DJI Air 3 - dwie kamery, tryb wertykalny i 45 minut lotu. Ale mniejsza matryca…

Autor: Maciej Luśtyk

26 Lipiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowszy dron DJI jako pierwszy z serii Air oferuje dwa moduły kamer. W dodatku o identycznych możliwościach. DJI Air 3 jest też wydajny i upakowany funkcjami, ale to wszystko przypłacił zmniejszeniem fizycznego rozmiaru sensora.

Seria DJI Air od samego początku była synonimem świetnego stosunku ceny do możliwości oraz pomostem pomiędzy światem realizacji amatorskich i profesjonalnych. Najnowsza odsłona serii jeszcze bardziej rozwija tę ideę i oddaje w ręce użytkowników funkcje, jakie w modelu Air pojawiają się po raz pierwszy.

DJI Air 3 to dwie 48-megapikselowe kamery o identycznych możliwościach. Ale rozmiar sensora spadł do 1/1.3"

Największą nowością są tu oczywiście dwa moduły kamer z obiektywami o ekwiwalentach 24 mm f/1.7 i 70 mm f/2.8. W dodatku obydwa wyposażone są dokładnie taki sam rodzaj 48-megapikselowej matrycy, co zagwarantować ma spójne rezultaty, niezależnie od tego, z którego modułu korzystamy. Obydwa wykorzystują także technologię Dual Native ISO (osobne przetworniki dla niskich i wysokich czułości), co zapewnić ma dobre wyniki w słabym świetle i pozwolą rejestrować materiały 4K 60 kl./s HDR lub standardowe 4K do 100 kl./s. A to wszystko przy wsparciu 10-bitowego zapisu D-Log M lub HLG i z opcją rejestracji pionowego wideo w rozdzielczości do 2,7K.

Brzmi wprost idealnie, ale niestety konstrukcja robi także krok w tył. Podczas gdy wyposażony w jeden obiektyw model DJI Air2S wykorzystywał stosunkowo dużą 1-calową matrycę, w przypadku DJI Air 3 obydwa moduły bazują na matrycach w rozmiarze 1/1.3 cala. Różnica nie jest bardzo duża (porównywalna do różnicy między sensorami APS-C i FF), ale jednak może odbijać się negatywnie na zakresie dynamicznym czy jakości obrazu w słabszym świetle. Z drugiej strony ewentualne różnice może niwelować wspomniana architektura Dual Native ISO. Zainteresowanym radzimy więc poczekać na pierwsze testy i zobaczyć, jak sytuacja wygląda w praktyce.

Pod względem funkcjonalności DJI Air 3 ma wszystko, czego możecie oczekiwać od zaawansowanego drona

Nowemu drogowi na pewno jednak nie można odmówić możliwości. Najbardziej rozwija je chyba nowy akumulator, który pozwolić ma na aż 46 lotu. Co więcej, nowy hub do ładowania 3 baterii jednocześnie oferuje ciekawą funkcję, która pozwoli przekierować resztkę mocy z dwóch akumulatorów do tego o największym aktualnym poziomie naładowania.

Nowy DJI Air 3 jest także pierwszym modelem z serii, który otrzymał wszechkierunkowy system wykrywania przeszkód a w zakresie trybów lotu oferuje większość funkcji, które znamy z innych dronów producenta. Mamy więc opcję śledzenia obiektów, tryb Hyperlapse, zaprogramowane typy ujęć b (orbitowanie itp.) czy funkcję Master Shots, w ramach której dron automatycznie wykona serię „kinowych” ujęć i pozwoli nam łatwo zmontować gotowy materiał. Mamy też opcję Waypoints czyli możliwość programowania trasy przelotu po wcześniej ustalonych punktach.

Jednocześnie jest to już dron nieco cięższy i większy od swojego poprzednika. DJI Air3 waży 720 g i mierzy 183 x 77 x 253 mm po rozłożeniu.

Cena i dostępność

Cena modelu DJI Air 3 startuje z poziomu 1119 euro, czyli ok. 4950 zł (zestaw z podstawowym kontrolerem RC-N2. Za zestaw z bardziej zaawansowanym kontrolerem RC2, dodatkowymi bateriami i hubem ładującym zapłacimy z kolei 1579 euro (ok. 7000 zł).

Więcej informacji o nowym modelu znajdziecie na stronie dji.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
11
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony prezentuje drugą generację aparatu, który w przystępnej cenie oferować ma dużo możliwości osobom zainteresowany nagrywaniem filmów do internetu. Nowy ZV-E10 II to m.in. lepsza...
7
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii prezentuje swój najnowszy aparat dalmierzowy. Model Max jako pierwszy w serii prowadza matrycę pełnoklatkową, stając się pełnoprawnym rywalem dla aparatów Leica.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)