DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu

Autor: Maciej Luśtyk

25 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

"Mini na maksa" - takim sloganem DJI reklamuje swojego najnowszego drona z kompaktowej serii. DJI Mini 4 Pro zachowuje specyfikację poprzednika, ale nadbudowuje ją m.in. doskonalszym systemem omijania przeszkód, płaskim profilem Log i trybem Waypoints, który pozwala na programowanie trasy przelotu.

Zaprezentowany w maju 2022 roku model DJI Mini 3 Pro coraz mocniej zatarł granicę pomiędzy segmentem amatorskim i profesjonalnym (również pod względem ceny). Najnowszy Mini 4 Pro być może nie jest aż taką rewolucją, ale przynosi ważne zmiany, dzięki którym jeszcze mniej twórców będzie chciało sięgać po pozycje z wyższych półek. Najnowszy Mini ma bowiem w zasadzie wszystko czego do szczęścia potrzeba nawet bardziej zaawansowanym amatorom filmowania z powietrza.

Ta sama matryca, ale nowe możliwości

Pod względem bazowej specyfikacji DJI Mini 4 Pro w zasadzie nie różni się od poprzednika. Nadal wszystko bazuje tu na 48-megapikselowej matrycy w rozmiarze 1/1.3”, wspieranej obiektywem 24 mm f/1.7, umieszczonym na 3-osiowym gimbalu, który pozwala także na filmowanie w pionie. Tym razem jednak oprócz materiałów 4K 60 kl./s HDR nagramy także materiały 4K 100 kl./s w trybie Słów Motion, a wszystko to zapiszemy w 10-bitowym płaskim profilu D-Log M. Otrzymujemy też ulepszone algorytmy odszumiania w trybie nocnym.

Już same te nowości czynią w modelu Mini 4 Pro dużo bardziej zaawansowanego drona niż wcześniej, udogodnień jest jednak znacznie więcej. Wśród nich najistotniejsze wydają się te dotyczące bezpieczeństwa i wygody sterowania.

Lepsza transmisja, bezpieczniejszy lot i programowanie trasy

DJI Mini 4 Pro otrzymał najnowszy wszechkierunkowy system wykrywania przeszkód, który zapewni większe bezpieczeństwo, m.in. w przypadku gdy dron automatycznie podąża za nami w trybie śledzenia. Lepiej będzie także prezentował się także podgląd obrazu w goglach czy na kontrolerze. Dzięki transmisji w standardzie OcuSync 4 dron przesyła teraz obraz na żywo w rozdzielczości Full HD z większą płynnością 60 kl./s i na większą odległość (do 20 km w otwartej przestrzeni).

W końcu, oprócz wielu specjalnych trybów lotu zaprogramowanych rodzajów ujęć pojawia się także znany z bardziej zaawansowanych konstrukcji tryb Waypoints, który pozwala programować i odtwarzać trasę przelotu wg punktów zaznaczonych na mapie. Pozwala to wygodnie planować sekwencje przelotu i rejestrować te same ujęcia o różnych porach dnia czy roku.

Poza tym, DJI Mini 4 Pro nadal jest tak samo lekki i kompaktowy. Dron waży 249 g, a po złożeniu zmieści się do kieszeni kurtki. Podobnie prezentuje się także wydajność pracy na baterii - w pełni naładowany akumulator, w idealnych warunkach pozwoli na ok. 34 minuty lotu. W przypadku korzystania z baterii Inteligent Flight Bartery Plus, czas ten wydłużymy do 45 minut.

Cena i dostępność

Miłą wiadomością jest to, że wraz z nowym modelem nie zmieniła się cena drona. DJI Mini 4 Pro wyceniony został na 809 euro (cena z oficjalnego sklepu DJI). W sklepach polskich dystrybutorów podstawowy zestaw z kontrolerem RC-N2 kupimy zaś za 4099 zł. Zawierający lepszy kontroler, dodatkowe baterie i zapas rotorów zestaw Fly More Combo to zaś wydatek rzędu 5749 zł.

Więcej informacji o nowym gronie znajdziecie na stronie dji.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)