Hasselblad zapowiada premierę modelu X2D. Czy nowy bezlusterkowiec będzie miał 100-megapikselową matrycę?

Autor: Maciej Luśtyk

2 Wrzesień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Hasselblad zapowiada premierę nowego urządzenia. Widzimy nowy aparat i obiektyw. Czy to pojawiający się w plotkach 100-megapikselowy Hasselblad X2D 100c.

Plotki na temat następcy średnioformatowego modelu Hasselblad X1D II 50C pojawiają się w sieci już od kilku miesięcy i wygląda na to, że już niebawem doczekamy jego oficjalnej prezentacji. Na stronie producenta pojawiła się zapowiedź wydarzenia premierowego, które odbyć ma się juz 7 września (środa) o godz. 15:00.

Czy nadchodzi 100-megapikseowy bezlusterkowiec Hasselblada?

Teaserowa grafika ukazuje aparat przypominający model X1D z obiektywem, który charakteryzuje się zupełnie nowym designem. Jednak i aparat z pewnością jest nowy, gdyż widoczny boczny panel nie odpowiada ani temu z modelu X1D ani z X1D II. Najprawdopodobniej jest to więc właśnie oczekiwany Hasselblad X2D 100C, który według wcześniejszych donosów wyposażony ma być m.in. w 100-milionową matrycę z systemem stabilizacji, odchylany ekran LCD, usprawniony system AF oraz górny ekran pomocniczy i oferować ma wsparcie dla kart CFExpress. Na dużą rozdzielczość wskazuje też slogan, jakim reklamowana jest zapowiedź - „Inspiration in Every Detail”.

Jeśli chodzi o specyfikację aparatu, to na razie wszystkie dostępne informacji. Na chwilę obecną nie wiadomo też czy prawdziwie. Wśród plotek pojawia się także cena 8000 dolarów - pułap znacznie wyższy od konkurencyjnego Fujifilm GFX100S. Czy taka wycena nie będzie dla Hasselblada strzałem w kolano? O tym przekonamy się, gdy dowiemy się co właściwie nowy model będzie potrafił.

Bardzo ciekawie na pewno prezentuje się natomiast design obiektywu, który też najwyraźniej będzie miał premierę 7 września. Szkło utrzymane jest w ciekawej stylistyce, która łączy retro design z nowoczesnymi wstawkami. Co chyba najciekawsze, wydaje się, że jest to obiektyw manualny, oferujący fizyczny pierścień ostrości ze skalą odległości oraz pierścień przysłony. Czy będzie to zupełnie nowa seria szkieł XCD? Na to może wskazywać oznaczenie na boku tubusu oraz wcześniejsze plotki, które mówiły o premierze aż 3 nowych szkieł.

Premiera już w środę

Przyszły tydzień zapowiada się emocjonująco. Wiemy już m.in. o premierach Fujifilm i nowym Iphonie. Teraz doszedł jeszcze gracz ze średniego formatu. Premierę nowego Hasselblada będziecie mogli śledzić na żywo w środę, 7 września 2022 na stronie hasselblad.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły