Nowa kamera systemu Cinema EOS zapowiadana na 19 stycznia. Czy to wreszcie EOS R5c?

Autor: Maciej Luśtyk

12 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Canon oficjalnie zapowiedział premierę nowego urządzenia w kinowym systemie Cinema EOS. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że będzie to wyposażona w aktywne chłodzenie, nakierowana na filmowanie wersja modelu EOS R5.

O powiązaniu niezwykle popularnej linii 5 z systemem Cinema EOS producent myśli już od niemal dekady. Wciąż pamiętamy, gdy na długo przed premierą EOS-a 5D Mark IV pojawiały się plotki na temat tego, że seria ta zadebiutuje także w osobnej wersji filmowej. Donosy te nigdy się nie potwierdziły i do teraz jedynym „zwykłym” aparatem, który zadebiutował w filmowej ofercie Canona był EOS-1D C z 2012 roku. Wygląda jednak na to, że wreszcie się to zmieni.

"Kamera rozpoczynająca nową erę w serii Cinema EOS"

Pierwsze doniesienia na temat filmowej wersji bezlusterkowego EOS-a R5 pojawiły się niemal rok temu. Wtedy informowano, że główną nowością będzie system aktywnego chłodzenia, który pozwoli na nieograniczone filmowanie w dowolnych ustawieniach oraz udostępnienie zarezerwowanego do tej pory wyłącznie dla kamer płaskiego profilu C-Log 2.

Przeczytaj także:
Czy Nowy Rok przyniesie Canona EOS R5c?

W dużej mierze ma opierać się na korpusie R5, ale z racji aktywnego chłodzenia wiele może się zmienić. O nowym aparacie do filmowania wiemy coraz więcej… [Czytaj więcej]
Nadchodzi Canon EOS R5c - filmująca bestia z aktywnym chłodzeniem

Canon EOS R5 byłby idealnym uniwersalnym narzędziem dla wymagających współczesnych twórców, gdyby się nie przegrzewał podczas filmowania. Ale nie ma tego złego -  producent pokazać ma odnoszący się do tego problemu model EOS R5c. [Czytaj więcej]

Nieco więcej informacji pojawiło się w zeszłym miesiącu, gdy serwisy plotkarskie poinformowały o nowej, zaczerpniętej z modelu EOS R3 gorącej stopce z interfejsem cyfrowym, dostępności formatu Cinema RAW Light, dodatkowych mocowaniach czy pełnowymiarowym złączu HDMI. Wtedy też wstępnie potwierdzano informacje o styczniowej premierze nowego aparatu.

Biorąc po uwagę oficjalną zapowiedź Canona, wydaje się, że to właśnie EOS R5c zostane zaprezentowany 19 stycznia. „Obserwujący wydarzenie na kanale YouTube będą jednymi z pierwszych, którzy dowiedzą się więcej o kamerze rozpoczynającej nową, ekscytującą erę dla Cinema EOS - serii, która nieustannie ewoluuje, aby wspierać kolejne pokolenie inspirujących twórców treści.” - czytamy w informacji prasowej.

Czy EOS R5c będzie czymś więcej niż tylko EOS-em R5 z doczepionym wiatrakiem?

Czy plasowanie w linii Cinema EOS zobowiązuje fotograficzny korpus do czegoś więcej? Biorąc pod uwagę, że „kinową” linię sprzętu u konkurencji reprezentuje takie urządzenie jak Sony FX3, raczej nie należy spodziewać się, że EOS R5c będzie czymś na wzór pełnoklatkowej wersji modelu EOS C70 (choć bardzo byśmy tego chcieli), ale życzylibyśmy sobie, żeby na pokładzie pojawił się chociaż wbudowany, regulowany filtr ND.

Czym jeszcze zaskoczy nas filmowy brat współczesnej piątki? O tym przekonamy się zapewne już za tydzień. Oficjalna premiera odbędzie się w środę, 19 stycznia 2022 roku, o godz. 13:00 czasu polskiego na kanale Canon Europe.

Możemy także zdradzić, że mamy zaproszenie na przedpremierowe spotkanie w siedzibie producenta. Niezależnie więc od tego, co ostatecznie zostanie pokazane, w momencie premiery będzie mogli już przeczytać nasze wrażenia.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)