GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej

Autor: Maciej Luśtyk

17 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także lepsze slow motion. Mamy też bardziej responsywny ekran i - nareszcie - możliwość połączenia ze smartfonem za pomocą kabla.

O kamerze GoPro HERO 10 Black informowaliśmy was już pod koniec sierpnia, gdy to do sieci wyciekła znaczna część jej specyfikacji. Teraz wreszcie otrzymujemy oficjalną premierę, która potwierdza większość wcześniejszych informacji, ale ukazuje nam też kilka istotnych, nieznanych wcześniej funkcji.

Nowy procesor to nowe możliwości. Ucieszą się przede wszystkim fani zwolnionego tempa

Przede wszystkim tegoroczna kamerka otrzymuje wreszcie zupełnie nowy procesor, co pozwoliło znacznie zwiększyć osiągi i wyciągnąć z niewielkiego sensora jeszcze więcej. To nadal ta sama 23,6-megapikselowa matryca, ale teraz wykorzystamy cały jej potencjał w przypadku wykonywania zdjęć (wcześniej maksymalną rozdzielczością było 20 Mp), a także otrzymamy większe możliwości w zakresie rejestracji wideo.

Tak więc otrzymujemy możliwość rejestracji w maksymalnej rozdzielczości 5,3K z prędkością 60 kl./s, a także aż 120 kl./s w rozdzielczości 4K i do 240 kl./s w rozdzielczości 2,7K. W modelu HERO9 nasze możliwości kończyły się na 5K 30 kl./s i 4K 60 kl./s. Różnica jest wiec znaczącą, zwłaszcza dla tych, którzy chcieli wykorzystywać slow motion powyżej rozdzielczości Full HD. Co więcej, producent obiecuje też lepszą jakość materiałów wykonywanych w słabym świetle, co wydaja się potwierdzać pierwsze testy, które pojawiły się w internecie.

GoPro HERO 10 Black nareszcie połączysz ze smartfonem za pomocą kabla

Do tego otrzymujemy jeszcze doskonalszą stabilizację HyperSmooth 4.0, większą częstotliwość odświeżania przedniego ekranu (30 kl./s), a także bardziej responsywny tylny panel dotykowy, co samo w sobie sprawić ma, że korzystanie z kamery stanie się znacznie przyjemniejszy. GoPro może jednak pochwalić się jeszcze dwoma istotnymi usprawnieniami, które znacznie poprawią komfort pracy. Mowa o 30% szybszym bezprzewodowym transferze materiału, a także - uwaga - możliwości transferu do smartfona za pomocą kabla USB-C, co powinno sprawić, że nareszcie współpraca z aplikacją Quikk stanie się rzeczywiście szybka.

Oprócz tego, GoPro HERO 10 pozwala na streaming w jakości Full HD 60 kl./s, programowanie wyzwolenia sekwencji time-lapse na określoną godzinę i obudowę wodoodporną do 10 metrów. To wszystko w akompaniamencie znanych nam już funkcji, jak sterowanie głosowe, dotykowy ekran, zapisywanie dodatkowych metadanych, automatyczny upload filmów do chmury czy możliwości podłączenia opcjonalnych modułów (np. mikrofon, lampka LED, adapter szerokokątny).

Cena i dostępność

W Europie GoPro HERO 10 Black debiutuje w oficjalnym sklepie producenta cenie 580 euro (ok. 2650 zł), lub 430 euro (ok. 1950 zł) jeśli zdecydujemy się na wykupienie rocznej subskrypcji GoPro, w ramach której otrzymujemy nielimitowaną przestrzeń w chmurze producenta, nieograniczony dostęp do funkcjonalności apki Quik i możliwość wymiany kamery „bez pytań”.

W polskich sklepach kamerka zadebiutowała z ceną 2599 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie gopro.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)