Canon EOS R7 - powrót zaawansowanego korpusu APS-C

Autor: Krzysztof Mularczyk

24 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Canon uzupełnia swój bezlusterkowy system o dwa korpusy z matrycami APS-C. Najbardziej zaawansowany z nich ma spełnić wszechstronne potrzeby wymagających twórców treści fotograficznych i filmowych

Co musisz wiedzieć:
  • Matryca APS-C Dual Pixel CMOS AF II 32.5 Mp
  • Stabilizacja matrycy do 8 EV
  • Autofokus z wykrywaniem ludzi, zwierząt i pojazdów
  • Tryb seryjny 15/30 kl./s dla migawki mechanicznej/elektronicznej
  • Uszczelniony korpus
  • Trzycalowy ekran 1.62 Mp z funkcją touchpadu
  • Wizjer 2.36 Mp
  • Podwójne gniazdo SD UHS II
  • Filmowanie 4K 30p Canon LOG 3 (oversampling 7K)
  • Cena: 7000 zł

Nowy Canon EOS R7 ma wypełnić segment rynku, który reprezentowały lustrzanki 90D i 7D. Skierowany jest do bardziej świadomych miłośników fotografii, dla których pełna klatka nie ma aż takiego znaczenia. Grono jego odbiorców skupia się więc na fotografach sportu, czy przyrody, ale teraz także - z racji rozwiniętego trybu wideo - twórcach kontentu filmowego.

Korpus R7 jest mniejszy i lżejszy niż modeli R5/R6 (132 x 90 x 92 mm, 612 g), ale mimo tego, to nadal masywna konstrukcja, wykonana dość solidnie, bo w oparciu o aluminiową ramę. W dodatku aparat jest uszczelniony na poziomie EOS-a 90D.

Canon R7 został wyposażony w 3-calowy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 1.62 Mp zamocowany na bocznym przegubie oraz 2.36-megapikselowy wizjer o przekątnej 0.39” i powiększeniu 1.15x. Przy korzystaniu z wizjera wyświetlacz może pełnić funkcję touchpad. Dostępna ma być także opcja symulacji wizjera optycznego znana z wyższych modeli. Na korpusie pojawił się ponadto nowy rodzaj joysticka wewnątrz pokrętła sterującego, który umieszczono wysoko, obok wizjera.

EOS R7 jest zasilany akumulatorami LP-E6, jak modele pełnoklatkowe R5/R6. Przy korzystaniu z wyświetlacza wydajność ma sięgać 770 zdjęć, a wizjera 500 zdjęć. Na pokładzie znajduje się także komplet złączy razem z odsłuchem, a także podwójne gniazdo kart pamięci SD.

Canon EOS R7 - matryca i autofokus

Nowy korpus został wyposażony w matrycę APS-C Dual Pixel CMOS AF II o rozdzielczości 32.5 Mp, która oferuje zakres czułości ISO 100-32000 z możliwością rozszerzenia do ISO 51200. Jest obsługiwana przez procesor DIGIC X. i stabilizowana w 5 osiach. W zależności od obiektywu producent deklaruje jej wydajność nawet do 8 EV.

Na całej powierzchni matrycy rozmieszczono system autofokusa pracujący w szerokim zakresie od -5 do 20 EV. Automatyka pomiaru korzysta z 651 pól AF, natomiast selekcja ręczna może odbywać się na bazie 5915 pozycji w przypadku zdjęć lub 4823 przy w trybie wideo. Autofokus ma automatycznie wykrywać i śledzić ludzi, zwierzęta oraz pojazdy.

EOS R7 ma wbudowaną migawkę mechaniczną pracująca w zakresie 1/8000 - 30 s, ale także elektroniczną, z minimalnym czasem ekspozycji na poziomie 1/16000. Maksymalna szybkość trybu seryjnego z pełnym wsparciem autofokusa ciągłego wynosi 15 kl./s dla migawki mechanicznej (bufor: 224 JPEG, 51 RAW) i 30 kl./s dla elektronicznej (bufor: 126 JPEG, 42 RAW).

Funkcje filmowe aparatu Canon R7

Nowy EOS ma sporo do zaoferowania twórcom materiałów wideo. Może nagrywać wykorzystując całą powierzchnię matrycy w rozdzielczości 4K 60p oraz tworzyć spowolnione klipy Full HD 120p. Co ważne w przypadku nagrywania 4K 30p obraz jest nadpróbkowany z formatu 7K. Ponadto oferuje profilowanie Canon LOG 3, HDR PQ, funkcję cyfrowego zoomu 10x oraz tryb 4K Timelapse.

Poprzez wyjście HDMI może wyprowadzać na rekordery 8-bitowy sygnał 4:2:0 lub przy włączonym CLog3 lub HDRPQ 10-bitowy 4:2:2.

W specyfikacji znajdziemy także informacje o czasie nagrywania. Może on sięgać 6 godzin, ale wszystko zależy od używanego trybu i początkowej temperatury aparatu. Przy filmowaniu Full HD 120p może to być nawet 90 minut, a przy 4K 60p około godziny.

Zobacz także:
Canon EOS R10 i R7 - pierwsze wrażenia

Dzięki nowym korpusom system EOS R staje się bardziej kompletny. Canon R10 i R7 to modele z matrycami APS-C, ale skierowane do różnych odbiorców. Jeszcze przed premierą mogliśmy przez chwilę im się przyjrzeć. Oto wnioski! [Czytaj więcej]

Ile kosztuje Canon EOS R7?

Cena korpusu EOS R7 ma wynosić 7000 zł. Natomiast w zestawie z obiektywem RF-S 18–150 mm f/3.5–6.3 IS STM będzie kosztował 9000 zł. Należy jednak podkreślić, że razem z body lub zestawem kupujący dostaje adapter EF-R do podłączania obiektywów lustrzankowych. Jego rynkowa cena to około 500 zł. Canon EOS R7 ma pojawić się na rynku pod koniec czerwca.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z30 - kompaktowy bezlusterkowiec dla vlogerów i początkujących twórców
Nikon Z30 - kompaktowy bezlusterkowiec dla vlogerów i początkujących twórców
Nikon Z30 ma być idealną propozycją na pierwszy aparat po przesiadce ze smartfona. Kompaktowe body, niezła specyfikacja i konstrukcja przystosowana do filmowania to...
9
Sony A1 otrzymuje kluczowe usprawnienie
Sony A1 otrzymuje kluczowe usprawnienie
Po 1,5 roku od premiery flagowy model Sony otrzymuje nowy firmware wprowadzający funkcję, jakiej aparatowi brakowało najbardziej.
7
Najdroższy aparat świata - prototypowa Leica Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów
Najdroższy aparat świata - prototypowa Leica Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów
Na niedawnej aukcji, aparat Leica z prototypowej linii 0-series został wylicytowany za niebotyczną kwotę 15 mln dolarów, stając się najdrożej sprzedanym aparatem w...
9