llford Pinhole Camera

Autor: Michal Grzegorczyk

23 Sierpień 2013
Artykuł na: 6-9 minut
W ofercie firmy Ilford pojawił się aparat otworkowy "llford Pinhole Camera". Prosta, lekka konstrukcja pozwala na wykonywanie lekko rozmytych, niskokontrastowych zdjęć o dużej głębi ostrości w formacie 4x5 cali.

llford Pinhole Camera to lekki aparat otworkowy o klasycznej, prostej konstrukcji. Można nim robić lekko rozmyte, niskokontrastowe zdjęcia o dużej głębi ostrości. Aparat jest przeznaczony do papieru lub filmu w rozmiarze 4x5 cali. Otworek wykonany w chemicznie wytrawionej stali ma szerokość 0,3 mm. llford Pinhole Camera rejestruje zdjęcia o szerokim kącie (odpowiednik ogniskowej 87 mm).

Zestaw jest już dostępny u przedstawiciela w Polsce (www.sklep.medikon.pl), a jego cena to 340 złotych. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w informacji prasowej:

Fotografowanie vintage w nowoczesnym wydaniu

Powrót do korzeni fotografii z nowym modelem aparatu otworkowego lford Pinhole Camera - połączenie stylu vintage, klasycznej techniki i nowocześniejszego wykonania.

- "Wierzymy w czystość i prostotę. Wierzymy, że fotografia może być piękna w swojej najbardziej pierwotnej formie. Wierzymy w eksperymentowanie, które pozwala tworzyć artystyczne zdjęcia" - tak o swoim najnowszym aparacie typu camera obscura mówią przedstawiciele firmy Harman technology z Wielkej Brytanii znanej jako producent analogowych materiałów czarno-białych Ilford. Ile w tym prawdy?

Ilford Pinhole Camera, to lekki aparat otworkowy, tzw. camera obscura, skierowany do miłośników starej szkoły fotografowania oraz pasjonatów stylu retro. Pozwala na wykonywanie miękkich, pastelowych, lekko rozmytych zdjęć z łagodnymi kontrastami i dużą głębią ostrości. Dzięki temu idealnie nadaje się do fotografii artystycznej, pełnej ekscytujących momentów i zaskakujących wyników pracy, niedostępnych fotografom używającym elektronicznego sprzętu.

Produkowany w Wielkiej Brytanii Ilford Pinhole Camera, to także vintagowy design. Klasycznie prosty i subtelny, pudełkowaty kształt dobrze leży w dłoni, a stylistyka zapada w pamięć wszystkim, którzy mieli okazję oglądać aparat na żywo. Dodatkowo można spersonalizować obudowę według własnego gustu przy pomocy stylowych naklejek dołączanych do zestawu.

Pod nawiązującą do dawnych czasów stylistyką kryją się jednak nowoczesne materiały. Urządzenie składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów z tworzywa sztucznego, a niektóre elementy np. otworek w górnej części, wykonano w chemicznie wytrawionej stali nierdzewnej.

Jak działa retro-technika w XXI wieku? Nośnik umieszczany jest w warunkach ciemniowych w aparacie i blokowany przy pomocy magnesów. Czas naświetlenia jest kontrolowany przez magnetycznie blokowaną żaluzję, która może pozostać w pozycji otwartej lub zamkniętej. Przednia część jest obrotowa, co stanowi duże ułatwienie dla osób leworęcznych. Model zawiera mocowanie statywowe, a dołączona naklejka umożliwia nakreślenie linii wzroku, dzięki której łatwiej jest uchwycić wybrany cel.

Aparat jest przeznaczony do papieru lub filmu o wymiarach 4x5 cali, a jego ogniskowa o szerokości 87 mm umożliwia wykonywanie zdjęć o szerokim kącie.

Przygodę z dawną fotografią można zacząć dużo szybciej niż w przypadku zakupu cyfrowego aparatu. Nie trzeba ładować baterii czy formatować karty pamięci. Wystarczy jedynie zabrać ze sobą sprzedawane w zestawie arkusze filmu ILFORD DELTA 100 (10 sztuk) Professional o wymiarach 4x5, arkusze papieru fotograficznego ILFORD MULTIGRADE IV RC (10 sztuk) oraz arkusze papieru pozytywowego HARMAN DIRECT POSITIVE (10 sztuk). Przyda się także prosty kalkulator naświetleń, którego można używać bez światłomierza i światłoszczelne pudełko na film, w którym można przechowywać naświetlone materiały - również w zestawie. Jedyne, czego użytkownik będzie potrzebował do naładowania i rozładowania aparatu, gdy będzie chciał zrobić zdjęcie, to worek ciemniowy.

Obscura Ilforda, która miała swoją premierę w lipcu 2013 już zbiera pozytywne recenzje w świecie profesjonalnej fotografii.

Steven Brierley, dyrektor sprzedaży i marketingu w HARMAN technology, powiedział: - "Reakcja na nasz aparat bardzo mile nas zaskoczyła. Ludzie pokochali jego prostotę i elegancję wyglądu, a także docenili skuteczność magnetycznych systemów blokad".

Słowa Brierley'a potwierdza recenzja australijskiego magazynu largeformatphotography.com.au. Magazyn uznał ją za "bardzo dobrą dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z fotografią otworkową (...)". "Jest prosta w użyciu (...) bardzo mała i lekka, pozwala robić bardzo dobre zdjęcia" - podkreśla internetowy periodyk.

http://www.largeformatphotography.com.au/2013/07/23/ilford-obscura-pinhole-camera-review-david-tatnall/

Główne cechy:
- ogniskowa o szerokości 87 mm
- magnetyczny system blokad
- możliwość obracania przedniej części dla osób leworęcznych
- mocowanie papieru umożliwiające otoczenie zdjęcia czarną ramką
- otworek o szerokości 0,3 mm w chemicznie wytrawionej stali
- śrubki redukcyjne do statywu
- doskonały do filmów lub papieru o rozmiarze 4x5 cali

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Cyfrowe.pl wystartowało z nową kampanią. Fotografia bez kitu, to niższe ceny na wybrane produkty, kody promocyjne i specjalne oferty na sprzęt używany.
3
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)