Nadchodzi Canon EOS R5c - filmująca bestia z aktywnym chłodzeniem

Autor: Maciej Luśtyk

19 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon EOS R5 byłby idealnym uniwersalnym narzędziem dla wymagających współczesnych twórców, gdyby się nie przegrzewał podczas filmowania. Ale nie ma tego złego - jeszcze w tym roku producent pokazać ma odnoszący się do tego problemu model EOS R5c.

Osoby, które kupiły w ostatnim roku EOS-a R5 będą niepocieszone, ale to prawdopodobnie jedna z najlepszych wiadomości dla całego systemu EOS R od początku jego istnienia. Jak donosi serwis Canon Rumors, jeszcze w tym roku ma zostać pokazany Canon EOS R5c, przystosowany do wymagającej pracy filmowej.

Za taką politykę na firmę polecą gromy użytkowników, ale to potrzebny aparat, który znacznie umocni pozycję producenta w świecie bezlusterkowców

Główne punkty specyfikacji mają pozostać takie same, jednak aparat otrzymać ma delikatnie większe body, z aktywnym systemem chłodzenia, który pozwoli z pełni wykorzystać imponujące możliwości filmowe 4K nowego korpusu, włączając w to świetnie prezentujący się tryb HQ, gdzie obraz próbkowany jest z rozdzielczości 8K. Bo choć EOS R5 jest obecnie jednym z najlepiej wyposażonych filmujących korpusów na rynku, to jego użyteczność przekreśla problem przegrzewania się matrycy.

Oprócz tego, aparat otrzymać ma także profil C-Log 2. Możemy też spodziewać się pomniejszych udogodnień ergonomicznych i software’owych , w tym pewnie także udostępnienia wyższych klatkaży dla zapisu Full HD, które według różnych plotek miały trafić jeszcze do modelu R5.

Jeśli plotki się potwierdzą, Canon znacznie umocni swoją pozycję w segmencie „pomostowych” konstrukcji wideo, a EOS R5c będzie jedyną - obok modeli Lumix S1H i Sony FX3 - pełnoklatkową pozycją pozwalającą na realizację wymagających, wielogodzinnych materiałów w 4K. Dodatkowo biorąc pod uwagę ergonomię i fakt, że jako jedyny z tej trójki posłuży też za wydajny aparat fotograficzny, prawdopodobnie będzie cieszył się ogromną popularnością i jeszcze bardziej nadwątli pozycję flagowego korpusu Sony. Szkoda tylko, że producent nie pomyślał o tym wszystkim przed premierą nowej "piątki", co zapewne szybko wytkną mu użytkownicy.

Premiera jeszcze w tym roku?

Oczywiście wszystko to nadal tylko donosy, jednak serwis Canon Rumors oznacza je jako potwierdzone, toteż z dużym prawdopodobieństwem tego typu model zobaczymy na przestrzeni najbliższych miesięcy. Według CR premiera EOS-a R5c odbyć ma się jeszcze w tym roku, a aparat do sprzedaży trafić ma na początku roku 2022.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canonrumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Zamiast zaawansowanego korpusu APS-C, producent prezentuje kompaktową kamerę filmową, która ma być odpowiedzią na bolączki aspirujących twórców wideo. FX30 to jedna z...
13
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do końca października, kupując aparat średnioformatowy Fujifilm GFX 50S II w zestawie lub osobno otrzymamy dodatkowy rabat na zakup obiektywów.
21
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych wraz z modelem GH6 jest opcja bezpośredniej rejestracji na dyskach SSD. Niestety nie była ona dostępna w dniu premiery. Za...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)