DJI FPV - sportowy dron z dobrą kamerą dla mas

Autor: Maciej Luśtyk

3 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Ujęcia ze sportowych dronów coraz częściej uzupełniają dynamiczne materiały wideo. Do tej pory dla większości filmujących był to jednak mało dostępny świat. Ten stan rzeczy chce zmienić DJI z nowym, wyczynowym dronem FPV.

Jeżeli kiedykolwiek mieliście styczność z ludźmi biorącymi udział w wyścigach dronów czy też wykorzystujących sportowe drony w jakikolwiek inny sposób, wiecie, że równie ważne co samo latanie są w tym w świecie umiejętności konstruktorskie. Wiele osób tworzy, lub upgrade’uje drony samemu, a w przypadku seryjnych produkcji nie znajdziemy raczej marek znanych ze świata dronów fotograficznych i filmowych.

Z tego względu drony FPV to dla wielu twórców ciągle niezbadany teren, co skrzętnie próbuje wykorzystać DJI. Nowy dron DJI FPV to nic innego jak wyczynowy dron dla mas, którzy przy okazji nagrywać ma niezłe wideo.

DJI FPV to gotowy zestaw do filmowania wyczynowym dronem

Dron wyposażony został w 1/2.3-calowa matrycę o rozdzielczości 12 Mp i obiektyw f/2.8 o kącie widzenia 150º , umieszczone na 1-osiowym gimbalu. Zestaw ten umożliwia rejestrowanie filmów 4K z prędkością 60 kl./s i do 120 kl./s w rozdzielczości Full HD, co pozwoli na uzyskanie 4-krotnego spowolnienia. To wszystko przy maksymalnej przepływności rzędu 120 Mb/s i ze wsparciem elektronicznej stabilizacji RockSteady, która zminimalizować ma efekt rolling shutter przy dynamicznym locie. Mamy też „kinowy” profil obrazu D-Cinelike.

Dla większości osób to w zupełności wystarczy, mamy jednak wrażenie, że ci, którym zależy przede wszystkim na obrazku i tak wybiorą customowe drony, z możliwością podpięcia kamerek GoPro, które choć oferują bardzo podobne ogólne możliwości, to jednak oferują nieco większe możliwości, choćby w zakresie kontroli klatkażu (w modelu FPV nie zejdziemy poniżej 50 kl./s).

Sam dron oferuje 3 przystosowane do poziomu zaawansowania pilota tryby lotu, które różnią się maksymalną prędkością (od 50 do 140 km/h) i zakresem możliwości, a sam dron wyposażony jest także w czujniki pozwalające omijać przeszkody (wyłączone w trybie manual), czego na rynku wyczynowych dronów raczej nie spotykamy.

Jeżeli chodzi o samo sterowanie, drona pilotujemy oczywiście w goglach FPV, a kontroler pozwala na komunikację na odległość do 10 km (w otwartej przestrzeni). Opcjonalnie mamy też pilota czułego na ruch, który umożliwi sterowanie ruchami ręki. Jak na swoją kategorię, DJI FPV oferuje też całkiem długi maksymalny czas lotu wynoszący ok 20 minut.

Cena i dostępność

Choć DJI FPV to w założeniu dron sportowy dla mas, który jest gotowy do startu od razu po wyjęciu z pudełka, nie należy do najtańszych. Zestaw z pilotem i goglami wyceniono na 6499 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie dji.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze bardziej uniwersalny
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze...
Leica przedstawia 3. generację popularnego pełnoklatkowego kompaktu. Najbardziej zaawansowany kompakt na rynku otrzymuje jeszcze większą matrycę i usprawnienia, dzięki...
8
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm pokazało następcę popularnego modelu X-S10. Nowy korpus zachowuje kompaktową bryłę poprzednika i dodaje większą baterię, lepszą wydajność, usprawniony system...
6
Canon EOS R100 - nowy budżetowy aparat do rodzinnej fotografii
Canon EOS R100 - nowy budżetowy aparat do rodzinnej fotografii
Canon wprowadza na rynek nowy aparat EOS R100. Będzie najtańszym bezlusterkowcem w systemie EOS, skierowanym do amatorów fotografii. Aby zejść z ceną, producent musiał jednak okroić jego...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)