DJI Inspire 3 - pełnoklatkowa kamera 8K, dysk 1 TB, 30 minut lotu i cena z kosmosu

Autor: Maciej Luśtyk

17 Kwiecień 2023
Artykuł na: 6-9 minut

DJI zaprezentowało najnowszego drona z profesjonalnej serii Inspire. Wyposażony w pełnoklatkową matrycę 45 Mp, opcję zapisu wideo RAW i zaawansowane funkcje sterowania ma być najdoskonalszym i najbardziej uniwersalnym urządzeniem na rynku. Za komfort pracy trzeba będzie jednak słono zapłacić.

Seria DJI Inspire od początku stanowiła swojego rodzaju pomost pomiędzy rozwiązaniami „konsumenckimi”, takimi jak drony DJI Mavic i Mini a profesjonalnymi platformami do podwieszania ciężkiego sprzętu filmowego. Wraz z rozwojem dronów różnica pomiędzy tymi segmentami zaczęła się jednak wyraźnie zmniejszać, a więc producent musiał podnieść poprzeczkę. Tak oto otrzymujemy model Inspire 3 - drona o wyjątkowych możliwościach ale opatrzonego ceną, od której może zrobić się słabo.

Kamera 8K, zapis RAW i dual Native ISO, ale brak wymiennego mocowania

Od premiery modelu Inspire 2 minęło już 7 lat. W tym czasie konstrukcja rozrosła się do tego stopnia, że możemy w zasadzie mówić już o kompletnie innym dronie. Jego serce stanowi superlekki moduł X9-8K Air Gimbal Camera, który pozwala na rejestrację materiału w rozdzielczości do 8K 25 kl./s w formacie Cinema DNG, lub do 75 kl./s w standardzie ProRes RAW.  W formacie RAW mamy też opcję pełnoklatkowej rejestracji 4K 120 kl./s, a sam gimbal jest w stanie obrócić się także o 80º do góry.

Obrazek charakteryzować ma się iście kinową jakością, a to za sprawą najnowszego systemu przetwarzania CineCore 3.0 oraz architekturze Dual Native ISO, która w tym wypadku została przemyślana w ciekawy sposób. W przypadku zapisu z prędkością 30 kl./s lub niższą, otrzymamy natywne czułości ISO 800 i ISO 4000 oraz deklarowany zakres dynamiczny przekraczający 14 EV. Dla klatkaży powyżej 30 kl./s bazowe czułości będą wynosić ISO 320 i ISO 1600, a zakres dynamiczny zostanie ograniczony do nieco ponad 13 EV.

Jest to oczywiście gimbal do którego oryginalnie będziemy w stanie podłączyć jedynie dedykowane obiektywy systemu DL (dostępne ogniskowe 18 mm, 24 mm, 35 mm i 50 mm) i wygląda, że tak pozostanie. Choć kamera jest bliźniaczo podobna do modułu z modelu Ronin 4D, to niestety nie oferuje wymiennego mocowania ani wbudowanych filtrów ND (a przynajmniej producent o tym nie informuje). Najbardziej szkoda chyba jednak, że producent nie stworzył nowego drona w ten sposób, żeby dało się na nim po prostu zamocować gimbal ze wspomnianej kamery. Z pewnością mogłoby to skusić dotychczasowych użytkowników kamery DJI. 

Pozycjonowanie RTK, 6-kierunkowe wykrywanie przeszkód i zaawansowane tryby lot

Wybór szkieł może więc nas nieco ograniczać, ale na pewno nie ograniczy nas funkcjonalność drona. Moduł obrazowania wspierany jest dodatkową kamerą FPV o kącie widzenia 161º, która oferować ma wygodny podgląd otoczenia nawet podczas realizacji nocnych, oraz 6-kierunkowym systemem wykrywania przeszkód, z możliwości personalizacji jego czułości. Drona wspierany jest także satelitarną technologią pozycjonowania RTK, która działa z centymetrową dokładnością.

DJI Inspire 3 oferuje też zaawansowane tryby lotu, w tym Waypoint Pro, który pozwala precyzyjnie zaprogramować cała trasę przelotu drona. Mamy też imitującą użycie wysięgników i sliderów funkcję 3D Dolly oraz tryb Spotlight Pro, w którym gimbal automatycznie pozycjonuje się na obiekcie pozwalając pilotowi skupić się na trasie lotu.

Ze śledzeniem dynamicznych obiektów z pewnością nie będzie problemu. Inspire 3 jest w stanie lecieć z prędkością 94 km/h i oferuje aż 28 minut lotu na jednym zapasie baterii (które możemy szybko wymienić bez wyłączania urządzenia). Do tego oferuje wbudowany dysk PROSSD o pojemności 1 TB.

Zasięg do 12 km, tryb dwóch pilotów i transmisja 4K

Za stabilność transmisji i łączności odpowiada z kolei nowy system O3 Pro, który oferuje zasięg do 15 km w trybie pojedynczego kontrolera i do 12 km w przypadku, gdy dron obsługiwany jest przez 2 osoby. Dodatkowo, jeśli lot będzie odbywał się w odległości do 5 km, pilotujący będą mogli cieszyć się podglądem w rozdzielczości 4K (Full HD 1080p na większych odległościach). Całość zaś obsługiwana jest przez zaawansowany kontroler DJI RC Plus, z 7-calowym ekranem i baterią pozwalającą na ponad 3 godziny pracy.

Wraz z dronem debiutują dedykowane akcesoria, m.in. składana ładowarka na 8 baterii, która jest w stanie naładować 2 ogniwa do 90% w 35 minut. Mając dwie zapasowe baterie i dostęp do prądu otrzymamy więc praktycznie nieograniczony czas obsługi drona.

Cena i dostępność

Za kompleksowe rozwiązania trzeba jednak słono zapłacić. DJI Inspire debiutuje w cenie 16500 dolarów za podstawowy zestaw zawierający drona, gimbal, kontroler, zestaw bateruu, dysk PROSSD 1TB, ładowarkę i walizkę ochronną. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt obiektywów w cenach około 1200 dolarów każdy a do wygodnej i efektywnej pracy także zestaw filtrów ND (koszt 349 dolarów) oraz aktualizację pozwalająca na zapis w Cinema DNG i ProRes RAW (979 dolarów).

Na polskim rynku dron zadebiutował w cenie bagatela 73 200 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie dji.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
"Mini na maksa" - takim sloganem DJI reklamuje swojego najnowszego drona z kompaktowej serii. DJI Mini 4 Pro zachowuje specyfikację poprzednika, ale nadbudowuje ją m.in. doskonalszym...
7
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Rodzinę natychmiastowych aparatów Instax wzbogaca Instax Pal - miniaturowy aparat cyfrowy, który możemy mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a zdjęcia z niego wydrukujemy na drukarce.
6
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon prezentuje długo oczekiwany model Zf - połączenie nowoczesnej technologii z obudową w stylu retro, nawiązującą do klasycznych lustrzanek producenta z lat 80. XX wieku. Nikon Zf...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)