DJI Ronin 4D-8K - wewnętrzny zapis ProRes Raw do 8K 75 kl/.s, ale sporo wyższa cena

Autor: Maciej Luśtyk

15 Grudzień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Jedna z najbardziej oryginalnych współczesnych kamer otrzymuje znaczą aktualizację. Nowy moduł gimbala Zenmuse X9-8K pozwoli rejestrować materiały w rozdzielczości 8K z prędkością do 60 kl./s.

DJI Ronin 4D to zdecydowanie jeden z najbardziej oryginalnych pomysłów Chińczyków. Uniwersalny filmowy kombajn, w który w jednej konstrukcji zamykałby kamerę, gimbala i wszelkie akcesoria, jakie zwykle spotykamy na filmowych rigach nie wprowadził być może rewolucji w branży wideo. Okazał się jednak na tyle wygodny, że producent postanowił dalej rozwijać swoją konstrukcję.

Ta sama modułowa konstrukcja, nowy gimbal 8K

Po dwóch latach od pierwszych zapowiedzi, na rynku debiutuje Ronin 4D w wersji z kamerą 8K. Pod względem ogólnej specyfikacji, to ta sama kamera, co wcześniej. Mamy więc 4-osiowy gimbal, autofokus oparty o moduł LiDAR, wbudowany system filtrów ND (ND2-ND512), obsługę kart CFExpress czy możliwość rejestracji na dyskach SSD. Do tego obsługę baterii V-Mount, duży i wygodny monitor poglądowy, wbudowany system bezprzewodowej transmisji oraz tę samą modułową konstrukcję, która pozwala wygodnie przepinać gripy czy rozbudować kamerę o dodatkowe złącza.

Główną nowością jest tu oczywiście moduł gimbala Zenmuse X9-8K z matrycą pełnoklatkową, która pozwoli na rejestrację 8K 60 kl./s w formacie 17:9 oraz do 8K 75 kl./s w kinowych proporcjach 2.39:1. To w parze z możliwością wewnętrznego zapisu Apple ProRes RAW, ProRes 4444 QX, ProRes 422 HQ i architekturą Dual Native ISO (osobne konwertery dla niskich i wysokich czułości).

Nowe możliwości, to oczywiście stosownie wyższa cena. Ta jednak okazuje się dużo wyższa niż moglibyśmy się spodziewać. Producent żąda od nas bowiem niemal dwa razy więcej niż za poprzedni wariant 6K.

Cena i dostępność

Kamera DJI Ronin4D-8K debiutuje w cenie 12 978 euro, czyli ok. 55 tys. złotych. Warto wspomnieć, że model 6K kosztuje obecnie 6 719 euro, ale pewnym pocieszeniem może być fakt, że w zestawie otrzymujemy od razu obiektyw (17-28 mm), dysk SSD 1TB i licencję na zapis RAW.

Więcej informacji znajdziecie na stronie dji.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
8
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)