DJI Air 2S - 1-calowa matryca, filmy 5,4K, 10-bitowy Log w kompaktowym dronie ze średniej półki

2

Autor: Maciej Luśtyk

15 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

DJI poszerza średnią półkę cenową o możliwości zarezerwowane do tej pory dla dużo bardziej zaawansowanych konstrukcji. Oto DJI Air 2S - dron, którego niebawem będzie chciał mieć każdy fotograf.

Rynek dronów błyskawicznie ewoluuje. Dobrze pamiętamy jak raptem parę lat temu wszyscy zachwycali się pierwszym Maviciem, podczas gdy dziś dużo bardziej rozbudowaną specyfikację oferują już w modele z niższych segmentów i trend ten będzie zapewne dalej się utrzymywał czego przykładem jest właśnie zaprezentowany DJI Air 2S.

DJI Air 2S to coś znacznie więcej niż Air 2 po liftingu

Znajoma nomenklatura może sugerować, że nowy model to tylko kosmetyczne poprawki względem zaprezentowanego przed rokiem modelu Air 2. Jego wnętrze skrywa jednak dużo większa funkcjonalność w zakresie rejestracji zdjęć i wideo. Przede wszystkim otrzymujemy dużo większą, 1-calową matrycę o rozdzielczości 20 Mp, która zaoferuje nam lepszą jakość obrazu i mniejsze zaszumienie w słabym świetle. Zdjęcia możemy oczywiście zapisywać także w formacie RAW.

Do tego, dronem możemy teraz filmować w maksymalnej rozdzielczości 5,4 K z prędkością 30 kl./s, lub do 60 kl./s w rozdzielczości 4K. Mamy też opcję rejestracji Full HD z prędkością 120 kl./s, a wideo zapisywane jest z przepływnością 150 Mb/s z kodekach H.264 lub H.265. Mamy tez możliwość wykonywania bezstratnego cyfrowego zoomu w zakresie 4-8 x (w zależności czy filmujemy w rozdzielczości 4K czy Full HD), a wideo możemy zapisywać także 10-bitowym logu (D-Log) lub 10-bitowym formacie HLG.

W modelu Air 2S otrzymujemy też nieco szerszy obiektyw (ekwiwalent 22 mm względem 24 mm w Air 2) ze światłem f/2.8. Kamera umieszczona jest na 3-osiowym gimbalu, który dodatkowy wspierany jest systemem stabilizacji elektronicznej RockSteady. W ręce użytkowników oddany zostaje też rozbudowany wachlarz funkcji.

Air 2S sam sfilmuje i zmontuje materiał do internetu, a także lepiej omija przeszkody

Oprócz znanego już modelu Air 2 trybu SmartPhoto, który automatycznie poprawia zdjęcia wykonywane dronem i popularnych trybów orbitowania czy tworzenia hyperlapsów, w modelu Air 2S debiutuje m.in. funkcja MasterShots, w ramach której dron automatycznie planuję trasę lotu, a następnie łączy ujęcia w klip gotowy do umieszczenia w mediach społecznościowych.

Do tego zaktualizowany, 4-kierunkowy system omijania przeszkód APAS 4.0, który w przypadku filmowania do 4K 30 kl./s umożliwić ma błyskawicznie unikanie kolizji w przypadku przeszkód znajdujących się przed, pod, ale także i nad dronem. Mamy też wsparcie technologii OcuSync do płynnego streamingu podglądu z odległości do 12 km i pojawiający się już wcześniej w wersji na rynek amerykański system ADS-B, który wykrywa przelatujące w pobliżu statki powietrzne. Na pokładzie znalazł się też usprawniony system awaryjnego powrotu do miejsca startu w przypadku utraty połączenia lub niskiego poziomu baterii.

Wszystko to upakowane w samo kompaktowej jak wcześniej, składanej konstrukcji, która na jednym ładowaniu będzie w stanie utrzymywać się w powietrzu przez 31 minut i która poleci z maksymalną prędkością 68 km/h.

Cena i dostępność

Dron DJI Air 2S debiutuje w cenie 999 dolarów za zestaw z pilotem, baterią i podstawowym zapasem części. W cenie 1299 dolarów kupimy zaś wariant Fly More Combo, w którym znajdziemy drugą baterię, ładowarkę obsługującą kilka ogniw, zestaw 4 filtrów ND i pokrowiec.

Co ciekawe w polskich sklepach dron pojawił się jeszcze przed premierą w cenach 4889 zł za zestaw podstawowy i 6298 zł za zestaw rozszerzony.

Więcej informacji o nowym dronie znajdziecie na stronie dji.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
 W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
W tym roku nie będzie już nowego aparatu Fujifilm X
Serwis Fuji Rumors donosi, że Fujifilm nie ma w planach wypuszczenia kolejnych aparatów systemu X w 2021 roku. Jest za to nadzieja na nowe obiektywy…
1
0
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo
Oprogramowanie wewnętrzne 2.0 do aparatu Leica SL2-S przynosi mnóstwo nowych funkcji zarówno w zakresie autofokusa, jak i ogólnego działania aparatu. Kluczowe są jednak nowe możliwości wideo.
1
1
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma G1 8K - modułowa kamera od chińskiego producenta optyki
Bosma, mało znany w branży fotograficznej i wideo producent teleskopów astronomicznych, lornetek i lunet celowniczych zamierza wprowadzić na rynek konsumencką kamerę 8K z mocowaniem Mikro 4/3
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)