerii internetowej. Schematy można ściągnąć ze strony www.corbis.com/readycam.

Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu fotografii otworkowej (pinhole) zapraszamy do wyczerpujących tekstów zamieszczanych w przeszłości na naszych łamach: cz. 2, cz. 3, autorstwa Karola Hordzieja;

Fotografia otworkowa - kompendium, cz. 1, cz. 2, cz. 3, autorstwa Ryszarda Antoniego Wójcika]Zachęcamy!

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: fotografia otworkowa
logo logo
Magazyny
Zamów