GoPro będzie bardziej Pro - w ofercie pojawią się nowe, specjalistyczne kamerki

Autor: Maciej Luśtyk

7 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Po kilku latach konsolidowania oferty, GoPro ponownie ją rozszerza. Tym razem jednak ujrzeć mamy kamery nakierowane na profesjonalistów i specjalistyczne zastosowania.

Jeszcze do niedawna kamerki sportowe GoPro oferowane były w trzech wariantach, a do tego mieliśmy jeszcze miniaturową kamerkę Session i drona. Problemy finansowe firmy sprawiły jednak, że od paru lat mamy do czynienia tylko z jednym, uniwersalnym flagowym modelem Black, który wspierany jest jeszcze przez kamerę sferyczną GoPro Hero Max. Utrzymywanie w ofercie starszych generacji ma z kolei dać użytkownikom opcję budżetowego wejścia w świat kamerek sportowych producenta.

2 nowe serie kamer GoPro w 2023 roku

Biorąc pod uwagę nasycenie się rynku action camów, jest to prawdopodobnie dobra strategia, o czym może zresztą świadczyć umacniająca się pozycja giełdowa firmy. Wygląda jednak na to, że GoPro szuka dla siebie nowego otwarcia i sposobu na dodatkowy zarobek. Jak donosi serwis The Verge, w przyszłym roku zobaczyć mamy dwie nowe serie urządzeń w ofercie producenta. Nowości miały zostać zapowiedziane przez CEO firmy Nicka Woodmana podczas branżowego spotkania dotyczącego zarobków GoPro.

Przeczytaj także:
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej

Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także lepsze slow motion. Mamy też bardziej responsywny ekran i - nareszcie - możliwość połączenia ze smartfonem za pomocą kabla. [Czytaj więcej]

Nowe modele nie mają być jednak powrotem do starej strategi. Według Woodmana błędem było to, że ówczesne rozwiązania, choć oferowane na różnych półkach cenowych, celowały w tego samego odbiorcę. Teraz GoPro chce pójść w stronę większej specjalizacji i stworzyć urządzenia dla zupełnie innych użytkowników niż potencjalni użytkownicy action camów z serii HERO czy Max. Czego więc możemy się spodziewać?

GoPro chce stworzyć bardziej specjalistyczne urządzenia. Ale co to właściwie oznacza?

Według doniesień The Verge, raczej nie ma co oczekiwać wolty w stronę większych formatów czy profesjonalnych kompaktowych kamer pokroju BMPCC - nowe urządzenia mają bazować na tej samej technologii, która GoPro wykorzystywało do tej pory, a podczas prezentacji miały być określane mianem „instrumentów pochodnych”. Widocznie może jednak zmienić się zastosowanie kamer z nowych serii.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się przygotowanie rozbudowanego wariantu kamery specjalnie z myślą o vlogerach, który już prosto z pudełka oferowałby funkcjonalność taką, jak model Black obudowany wszystkimi dodatkowymi modułami. Wiele osób mógłby ucieszyć także system wymiennych obiektywów, obiektyw typu zoom czy choćby rozbudowany „profesjonalny” konkurent kamery Sony RX0 II, ale bardziej prawdopodobne, że akurat w drugim wypadku GoPro postawi na stworzenie nowej generacji kamerki Session i stworzenie alternatywy dla miniaturowej kamery Insta 360 Go, która cieszy się dużą popularnością wśród Tiktokerów i osób nagrywających instagramowe Reelsy.

Czy nasze przewidywania okażą się trafne? Przekonany się zapewne już za parę miesięcy, gdy na światło dzienne zaczną wyciekać pierwsze bardziej szczegółowe informacje na temat nadchodzących urządzeń.

Źródło: theverge.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)