DJI Ronin 4D to pierwsza kamera 8K z 4-osiowym stabilizatorem i autofocusem Lidar AF

Autor: Maciej Zieliński

21 Październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy Ronin 4D to bez wątpienia urządzenie rewolucyjne, integruje bowiem system obrazowania z zapisem RAW, zaawansowaną stabilizację, ustawianie ostrości oparte o laserowy system Lidar i bezprzewodową transmisję sygnału w jednym poręcznym urządzeniu.

DJI nie boi się wielkich słów i śmiało mówi o 'nowej erze w świecie produkcji filmowej'. Nowy Ronin jest faktycznie pod wieloma względami urządzeniem rewolucyjnym a najciekawsza wydaje się oczywiście sama filozofia i pomysł połączenia kilku urządzeń w jedno: pełnoklatkowej kamery 8K z wewnętrznym zapisem RAW, zaawansowanego 4-osiowego stabilizatora a także systemu śledzenia ostrości i nadajnika, który pozwoli przekazywać sygnał nawet na dystans 8 km. A wszystko to w nadal niedużej, modułowej konstrukcji wykonanej z włókna węglowego i stopu magnezu.

DJI Ronin 4D pojawi się w dwóch wariantach: z kamerą Zenmuse X9-8K (8K/75 kl./s; natywne ISO 800 / 4000), lub Zensmuse X9-6K (6K/60 kl./s lub 4K/120 kl./s, natywne ISO 800/5000). Oba czujniki mają oferować szeroki, 14-stopniowy zakres dynamiczny oraz zapis w formacie Apple ProRes RAW, ProRes 422 HQ i H.264. Swobodną pracę w każdych warunkach ma z kolei zapewnić wbudowany 9-stopniowy filtr ND o zmiennej gęstości (ND2-ND512 lub ND0.3-ND2.7).

W momencie premiery system wymiennych obiektywów będzie kompatybilny z optyką z mocowaniem DL oraz M-mount. Producent nie zdradza, czy w przyszłości pojawią się wersje kamer również z innymi bagnetami.

Kamera garściami czerpie oczywiście również z doświadczenia firmy w konstruowaniu wydajnych stabilizatorów. 4-osiowy gimbal, na którym umieszczono kamerę ma jako pierwszy w branży tak skutecznie neutralizować drgania w pionie (dodatkowy algorytm dla Z-axis), wyposażono go również w znane z dronów zaawansowane sensory, IMU i wbudowany barometr.

Ważnym atutem Ronina 4D ma być też system ustawiania ostrości, który dzięki zastosowaniu technologii laserowej Lidar pozwoli skutecznie śledzić obiekty również w bardzo słabym świetle (43200 punktów pomiaru, skuteczny do 10 metrów od kamery).

Ciekawym rozwiązaniem jest też nowy tryb zautomatyzowanego ostrzenia ręcznego (AMF, również wspierany przez Lidar), który steruje pierścieniem ostrości ale pozwala na szybkie przejście w tryb w pełni manualny, gdy sytuacja tego wymaga. W precyzyjnej kontroli punktu ostrości pomoże również wyświetlany na ekranie wykres LiDAR Waveform.

Także w zakresie transmisji Ronin 4D wykorzystuje rozwiązania stosowane już w dronach tego producenta. Dzięki systemowi DJI O3 Pro możliwe jest transmitowanie stabilnego i bezpiecznego (246-bitowe szyfrowanie) wideo o jakości 1080p/60 kl./s na odległość nawet 6 km. System wykorzystuje pasma 2,4 GHz i 5,8 GHz, oraz DFS, które ma być znacznie skuteczniejsze nawet w „zatłoczonym środowisku” i lokacjach, które utrudniają rozchodzenie się sygnału.

DJI Ronin 4D jest już dostępny w przedsprzedaży w polskiej dystrybucji w cenie 52599 zł za wersję 8K i 33499 zł w wariancie z kamerą 6K.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Pełnoklatkowe aparaty i obiektywy Panasonic Lumix S w niższych cenach, z przedłużoną gwarancją
Pełnoklatkowe aparaty i obiektywy Panasonic Lumix S w niższych cenach, z przedłużoną gwarancją
Szukasz nowoczesnej pełnej klatki w dobrej cenie? Wszystkie korpusy z linii Lumix S kupisz teraz z rabatem do 2025 zł i 3-letnią przedłużoną gwarancją.
11
Fujifilm X-T3 i X-T4 teraz do 860 zł taniej - w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego
Fujifilm X-T3 i X-T4 teraz do 860 zł taniej - w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego
Czy naprawdę potrzebujesz pełnej klatki? Topowe bezlusterkowce APS-C ze stajni Fujifilm mają wszystko, czego może dusza zapragnąć. A teraz kupicie je jeszcze...
25
Canon EOS R5, R6 i EOS-1 X Mark III otrzymają funkcje z modelu R3
Canon EOS R5, R6 i EOS-1 X Mark III otrzymają funkcje z modelu R3
Canoniarze mają powód do świętowania. Z sprawą nowego firmware’u użytkownicy modeli R5 i R6 i lustrzankowej „jedynki” otrzymają dostęp do szeregu funkcji z topowego...
10
Powiązane artykuły